Karvojen ajelu kiihdyttää kasvua

Anukka2

Miten asia todellisuudessa on kun leikkaa vaikka jalkakarvat pois niin kasvaako ne takaisin nopeammin ja ''rehevämmin''?

2

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanlaisena

      Tuo väittämä on sitkeästi elävä kaupunkilegenda. Yleensä siihen vielä liitetään perätön väittämä että karvat myös tummenee ajelusta.

      Karvat kasvaa sheivauksen jälkeen täsmälleen samanlaisena kuin ennenkin, eihän karvatuppi tiedä että karvan latva on katkaistu. Mutta karva TUNTUU paksummalta koska se on leikkaamisen jälkeen yhtä paksu latvaan saakka. Epiloinnin tai vahauksen jälkeen karvankasvu alkaa luonnonmukaisesti jolloin se on latvasta ohuempi.

      Jos karvoja ei ajele, niiden kasvu heikkenee aikaa myöten luonnollisesti kunnes tipahtaa pois karvatupen mennessä lepoon. Uusi karva alkaa taas kasvamaan lepoajan jälkeen. Karvan kasvu on samanlaista leikkaa sitä tai ei. Vaatetuksen alla karva voi "kulua" ja siksi tuntuu ettei se kasva niin nopeasti kuin leikattu sänki.

      • Anonyymi

        Höpöhöpö. Testasin asiaa nyt hiljattain, en ole sheivannut moneen vuoteen. Sheivasin rinnoissa ja alavatsallani kasvavat karvat pois, nyt ne ovat alkaneet kasvaa takaisin. Ja ei todellakaan samanlaisina, vaan HUOMATTAVASTI pidempinä ja paksumpina. Kannattaa luottaa omaan kokemukseen eikä kaikkeen mitä joku ns. asiantuntija aiheesta on mieltä. Emme todellakaan tiedä kaikkea, tähän voi olla looginen syy jota ihmiset eivät vain ymmärrä. Ja tuo väite ettei karvatuppi "tiedä että on katkaistu", on täyttä puppua. Miksei tietäisi?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3855
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3570
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2270
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1598
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1329
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      945
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      909
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      771
    Aihe