Paastoaminen näin?

apuapaastoon

Voiko paastota siten että syö pari päivää ja paastoo päivän, syö pari päivää ja paastoo päivän ja jne..
Ja mitenkä paaston aikana saa syödä eli saako syödä ollenkaan vai ollaanko päivä pelkällä vedellä. Voiko paastopäivänä harrastaa liikuntaa?

Tai entä jos paastoo joka toinen päivä ja joka toinen päivä syö, niin saako syödä noina päivinä mitä ja kuinka paljon.

Ajattelin jomman kumman näistä aloittaa, mutta en tiiä viel kumman, kertokaa omia kokemuksia ja kuinka pitkään paastositte sekä paljon läks kiloja ja senttejä:)

5

706

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku???

      Kyllä paastoomisella kiloja lähtee,mutta se ei oo ehkä terveellisin tapa mutta toimii!:)mä aion alottaa kohta paaston ja aattelin etten syö ollenkaan että juon vaan mutta paaston jälkee ei kannata heti syödä taas isoja annoksii ku se pois lähteny paino saattaa tulla takas:/ mut pari päivää saattaa tuntuu vaikeelta mut kyl siihen sitten tottuu :)) mut kannattaa siinä paaston aikana syyä vaik porkkana tai omena tai vaikka marjoja ettei se ruokahalu lähe kokonaa mä en aido mun paastolla syyä mitää juon vaa vettä paljo! :)

      • aloittajaa

        Kuinka pitkän paaston pidät?
        Mutta siis noilla munkin "paasto ideoilla" siis painoa lähtee?
        Saako ei paasto päivinä syödä kuten haluaa vai pitääkö noudattaa jotain dieettiä?


    • iusghkc

      Aiheesta tuli jokunen viikko sitten dokumentti televisiosta.

      Michael Mosley (lääkärismies) kokeili erilaisia versioita ja tutustui paraikaa tehtäviin tutkimuksiin aiheesta.

      En muista dokkarin nimeä. Saattaisi löytyä googlaamalla toi tohtoritoimittaja.

    • läskisoossi

      Joo minä olen itse juuri tällä 5/2 paastolla ja toka paastopäivä takana. Ihan hyvin menee ja suosittelen ainakin toistaiseksi =D Olen siis nainen ja pidän 2 paastopäivää viikossa jolloin saa syödä 500-600 kaloria. Itse olen syönyt sokeroimatonta mehukeittoa ja rasvatonta maitorahkaa kera marjojen ja PALJON vettä. 1 paastopäivä siellä sun täällä tuskin on kovin epäterveellistä. Itse en henkilökohtaisesti ja terveydellisistä syistä paastoaisi viikossa kuin maksimissaan 3 päivää ja nekin päivät erillään toisistaan.

    • kevät:)!

      Vesipaastolle ei kannata mennä, kannattaa ainakin juoda jotain täysmehuja ja miksei pieneen nälkään voi syödä jotain, ei se kiellettyä ole. Itse olin Pääsiäispaaston aikana 3 päivää mehupaastolla, mutten peräkkäisinä päivinä. Katsoin myös tuon mainitun dokumentin ja sellainen paastotapa jossa paastopäivinäkin syödään jotain, tuntui järkevämmältä kuin viikon kitukuurit. Paasto pidemmällä tähtäimellä ei kuitenkaan ole se paras mahdollinen painonhallintakeino vaan suosittelen painonhallintaan terveellisiä elämäntapoja, en jatkuvaa jojoilua kitukuurin ja syömisen välillä, niissä voi mennä suhde ruokaan hieman sekaisin ja kehittyä erilaisia syömishäiriöitä. Kohtuulliset elämäntavat on paras mahdollinen painonhallintakeino. Sitten laitan Sinulle vielä painoindeksilaskurin, jotta voit välttää liiallisen laihduttamisen, ettet hupsahda alipainoon. Painoindeksilaskurista näet normaalipainosi rajat.

      http://www.tohtori.fi/?page=1402050&gclid=CPbYidG_trYCFQV6cAodeywA8A

      Aurinkoista kevättä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2930
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      571
      1839
    3. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      344
      1464
    4. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      86
      1447
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      963
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      68
      855
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      40
      777
    8. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      40
      768
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      714
    10. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      704
    Aihe