apua epäpuhtaalle iholle

joo eli siis mulla ois pieni ongelma. mun iho on alkanu parin viikon sisään puhkeemaan (pienii märkäpäitä ja jonki verran mustapäitä mut ei finnejä). mulla ois suunnilleen kuukauden päästä tanssiaiset (oon seiskalla eli nuori iho...)
oisko mitää tietoo miten nää sais pois ennen toukokuuta? syön ihan terveellisesti ja mahd monipuolisesti ja juon jonkunverran vettä kans. ja siis rasvanen ihotyyppi. käytän aamusin ja iltasin geeliputsaria, kasvovettä ja kosteusvoidetta. epäpuhtauksiin laitan laimennettua teepuuöljyä ja finnivoidetta. yöks laitan yövoidetta. käytän kans pari kertaa viikos naamiota.
oon kans kattonu ettei missää noist tuotteis oo tukkivia aineita. oon kyl tosi huono nukkuu (4-7h) et onks sil hirveesti vaikutusta? :-| on tää mun iho vähä elottoman näkönen kyl. joskus mun iho on tosi hyväs kunnos (ei ollenkaa näppyi tms) ja sit taas vaihteeks breakouttia. kysykää lisää jos tarvii ja auttakaa pliis, nää epäpuhtaudet laskee mun itsetuntoo :-(
8236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kokeilepa apteekista saatavaa tulehduksia estävää xyliderm-nimistä atooppisen ihon voidetta. Luvata en voi, mutta saatat saada avun inhimilliseen hintaan.

Äänestä

Minulle ainakin tulee finnejä, jos nukun huonosti eli vähemmän kuin tarvitsisin. Oletko vain vähäuninen vai kärsitkö siis unettomuudesta?

Xyliderm ei omiin epäpuhtauksiin ole auttanut, sen sijaan risiiniöljy auttaa paremmin. Sekoitan sitä tipan rasvattomaan geeliin.

Äänestä

Kiitos kummallekin vastanneista :-) taidan kärsiä jonkinsorttisesta unettomuudesta. Meen aina vähän myöhään vklp nukkumaan -> vaikuttaa arkeen jolloin silloinkin saatan mennä viim. 00 nukkuu. Pitäis saada unirytmi kohilleen.

Äänestä

Voi tietenkin olla, että kyseessä on ihan tavalliset murrosiän iho-ongelmat. Minulla on rasvoittuva iho ja kyseiset ongelmat ovat kestivät yli 20 vuotta, eli ei parane antaa niiden vaikuttaa itsetuntoon. Omalla kohdallani parhaiten ovat auttaneet mineraalimeikkipohjat (sinkki rauhoittaa ihoa) ja Cliniquen kasvovesi, jolla on kuoriva vaikutus. Halvempi vaihtoehto on Freemanin päärynäputsari, joka myös hieman kuorii kemiallisesti. Itse en ole kokeillut Neutrogena Visibly Clear Pink Grapefruit -sarjaa, mutta sitäkin on kehuttu. Siinäkin on salisyylihappoa, joka on se tärkeä aineosa.

Huomasin myös, että geelimäiset puhdistusaineet harvemmin puhdistivat ihoa tarpeeksi hyvin, vaikka tuntuivat kyllä "kuivattavan" ihoa. Mieluummin pesen ensin meikit pois öljyisemmällä tuotteella ja sitten toisen kerran jollain hyvin ihoa puhdistavalla. Clinique toimii tässäkin, mutta myös Lumenen keltainen voideputsari on ollut hyvä, rasvaisen ihon geeli taas ei aikoinaan toiminut. Lisäksi kannattaa kokeilla muita kasvovoiteita, nimittäin Lumenen keltaisen sarjan voiteet toimivat minulla, mutta ei se perussininen. (Nimiä en nyt muista.) Se, ettei niissä ole tukkivia aineita ei merkitse mitään, jos ne eivät vain sovi ihollesi. Se selviää vain kokeilemalla.

Äänestä

Ensinnäkään sinun ikäisellesi ei ole mitään hyötyä vain saada joitain jo tulleita näppyjä pois, koska ne ovat tulleet iän eli hormonitoiminnan muutosten takia. Joten niitä tulee ilmeisesti lisää.

Hirveästi kiinnitetään huomiota tuotteiden "tukkiviin" aineisiin, vaikka ihmisen ihosta tukkivat aineet ovat peräisin: ihon sarveissolut ja rasva tukkivat. Ilman sarveissoluja rasvakaan ei tuki, koska vuotaa ulos.

Äänestä

Kiitti kaikil jelpistä:) Käytän toisinaan just tota freemanin päärynägeeliputsaria. Aika harvoin se kuorii ihoa pois (ku on nii pienet pitosuudet salisyylihappoa) mut muuten iha jees. En käytä enää nii useasti kun ostin luonnonkosmetiikkasaippuan nii käyttelen sitä:) Aattelin kesälomalla tehä sitte salisyylihappokuorinnan, ku tonne ihon alle on tukkiutunu tota talia sen verran et ei saa oikei muuten ja muutenki ne toisinaan sit muuttuu finneiksi..
Oon kans lukenu tosta Neutrogenan Grapefruit-sarjasta hyviä arvosteluja, mut aattelin käytellä noit entisiä puteleita ennenku ostan uudet. :) Lumenea en viitsi kokeilla, sininen linja toimi pari viikkoa ja ja teho lähti. :-s

Porukoilla on ollu rasvanen iho nuorempana, nii sama sit tullu mullekkin. :l Ärsyttää ku kaikil kavereil on täydelliset ihot ja sitten mulla on semmonen kauheen epätasanen :D Käyttelin kerran yhtä apteekin perusvoidetta jossa oli mineraaliöljyä (putelissa luki et sopi kaikil ihotyypeil joten i gave it a try...) no, pitihä se arvata et niitä mustapäitä tuliki sitte tavallista enemmän.

Kokeilin suolahoitoa ja se onneks vei näpyt mennessää :D Iho on nyt parempi. Jospa ei tarviis enää hirveesti tuhlata rahaa kaikkiin yövoiteisiin, kasvovesiin jne kun oon jo monet merkit kokeillu ):

Äänestä
  • Se Freeman onkin aika mieto kuorija, jotta sitä pystyy käyttämään päivittäin. Vahvempien tuotteiden kanssa voi tulla muita ongelmia, liiallinen kuivuus tuo myös finnejä. Tosin kannattaa miettiä, tarvitseeko kovin raskasta yövoidettakaan. Itse varmaan sinun ikäisenä kokeilisin Lumenen Natural Codea, onhan se suunnattu nuorille eikä hintakaan ole paha. Lumenen sinistä sarjaa en tosiaan suosittele, koska on minullekin kai turhan rasvainen ja aiheuttanut ehkä finnejäkin, mutta keltaiseen heleyttävään/raikastavaan sarjaan olen ollut jo vuosia tyytyväinen.

    Äänestä

  • kokeiltu on kirjoitti:

    Se Freeman onkin aika mieto kuorija, jotta sitä pystyy käyttämään päivittäin. Vahvempien tuotteiden kanssa voi tulla muita ongelmia, liiallinen kuivuus tuo myös finnejä. Tosin kannattaa miettiä, tarvitseeko kovin raskasta yövoidettakaan. Itse varmaan sinun ikäisenä kokeilisin Lumenen Natural Codea, onhan se suunnattu nuorille eikä hintakaan ole paha. Lumenen sinistä sarjaa en tosiaan suosittele, koska on minullekin kai turhan rasvainen ja aiheuttanut ehkä finnejäkin, mutta keltaiseen heleyttävään/raikastavaan sarjaan olen ollut jo vuosia tyytyväinen.

    Jep, mulla on kans pintakuiva iho nii seki vaikeuttaa viel asiaa. :( vois kokeilla toa NC'tä jossain vaiheessa. :) Ja ehkä jos joskus uskaltautuu sitten viel Lumenen keltastakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua:-( kirjoitti:

joo eli siis mulla ois pieni ongelma. mun iho on alkanu parin viikon sisään puhkeemaan (pienii märkäpäitä ja jonki verran mustapäitä mut ei finnejä). mulla ois suunnilleen kuukauden päästä tanssiaiset (oon seiskalla eli nuori iho...)
oisko mitää tietoo miten nää sais pois ennen toukokuuta? syön ihan terveellisesti ja mahd monipuolisesti ja juon jonkunverran vettä kans. ja siis rasvanen ihotyyppi. käytän aamusin ja iltasin geeliputsaria, kasvovettä ja kosteusvoidetta. epäpuhtauksiin laitan laimennettua teepuuöljyä ja finnivoidetta. yöks laitan yövoidetta. käytän kans pari kertaa viikos naamiota.
oon kans kattonu ettei missää noist tuotteis oo tukkivia aineita. oon kyl tosi huono nukkuu (4-7h) et onks sil hirveesti vaikutusta? :-| on tää mun iho vähä elottoman näkönen kyl. joskus mun iho on tosi hyväs kunnos (ei ollenkaa näppyi tms) ja sit taas vaihteeks breakouttia. kysykää lisää jos tarvii ja auttakaa pliis, nää epäpuhtaudet laskee mun itsetuntoo :-(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu