Omanarvontunto

Seppo Laitela

Onko muilla vastaavaa vikaa, eli että omanarvontunto on pyöreä nolla? Varsinkin itselläni se korostuu torjuntojen ja epäonnistumisten seurauksena, en vain yksinkertaisesti koe olevani mitään arvokasta ja tarpeellista tässä oravanpyörässä, jota yhteiskunnaksikin kutsutaan.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ismo Taalasmaa

      On.

      • Emotyttö_01

        Muistakaa, että olemme vain toistensa kanssa reagoivia molekyylejä, älkää ottako elämää liian vakavasti. Ja kasvit hyötyvät meidän ihmisten hiilidioksidista. Ei tässä elämässä tarvitse oikeastaan olla jotain "arvokasta ja tarpeellista", koska kaikki mehän kuolemme aikanaan. Vaikka voihan kuolema olla vain merkki ihmisen näkökyvyn rajallisuudesta.

        Suoraan sanoen kenestäkään meistä ei ole hyötyä, mutta kyllähän meidät on luotu tähän maailmaan, joten kannattaa elää mahdollisimman hyvin ja mukavasti. Huomioon pitää ottaa kuitenkin luonnonsuojelu, mutta kannattaa asettaa mukavuutesi ja luonto tasapainoon. Ikäänkuin jin ja jang voima ;)


    • Hei!
      Luettuani viestisi haluan vain todeta, että vaikka juuri nyt sinusta tuntuu siltä että et ole minkään arvoinen se ei tarkoita ettetkö olisi tai voisi tulevaisuudessa kokea olevasi arvokas ja tärkeä! Oman paikan löytäminen voi viedä aikaa ja olla turhauttavaa, mutta jaksa silti etsiä. Voisit lähteä miettimään mitä tykkäät tehdä. Esim. joku harrastus.
      Itse vilpittömästi uskon siihen, ettei kukaan ole turha tai arvoton!
      t.erityisnuorisotyönohjaaja Meri, Espoosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      85
      2768
    2. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2668
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      78
      2354
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      23
      1901
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      220
      1828
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1680
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1491
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1489
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1480
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1450
    Aihe