Romantiikka ällöttää

Onko omituista olla nainen, jota romanttisuus suorastaan kuvottaa. Yli menevä hempeily on minusta aivan naurettavaa. Jos joku mies järjestäisi minulle vaikka kynttiläillallisen tai yllättäisi minut muuten vain romanttisesti en voisi kuvitella muuta reaktiota kuin naurun tai pakokauhun :D Mitä mieltä olette? Onko muita romantiikkaa ällöäviä naisia?
181307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mitä oikein ajattelet kun tunnet tarpeen nauraa tai koet pakokauhua? Mistä se fiilis tulee? Ihan mielenkiinnosta. Kuulostaa vaan siltä että jotain ongelmia pään sisällä.

Onko sillä vaikutusta että kuka se mies on, joka kynttiläillallisen järjestää, jos oisitkin korviasi myöten lääpällään olisiko se silloinkin naurettavaa? Vai joku nysvö, joka toivoo tekevänsä vaikutuksen illallisella..?

Äänestä

Ällöttää vai... pelottaa? Epäromanttisiin sikamiehiin on helpompi suhtautua kuin romanttisiin ja kiltteihin. Sikamiehistä tietää, että ne on sikoja, kivojen ja mukavien paljastuttua sikamiehiksi tippuu korkeelta, jos on ehtinyt alkaa luottamaan.

Hui.

Äänestä

Olen nainen ja oikeastaan aina olen ollu tämmöinen ei romanttinen ihminen :D
Tosin, ei mulla paljo semmosia yltiöromanttisia meihiäkään ole ollu....
Mutta mua on aina inhottanu semmoset hempeilynimet ja lässytykset.... Okei, kulta on iha ok sana toisesta, jota rakastaa...
Mutta kun keksitään kaikenlaisia sanoja.
Miksi ei voi vaan käyttää sitä oikeaa etunimeä.
Sanon kyllä suoraan jos joku erehtyy mua kutsumaan jollaki keksimällään "nimellä"
En muutenkaa jaksa semmosta miestä katella joka koko ajan minussa roikkuu ja tunnustaa rakkauttaan.
Ihan normaalia on syödä kahden kesken kummankin herkkuruokaa ja jutella päivän kuulumiset ja kaikesta maan ja taivaan väliltä.
Mutta mies, jolla olisi kokoajan minulle yllätyksiä, lahjoja ja kynttiläillallisia, miettisin lähinnä että mitäs pahaa tuo on tehnyt tai tekemässä, kun noin hyvittelee. :D
Kyllä se vähempiki riittää.
Ninku vaikka se, että sanoo ja vielä sanojensa todisteeksi näyttää, että haluaa olla minun kanssani oikeasti.

Äänestä

Minä. Jostain syystä "lällyys" lähinnä ärsyttää tai suorastaan raivostuttaa. Olen kovasti koittanut miettiä mistä tuo saattaisi johtua, mutten ole päässyt mihinkän kovin konkreettiseen käsiksi. Muutenkin voimakkaat tunteen osoitukset (ilo ehkä poikkeuksena, nauraa saa aina) ovat minulle jotenkin vastenmielisiä.

Ikävä ominaisuushan tämä on, ainakin minulle tuottanut päänvaivaa. En haluaisi vihata ihmisiä vain sen takia että he ovat yltiösiirappisia, mutta hankala olla viihaamattakaan.

Äänestä

Siis mun mielestä "hyihempeily", oon samaa mieltä. Romanttiset miehet romanttisine aikeinee oksettaa. Tuntuu et ne yrittää liikaa

Äänestä

Toihan on ihan normaalia??? Jos koko ajan vie illallisille ja ostaa lahjoja???? EI KUKAAN sellaseta tykkää`???

Äänestä

Kuulostat tavalliselta suomalaiselta naiselta.

Äänestä
  • Tukka pois ja iäks päiväks roksit jalkaan. Ei sulle, vaan hälle.

    Äänestä

Voit olla ihan vaan nainen, joka ei pidä romantiikasta, meitä on niin erilaisia. Mutta taustalla saattaisi olla muutakin. Romantiikka on toisen huomioonottamista kauniilla tavalla. Esim. jos ihmisellä on itsetunto-ongelmia tai jos hän ei välitä romantiikkaa tarjoavasta ihmisestä kovinkaan paljon, romanttisia eleitä on vaikea ottaa vastaan.

Äänestä

No näin sinkku miehenä voin sanoa että joskus ällöttää. Kattele siinä sivusta sitten toisten onnea. Tietenkin jos olis itellä menossa jotain niin tilanne vois olla toinen. Ihan kiva kuitenkin jos joku löytää onnen.

Äänestä

Jos romantiikka on keinotekoista, valheellista esitystä, se tosiaankin etoo. Mitä se todellinen romantiikka sitten missäkin tilanteessa on, sitä en pysty määrittelemään, koska se on niin tilannesidonnaista.

Luonteva romantiikka on ok ja mukavaa. Keinotekoinen romantiikan esittäminen niin, että pitäisi mennä mukaan toisen valheelliseen näytelmään, se etoo tosiaan.

Äänestä

Olen nainen.
Mielestäni romantiikka on kaunis ja ihana asia.
Miksi se olisi ällöttävää?

Äänestä

Samoilla ajatuksilla olen en edes katso romanttisia sarjoja tai elokuvia.

Äänestä

Varmaan Pikkarainen auttaa sinua siinä.

Äänestä

Michael Penttilä on sopiva

Äänestä

Molemmat yhtäaikaa

Äänestä

Mitä muuta toiveita olisi?

Äänestä

En ällöä romantiikkaa, kukaan ei vaan ole järjestänyt minulle mitään romanttista koskaan. Voi olla, että olisin enemmän kuin hämmästynyt.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hyihempeily kirjoitti:

Onko omituista olla nainen, jota romanttisuus suorastaan kuvottaa. Yli menevä hempeily on minusta aivan naurettavaa. Jos joku mies järjestäisi minulle vaikka kynttiläillallisen tai yllättäisi minut muuten vain romanttisesti en voisi kuvitella muuta reaktiota kuin naurun tai pakokauhun :D Mitä mieltä olette? Onko muita romantiikkaa ällöäviä naisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu