Koko kehon kipu...

Minulla on ollut koko kehossani kipuoireita parin vuoden ajan silloin tällöin. En pysty tällöin tekemään mitään. Olen käynyt lääkärillä sen takia eikä tämäkään ole vaivaa löytänyt. En pysty tekemään lähes mitään, sillä lähes jokainen liike sattuu. Edellelisenä päivänä ennen kipua on kumminkin heikkoa päänsärkyä. Enkä usko että on vain vanhempien ihmisten ongelma, sillä olen itse vasta 17-vuotias. Harrastan liikuntaa säännöllisesti, venyttelen enkä käytä alkoholia tai tupakkaa. Joten mistä johtuu?
290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Fibromyalgia?

http://personal.inet.fi/koti/remeli/fibromyalgia.htm

D-vitamiinin puute?

Riittävä D-vitamiinin saanti (yhdessä muun aidon kunnon ruuan kanssa) vaikuttaa oleellisesti lihasten kasvuun, voimaan ja kestävyyteen sekä lihasten palautumiseen. D-vitamiini on ratkaisevassa asemassa, kun elimistö kuljettaa kalsiumia lihassoluihin, jotta ne voivat supistua ja työskennellä. Ilman riittävää D-vitamiinia lihaksissa ei ole voimaa. Kun kalsiumin on vuorostaan aika poistua lihassoluista, jotta lihakset voivat rentoutua, tarvitaan riittävästi D-vitamiinia. Muutoin riskinä on, että lihakset alkavat väsyä ennen aikojaan, krampata, kipeytyvät ja/tai palautuminen heikentyy.

Ennestään tiedetään, että matala seerumin D-vitamiinin pitoisuus liittyy lihasten heikkoon kuntoon ja väsymykseen, etenkin ikäihmisillä. Tutkimus vahvistaa itä-saksalaisten urheilulääkäreiden jo kauan tuntemaa tosiasiaa: D-vitamiini parantaa lihaskuntoa. Suomen viranomaissuositus on pahasti ajasta jäljessä.
http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2482

"Patients with vitamin D deficiency often experience symptoms of muscle fatigue. Our findings in a small group of patients with very low vitamin D levels show that muscle efficiency significantly improves when vitamin D status is improved.''
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130317221446.htm

Äänestä

Mulla on kans joka puolel kipuja ja huonosti on lähdetty mitään tutkimaan esm tuota fibroa koska olen psyykepotilas. Huomaan välillä olevani äänekäs kivuista johtuen ja harmittaa kun en halua olla kerrostalos häiriöksi. Epäilen jopa levinnyttä syöpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


killerz kirjoitti:

Minulla on ollut koko kehossani kipuoireita parin vuoden ajan silloin tällöin. En pysty tällöin tekemään mitään. Olen käynyt lääkärillä sen takia eikä tämäkään ole vaivaa löytänyt. En pysty tekemään lähes mitään, sillä lähes jokainen liike sattuu. Edellelisenä päivänä ennen kipua on kumminkin heikkoa päänsärkyä. Enkä usko että on vain vanhempien ihmisten ongelma, sillä olen itse vasta 17-vuotias. Harrastan liikuntaa säännöllisesti, venyttelen enkä käytä alkoholia tai tupakkaa. Joten mistä johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu