Hei arvon Suomi24 keskustelijat
Nyt olisi kysymys eräästä tulkinnallisesta seikasta liittyen lomautuksen päättymispäivään.
Ilmoitan työvoimatoimistolle, että lomautus päättyy 19.3.2013 ja työt jatkuu normaalisti.
Täytän korvauslaput 19.3.2013 asti, MUTTA työttömyyskorvausta onkin maksettu vain 18.3.2013 asti!. Eli työvoimatoimisto on olettanut kun ilmoitan lomautuksen päättyneeksi 19.3.2013, että se on jo työpäivä.
ESIMERKKI: Olen lomalla 1-15.1 ja lomani päättyy siis 15.1, eikä 14.1
Mikä tuossa tulkinnassa on nyt niin vaikeaa?!?!? Ärsyttää kun meni yksi maksupäivä ihan hukkaan.
Työttömyyden päättyminen.
5
221
Vastaukset
- akavan_erityisalat
Hei!
Jos sinulle on maksettu virheellisesti työttömyyskorvausta, sinun kannattaa olla yhteydessä työttömyyskassaan ja pyytää virheen oikaisua. Kysehän saattaa olla vain näppäilyvirheestä.
Terveisin,
Akavan Erityisalat - ~cs~
Minä tulkitsen kyllä niin, että lomautus päättyy sillä hetkellä, kun taas aloitetaan työt. Onhan se koko vuorokausi 18.3. ollut lomautusta, joten sen aikana ei lomautus ole päättynyt. Näin on varmaan tulkinnut käsittelijäkin asian.
- akavan_erityisalat
Hei
Mielestämme ei ole järkevää spekuloida käsittelijän tulkintaa vaan kannattaa olla suoraan yhteydessä työttömyyskassaan. Toivottavasti asia selviää parhain päin.
Ystävällisin terveisin
Akavan Erityisalat- ~cs~
Eikä ammattiliittojen mielestä ole järkevää moni muukaan kognitiota vaativa asia, mutta onneksi saamme täällä Suomessa tehdä asioita, joita itse haluamme :) Liitot eivät pysty sitä estämään, vaikkei niitä yrityksen puutteesta voi moittia.
- saakka?asti?mennessä
Tämä on ollut varma konsti:
olen ilmoittanut esimerkiksi, että viimeinen lomautuspäivä on 19.3. tai ensimmäinen työpäivä lomautuksen jälkeen on 20.3. Ei ole tullut epäselvyyksiä.
(Ja kognitiosta mie en tiiä mitään.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25215220Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251726IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690