Morjes! Elikkäs oon 13v poika jonka vanhemmat riitelee koko ajan.. Justiinsa esim tällä hetkellä äiti haukkuu isää alkoholistiksi, haukkuu pikkuveljeäni ja minua. Isä on aika raitis ylipäätään (ei juonut yhtäkään alkoholipitoista juomaa nyt). Tää juttu alkoi jo aikoja sitten noin 6-7 vuotta sitten. En ole varma miksi he riitelevät.. Äiti on muutenkin yliherkkä kaikelle. Pikkuveli (8v) jättää yhden karkkipaperin huoneeseen heti alkaa huuto. Isä menee tietysti rauhoittelemaan äitiä ja äiti taas saa jonkun helvetinmoisen raivokohtauksen ja haukkuu isää kääkäksi, siaksi, alkoholistiksi, homoksi jne.. Jos saan koulusta merkin/ jälki-istunnon niin heti haukkuu "saatanan kusipääksi" joskus jopa pikkuveljeä mulkvistiksi. Olen siis joutunut kestämään tätä noin 7 vuotta.. Jokapäiväistä riitelyä. Sitten ihmetellään, että miksi en voi keskittyä pohditaan onko minulla aspergerin oireyhtymä, adhd jne.. No kun vittu olen kaikki oppinut kotoa! Äiti on aivan adhd isä jatkaa riitelyä. Ei tällaista kukaan voi kestää! Mielenterveys tässä menee. Koulussakin minua hakataan ja kiusataan. Joskus tuntuu siltä, että olis hyvä, että ne erois. Mutta kuitenkin minä masentuisin täysin. Yritän sanoa äidille, että menisi johonkin hoitoon ja että siitä mun mielenterveyden lähtö johtuukin, että te riitelette. No se vaan haukkuu ja sanoo "No katoppas tota sun isääs. Siellä puhuu puhelimessa jonkun homokaverinsa kanssa!" ja haukkuu koko meidän isän suvun lyttyyn. Pari kertaa haukkunut mun tädinki lyttyyn koska sillä mun tädillä on reuma. Ja sitä en käsitä, että jos isä puhuu puhelimessa kaverinsa kanssa heti haukutaan lyttyyn. Normaali perhe rentoutuisi perjantaina ja katsoisi esim jotain elokuvaa. Meillä äiti haukkuu isää ja riitelee molemmat. Pikkuveli itkee jossain huoneessa. Minä joudun kymmeneltä nukkumaan ja kuuntelemaan jotain helvetin hullujen huutoa. Äiti tukistaa ja läpsii pikkuveljeäni ja minua. Isä tekee samaa. Auttakaa äkkiä! Mitä pitäis tehdä?!!
perheriidat
4
445
Vastaukset
- jownhofwe
Kerro terveydenhoitajalle tai jollekkin aikuiselle. He voivat varmasti auttaa sinua.
Yritä kestää !- ei aivopesty
varmasti voi auttaa, ottaa sut pois perheestäsi ja joku tuntematon kasvattaa sua, ja kun kasvat tulet olemaan tunteeton ihminen jolla ei tulee olemaan minkäläistä perhearvoa. niinkuin muutkin Suomessa.
Moi Justsadboy!
Ikävä kuulla tilanteestasi! Se, että olet jo kirjoittanut ajatuksiasi tänne, on askel parempaan. Sinun olisi nyt hyvä päästä purkamaan tilannettasi jonkin luotettavan aikuisen kanssa. Ota rohkeasti yhteyttä koulusi terveydenhoitajaan, psykologiin tai kuraattoriin - he ovat ammattilaisia, jotka ovat tottuneet sellaisten pulmien selvittelemiseen, mitä sinullakin juuri nyt on. Yksin ei ole hyvä kantaa taakkaa.
On selvää, että riitainen ilmapiiri kotona vaikuttaa koulunkäyntiisi. Sanoit, että vanhempasi ovat jatkuvasti pahalla päällä. On ikävää, että heidän rakkaus sinua ja veljeäsi kohtaan ei tule ilmi, sillä he välittävät teistä varmasti!
Olisiko sinun mahdollista ottaa ajatuksesi puheeksi myös kotona silloin kun äiti ei ole vihainen? Rauhallisesti keskusteleminen vie asioita enemmän eteenpäin kuin tunteen vallassa huutelu.
Toivon sinulle rohkeutta tilanteen eteenpäin viemiseen. Useimpiin asioihin on syynsä, mutta kaikkea ei tarvitse kestää. Tsemppiä!
Sara NettiSaappaasta- olisin tarvinnut apua.
Mun vanhemmat riiteli myös kun olin jotain 5. Ei se kivaa ollut. Päiväkodissa kerroin aikuisille ja ne vaan käski olla hiljaa. Miksi lapsia ei auteta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu126851Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli35806Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47799- 54691
Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva143684Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus49671Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy186639Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42626Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e25618Kylpyläsaaren huonot ruoka-annokset
Annokset pienenevät ja hinnat nousevat. Bataattiransut 7e ei mistään. Lehtipihvi kutistuu kerta kerralta. Jäätelö halv21614