Opiskeleeko Suomessa nuoriso vanhempien rahoilla vai pääseekö nuoriso opiskelemaan samalla tavoin, oli rikkaasta vai köyhästä perheestä? Jos olet opiskellut, miten päädyit opiskelemaan, etkä mennyt esim. töihin? En tä sisaruksesi?
Tarvitaanko opiskeluun rahaa?
opiskelijanörtti
101167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 101
Vanhimmat
Tarvitaan. Ihan jo lukion kustantaminen on jätetty vanhempien maksettavaksi ja vastuulle. Jostain juuri aiheesta luin. Köyhät tarvii usein velkaa, jos ei mitään ole jemmaan laitettu tai ole mistä laittaa. Rikkaat ajaa jo syntyessään vanhempien ostamilla Mersuilla.
Suomessa tarvitaan ammattia, jos mielii töihin päästä muuhunkin kun paskaa luomaan.
"Rikkaat ajaa jo syntyessään vanhempien ostamilla Mersuilla. "
vauvana takapenkillä....
Mitä se opiskeluun vaikuttaa minkä merkkisessä autossa istuu takapenkillä vauvana? Manneillakin on mersuja yleensä. Akateemiset tutkijat asuu kaupungeissa usein pienissä kerrostaloasunnoissa ja kuljettavat lapsiaan linja-autoissa, rattaissa. Silti heidänkin lapsistaan tulee usein akateemisia.
akateemiset ovatkin saitoja...
Kaikki eivät arvosta omistamista. Voi olla syvempiäkin arvoja.
palstavittuilu...
Otatko vittuiluina, jos sanotaan, että oletko naiivi? Kaikki akateemiset eivät arvosta rahaa, kuten white trash yleensä tekee.
lässyn lässyn mene jo...
Heh, joo. Eihän ne mannetkaa kortilla aja vaan mersulla. ;)
Eipä ole montaakaan mannea autokoulussa näkyny, joten osuit oikeeseen ;)
Köyhästä perheestä olen. Opiskelin lukiossa ja yliopistossa neljä vuotta. Onnistui se, kiitos opintotuen ja opintolainan. Nyt on opintolainat maksettu, töissä olen. Vanhemmilta en ole koskaan saanut mitään, päinvastoin. Paitsi rakkautta tietysti.
Vanhemmat kannustivat opiskelemaan, koska halusivat minulle paremman elämän. ja koska minulla oli älliä, hyviä numeroita. Muitten köyhien perheiden kavereiden vanhemmat eivät kannustaneet, he menivät amikseen tai suoraan töihin. Ei heillä kyllä hyviä todistuksia ollutkaan, eivät olisi päässeetkään lukioon. Tai nippanappa ehkä, mutta jatko-opiskeluun ei kuitenkaan haluja.
http://www.nettinappi.fi/tietoalue/laki-nuorelle/vanhempien-oikeudet-ja-velvollisuudet/
Suomessa ei onneksi tarvita. Motivaatiosta ja älystä enemmän kiinni. Sitä voi olla vähemmän köyhässä perheessä, mutta ei aina. Nykyään opiskelijat tekevät töitä samalla kuin opiskelevat, koska lainojen korot on korkeat. harvojen varakkaidenkaan perheiden lapset saavat säännöllisestä rahatukea opiskeluilleen vanhemmilta. Asuinolosuhteet toki voivat olla paremmat, asuvat ehkä vanhempien omistusasunnossa eivätkä opiskelijasolussa, johon saa asumistukea.
Ei kai ihan ilmaista koulua ole olemassakaan? Siis suomessakaan. Jännää kuinka opiskelijoille on töitä, muttei työttömille jo opiskelunsa opiskelleille. Enpä usko, että kaikille löytyy töitä opiskelijoillekaan nykyään. Ehkäpä ennen oli toisin.
Luuletko tosiaan, että opiskeleminen maksaa Suomessa? Että vanhemmat maksaa, että lapsi pääsee opiskelemaan?
No esimerkiksi lukiossa ei kai jaeta ilmaisia kirjoja? Ei kyllä amiksessakaan. Asunto toisella paikkukunnalla maksaa, onhan niitä kuluja koulusta. Kyllä se maksaa. :)
Sitten eletään opitotuella tai -lainalla, tietenkin. Opiskelijoilla ei yleensä ole autoa eikä muita suurempia rahareikiä.
Ja alaikäisen vanhemmathan maksaa.
Mulla oli auto, oli pakko olla tai asunto joka olis ollut vielä kalliimpi. Opintotuki on pieni, lainaa ei kaikki halua ottaa. Mulla oli pieni laina, jonka maksoin ekasta tilistä pois.
Opintolainaakaan ei ole pakko myöntää, jos opiskelijalla on vaikka merkintä luottotiedoissa. Pikavippejä rästissä tai silleen. Ihan vaan sivuhuomiona.
Tuo oli nimimerkkini, jota käytän tässä aloituksessa, ei kysymys.
Hokasin kyllä. Tuo oli näkemykseni asiasta, ei vastaus kysymykseen.
Niinjoo, katokkaas kun landet ei pääse dösällä eikä ratikalla landelta, jollei ole autoa tai joku kuskaa tai asu koulun likellä, niin että pääsee julkisilla tai kimppakyydillä. Kaupunkilaiset aina unohtaa nää seikat, ettei julkiset kulje joka kolkassa joka kellonlyömään. Että jos opiskelut on julkisista kii, niin aika moni jää ilman koulutusta landella.
Ja ton asian voitte tarkistaa Kelan sivuilta, mitä lainasta sanoin.
Voinhan mä sen linkittääkin, niin ei tarvitse vaivautua etsimään.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/net/140708100935ho?opendocument
Milloin lainatakausta ei myönnetä?
Et voi saada lainatakausta tai seuraavan lukuvuoden takauspäätöstä, jos
■aiempi opintolainasi on takausvastuun perusteella Kelan perittävänä tai
■sinulla on luottorekisteritietoihin merkitty maksuhäiriö. Maksuhäiriöstä huolimatta voit kuitenkin saada lainatakauksen, jos häiriö on yksittäinen, määrältään vähäinen ja sen rekisteröinnistä on kulunut kohtuullisen pitkä aika.
Maksuhäiriöllä tarkoitetaan luottotietolain (527/2007) 4 luvussa tarkoitettua luottotietorekisteriin rekisteröityä tietoa. Kela tai yliopistosi opintotukilautakunta tarkistaa maksuhäiriöt Suomen Asiakastieto Oy:n luottotietorekisteristä. Voit halutessasi tarkistaa omat maksuhäiriötietosi Suomen Asiakastiedosta.
Jos sinulle ei voida myöntää lainatakausta, saat hylkäävän päätöksen opintolainan valtiontakauksesta. Hylkäävässä päätöksessä on liitteenä tiedote, jossa kerrotaan lainatakauksen myöntämisestä poikkeuksellisten syiden perusteella. Voit halutessasi tehdä Kelalle tai yliopistosi opintotukilautakunnalle selvityksen, jos sinulla on esittää tiedotteessa mainittuja erityisiä syitä lainatakauksen myöntämiseksi. Sinulle voidaan selvityksesi perusteella myöntää lainatakaus, jos olet maksanut maksuhäiriömerkinnän aiheuttaneen velan tai takauksen myöntämiselle on muuten erityisiä syitä.
Lukiota en laske vielä opiskeluksi. Lukiokirjoihin ei kyllä kenenkään rahat vielä lopu, se on aivan varma. Vanhemmat jättää sipsipussit ja kaljat ostamatta siltä viikolta. Ja lapsi voi asua kotonaan siihen asti, kunnes on täysikäinen, ja menee asumistuki-opiskeluasuntoon. Tai kauemminkin.
Opiskelijasuntolat ja asumistuet on keksitty.
Ilmeisesti työttömien lapsilla ei ole asiaa lukioon? Näin ainakin kirjoituksesi perusteella!
No ei niihinkään kaikki pääse. Niin, paitsi siltä ajalta kun ei makseta opintotukea ei saa myöskään asumistukea. Lomakausilta yleensä ei heru rahaa. Loman jälkeen voi olla kämppä mennyt alta. Toimeentulotukea voi saada.
No tuota lukion kirjatkin maksaa ihan kivasti. Jos nyt olet vaikka työtön tai yksinhuoltaja tms. eläkeläinen, niin kyllä sen mukelon lukiokirjatkin voi olla kohtuuttoman kalliit.
Ei kaikki asiat aina mene käsikirjoituksen mukaan. Ikävä kyllä.
Luetun ymmärtäminen:
Lukiota en laske vielä opiskeluksi. Lukiokirjoihin ei kyllä kenenkään rahat vielä lopu, se on aivan varma. Vanhemmat jättää sipsipussit ja kaljat ostamatta siltä viikolta. Ja lapsi voi asua kotonaan siihen asti, kunnes on täysikäinen, ja menee asumistuki-opiskeluasuntoon. Tai kauemminkin
Lukiolaisen ei tarvitse ottaa opintolainaa, sillä se katsotaan yleissivistäväksi koulutukseksi päinvastoin kuin ammattikoulu. Näin ollen köyhä yh tai eläkeläinen saa alaikäiselleen toimeentulotukena koulukirjat ja mitä nyt onkaan vailla.
Eivät tipahda kuin manulle illallinen: toimeentulotukena, teeppä gradu aiheesta kuinka helposti se toimeentulotuki tipahtaakaan tilille.
Helvetin paljon metsässä olet ko. asiassa.
Kuten jo sanoin, ei kaikki asiat aina mene käsikirjoituksen mukaan. Ihan sama mitä tukia on olemassa, aina on syitä miksi evätäkin ne joiltain.
Perehdy asioihin, niin osaat vaatia.
Vaatia aina voi, mutta eri asia on saako :DDD
Tottakai saa, jos on lainopilliset perustelut.
Siinähän haet juristia paikalle ja luet lakikirjaa. Kaikki on paikkakuntakohtaista, tapauskohtaista ja riippuu jopa sos.työntekijästä, joka päättää asiasta (variaatioita löytyy: samanlaisesta tilanteesta: eri lopputulos.
Ei tarvita juristia, jos on omaa älliä.
Ei se raha auta, jos ei pääse sisään yliopistoon tms., eli jos on tyhmä. Eli raha tekee opiskeluelämän siedettävämmäksi,jos on ylimääräistäkin fyffeä, mutta rahalla ei Suomessa pääse opiskelemaan.
Rahan turvin on hyvä opiskella. Rahalla pääsee kyllä opiskelemaan pääsykokeisiin. Minkä jälkeen varmempaa sisään pääsy esim lääkis.
Valmennuskurssejen käynti tarvittaessa järkevää. Moni reppaa pääsykokeet eri oppilaitoksiin vaikka olisi hyvätkin paperit harvoin ekalla keralla läpi menee.
Ei auta ei, mutta saattaa säästää velalta jos vanhemmat jelppii. On aika paljonkin kuluja opiskelusta. On niitäkin ammatteja joissa itse maksetaan mm. näytöt jne.
Puhuinkin nyt korkeakouluista, en ammattitutkinnoista.
On helpompaa, mutta rahalla ei pääse kuitenkaan sisälle. Lukemalla omatoimisesti pääsee, jos on riittävästi älyä alalle. Preppauskursseja jos tarvii, kannattaako edes pyrkiä siihen kouluun, vaan itselle sopivampaan kouluun.
Ai, että rahallako ei pääse sisälle :DDD Herää!!!
Ei kai korkeakouluunkaan ilman peruskoulua/lukiota pääse?
Ei pääse korkeakouluihin. Ei sitä preppauksellakaan päse, jos ei ole aivoja.
Sorry, mutta kirjat ulkoaoppimalla pääsee. Nääs näin ovat monet menneet, mutta ovat käytännön elämässä täysiä nollia.
Ulkoa voi oppia ja opiskella ilman rahaakin. Kotona tankata.
Pääsykokeissa saattaa käydä toisen puolesta ja opiskelupaikka irtoaa
Sen voi tehdä köyhänkin vanhempi tai tuttu.
Ei ilman rahaa!
Vanhempi tai kaveri pyytää rahaa?
Autokouluun ainakin :P
Tietysti pääsee vanhempien varallisuudesta riippumatta. Minäkin opiskelin 90-luvun alussa 505 markan (90€) opintotuen ja valtion takaaman opintolainan varassa.
Ja miksikö? Vitutti raksalla apparina räntäsateessa niin paljon, että kirjojen pariin palaaminen alkoi houkuttelemaan.
Siistissä sisätyössä saa peräpukamat :D
Kieltämättä saa pukamia, en kyllä postaa kuvaa siitä viinitypäletertusta hajulukossani. Kuuis vuotta kesti merkantin pahvin saaminen ja omillani rahoitin opskeluni ja rajut Bacchuksen palvontani--siis onhan mummilt perimäni
Nokian oasskkeet tietysti minun omaisuutta
Sisätöitten etuna on tietokone, jolla palstillen työpäivät ovat leppoisia ja virolainen minttulikööri ei haise ison pomon nenään
Olen köyhästä perheestä. Meitä oli neljä lasta, kaikki kävivät lukion (lukiokirjat ostettiin ekalle, muut perivät). Kaikki opiskelivat, kolme korkeakoulussa. Kyllä onnistuu, onneksi Suomessa näin vielä.
Ei tarvi. En ole huolinut vanhemmilta rahaa yliopisto-opiskeluun. En ollut edes väleissä silloin.
tämän päivän vauvat eivät opiskele ilmaiseksi tulevaisuudessa.
Ai että Suomesta on tulossa kehitysmaa? Jotain viitteitä kyllä on, mutta en olisi noin pessimisti.
Olen alkoholisti/huume yh-äidin tytär. Lukiokirjat kustansi mummo pienestä eläkkeestää ja koko lukion ajan äitini yritti terrorisoida kateellisena, etten menestyisi ja heitti pihallekin aika ajoin (varsinkin koeviikolla). Noh sain tyydyttävät paperit masennuksesta ja rankoista jutuista huolimatta ja pääsin AMK:iin opiskelemaan insinööriksi. En saa siis mitään taloudellista tukea mistään, joten nostin koko opiskelun ajan lainaa sekä teen töitä. Ihan jees katsoa, kun luokkalaiset asuu vielä kotonaan äiteen ja iskän helmoissa ja menevät koulupäivän päätteeksi valmiiseen ruokapöytään ja itse kipittää kauppaan hakemaan tonnikalaa purkissa. :D Olen silti ylpeä, että tarmoa ja jaksamista on ollut näistäkin asioista huolimatta.
Eli olet eri linjoilla mm. himatuikun kanssa? Opiskelu ei vaadi vanhempien rahoja, vaan sinnikkyyttä ja älyä.
Peukkua sulle, arvostan sinua!
Himatuikku ei missään kohdassa kieltänyt sinnikyyttä tai älyä, eikä sanonut opiskelun vaativan vanhempien rahoja.
Niinno, mitäpä pahaa siinä on jos minä haluan mahdollistaa omalle mukelolleni opiskelut helpommalla mitä ite olen rahan suhteen päässyt? Pitääkö kaikki tehdä vaikeasti, jos ei ole pakko? En usko, että se hänestä tai muistakaan tyhmempää tekee, jos vanhemmat pistää rahaa sivuun joka joskus voi ehkä hänen elämäänsä ja ehkä opintojakin helpottaa.
Kukaan ei tosiaan tiedä mitä se on 15-vuoden päästä, saako kukaan enää tukiakaan saati töitä tai mitään muutakaan. En tosiaan kenenkään älykkyyttä tai sinnikyyttä morkannut tms. Sen vaan tiedän, ettei opiskelu ole ilmaista vai miksi muut sitten ovat opintorahaa ja lainaakin hakeneet?
Olisko elämiseen, ei opiskeluun?
Kukaan ei ole sitä arvostellut, että säästät rahaa, jos lapsesi sattuisi pääsemään opiskelemaan aikuisena. Vaan sitä, että väität, että rikkaiden lapset menevät opiskelemaan tuosta vaan, köyhien lapset eivät pääse. Kun kyse ei ole rahasta, vaan älystä.
Myös opiskeluun. Mä en ainakaan saanut kirjoja ilmaiseksi, enkä työvaatteitakaan joita tarvittiin.
Siksi opiskelijat tekevät nykyään viikonlopputöitä, esim. kaupan kassalla ja siivoojana. Rahanpuute on tekosyy. Ei ne kirjat niin kalliita ole, eikä niitä tarvi kuin kerran vuodessa ostaa.
Biletys MAKSAA!
Et tajua sarkasmia?
Mä taas lasken, että kaikki mikä opiskelun takia maksettavaksi tilee, on opintoihin kuuluvaa kulutusta.
Siis tulee. On se sitten ruoka tai asuminen tai kulkeminen kouluun tai opiskelumatsku. Kaikki on yks yhtee opiskelusta tulevaa kulua. Ja kyllä me amiksessa ostettiin kirjoja pitkin vuottakin.
Sinulle sana sarkasmi on oikeasti hämärän peitossa. Se on huomattu useasti. Luulet olevasi sarkastinen, kun vain kääntelet asiaa mielesi mukaan, ja väistelet kysymyksiä, joihin et osaa vastata.
En luule, kun olen. Sä vain et tajua milloin.
Kuuntele viisasta naista Oasista, ja lopeta jo tuo jankkaaminen, se ei johda mihinkään.
Ja mikä tuossa sulla oli se kysymys? Missä kysymysmerkki?
Se ei ole sarkasmia, usko jo.
Viisas tai ei, tää on silti mun näkemys ole sinä mitä mieltä lystäät. Yks yhteen kaikki mikä opiskelun takia maksettavaksi koituu. Piste.
Oletko tosissasi?
Onpas.
Oletko ite?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sarkasmi
Rikkaat ajelee vanhempien ostamilla mersuilla jo syntyessään. Ota se sitten ivana, jos et muuta tajua.
väität, että rikkaiden lapset menevät opiskelemaan tuosta vaan, köyhien lapset eivät pääse.
Näin todella väität "sarkasmisi" varjolla, vaikka väännät nyt asiaa ja alat puhua koulukirjojen hinnasta, jotka nekään eivät ole oikea este opiskelulle.
Tajuatko, että kun väität, että ihmiset pääsevät opiskelemaan rahalla, halvennat ahkeria, lahjakkaita ja älykkäitä koulumenestyjiä, jotka ovat päässeet opiskelemaan hyvän todistuksensa takia, tai pääsykokeissa hyvin menestyneiden eli omasta ansiosta, eivät siksi että joku olis maksanut heidät sisään kouluun? Heitä, köyhiä,älykkäitä ja ahkeria, sekä rikkaita, älykkäitä ja ahkeria, keskituloisia, älykkäitä ja ahkeria? Kuulostaa kateudelta.
Kysymys kuuluukin, että väitänkö vai "väitänkö". Got the point?
No en tiiä paljonko sun rikkaat vanhempas sulle kirjoja joskus ponssasi, mulle ne oli liian kalliita ja meni monesti iso siivu opintotuesta, jolla rahalla piti ajaa mm. koululle autolla 100 km päivä.
Mulleko tää oli? Jos niin en ole sanaakaan tuosta väittänyt.
Pointti on juuri se, että minulla ei ole rikkaita vanhempia ja ei ole sponssannut.Silti olen opiskellut.
Eli olet samaa mieltä vastaanväittäjiesi kanssa ja vain trollaat, arvasin.
Sama homma täälläkin. Koska se oli niin helvetin kiduttavaa, en aio oman mukeloni antaa kitua samalla tavalla perseaukisena ja nälkää näkien jossain murjussa mököttäen.
No trollaanko? ootko nyt ihan varma? :)
Ai. Minulla oli ihana opiskeluaika, jota muistan hyvällä. Kun kivoja ihmisiä ympärillä ja mielikuvitusta riittää, niin nuori ihminen ei niin paljon rahaa tarvitse. Emme tainneet opiskella samassa korkeakoulussa.
korkeakoulu super älykkyyttä vaadi
Ainakin korkeakoulussa osataan yhdyssanat.
on se alku sekin.
Mullakin tavallaan oli ihan jees opiskeluaika, mitä nyt olin paljon kipeenä. Ei kauheasti siitäkään osaa iloa irti repiä, ehkä joku osaa nauttia siitäkin. No ihan hirveesti ei mielikuvituskaan auta, jos aamulla on autontankki tyhjä ja sulla on taivallettavaa 50 km kouluun ja takaskin pitäs päästä kotiin. Eikä kulje julkiset, ei ole vanhempaa kuskaamassa saati mitään kimppakyytiä, kun kukaan muu sun kotinurkilta ei samalla suunnalla koulua käy.
Emme taineet, sillä mun kouluni ei ollut kovin korkea vaikka mäen päällä olikin. :)
Mielestäni Suomessa on erinomaiset mahdollisuudet päästä opiskelemaan olipa perhetausta minkälainen tahansa. Paljon riippuu motivaatiosta, jotain sen opiskelupaikan eteen täytyy olla valmis tekemään. Toki perhetausta vaikuttaa esim. siten, että jos jo kotona on lannistettu eikä usko omiin kykyihinsä, nousee kynnys lähteä opiskelemaan joillekin liian korkeaksi.
Itse selvisin opiskeluvuosista tekemällä töitä opiskelun ohella eikä ne menotkaan niin suuret olleet. Vanhemmat avitti taloudellisesti jonkin verran, mutta ilmankin olisin pärjännyt.
Tärkein yksittäinen tekijä Suomen kehityksessä siihen mitä nyt ollaan, on maksuton koulutus yliopistoa myöten. Tietenkin eläminen maksaa opiskeluaikanakin, mutta niin se maksaisi vaikkei tekisi mitään. Joten vastaus otsikon kysymykseen, että tarvitaan muttei enempää kuin muuhunkaan elämään. Päinvastoin sikäli, että opiskelijakortilla saa monenmoista alennusta kuten lounaan 2,5 eurolla ja juna/bussiliput puoleen hintaan.
Lukio on sikäli kallein, että kirjat pitää vissiin edelleen maksaa itse. Korkeakouluissa valtaosan saa kirjastoista.
Ammattikoulun kirjat on maksettava itse. Toimeentulotuessa ammattikoululaisen on haettava lainaa, lukiolaisen ei.
no lukion ekan vuoden kirjat maksoivat vanhempani, paitsi ne mitä perin vanhemmilta sisaruksiltani, tosin osa niistäkin oli jo "vanhentunutta tietoa"..
toka luokalla lukiossa aloin saada opintotukea ja otin myös opintolainan millä sai lisää kirjoja.. eteenpäin en niitä voinut myydä kun olivat taaskin vanhentunutta tietoa ja lisäks kissani oli päättänyt pissiä yhteen oppikirjoja sisältäneeseen laatikkoon,
että kyllähän siihen rahhaa menee, niinku,
mur
ai niin, taidekouluissa ja myöhemmin ammattiin valmistavissa opinnoissa kaikki taiteilutarvikkeet sekä työvaatteet piti ostaa itse..
mur