Hei arvon Suomi24 keskustelijat
Nyt olisi kysymys eräästä tulkinnallisesta seikasta liittyen lomautuksen päättymispäivään.
Ilmoitan työvoimatoimistolle, että lomautus päättyy 19.3.2013 ja työt jatkuu normaalisti.
Täytän korvauslaput 19.3.2013 asti, MUTTA työttömyyskorvausta onkin maksettu vain 18.3.2013 asti!. Eli työvoimatoimisto on olettanut kun ilmoitan lomautuksen päättyneeksi 19.3.2013, että se on jo työpäivä.
ESIMERKKI: Olen lomalla 1-15.1 ja lomani päättyy siis 15.1, eikä 14.1
Mikä tuossa tulkinnassa on nyt niin vaikeaa?!?!? Ärsyttää kun meni yksi maksupäivä ihan hukkaan.
Työttömyyden päättyminen.
5
213
Vastaukset
- akavan_erityisalat
Hei!
Jos sinulle on maksettu virheellisesti työttömyyskorvausta, sinun kannattaa olla yhteydessä työttömyyskassaan ja pyytää virheen oikaisua. Kysehän saattaa olla vain näppäilyvirheestä.
Terveisin,
Akavan Erityisalat - ~cs~
Minä tulkitsen kyllä niin, että lomautus päättyy sillä hetkellä, kun taas aloitetaan työt. Onhan se koko vuorokausi 18.3. ollut lomautusta, joten sen aikana ei lomautus ole päättynyt. Näin on varmaan tulkinnut käsittelijäkin asian.
- akavan_erityisalat
Hei
Mielestämme ei ole järkevää spekuloida käsittelijän tulkintaa vaan kannattaa olla suoraan yhteydessä työttömyyskassaan. Toivottavasti asia selviää parhain päin.
Ystävällisin terveisin
Akavan Erityisalat- ~cs~
Eikä ammattiliittojen mielestä ole järkevää moni muukaan kognitiota vaativa asia, mutta onneksi saamme täällä Suomessa tehdä asioita, joita itse haluamme :) Liitot eivät pysty sitä estämään, vaikkei niitä yrityksen puutteesta voi moittia.
- saakka?asti?mennessä
Tämä on ollut varma konsti:
olen ilmoittanut esimerkiksi, että viimeinen lomautuspäivä on 19.3. tai ensimmäinen työpäivä lomautuksen jälkeen on 20.3. Ei ole tullut epäselvyyksiä.
(Ja kognitiosta mie en tiiä mitään.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432231Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141416Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22994Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist177881Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75772
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685