Terveisiä perseestä

Hoohey

Suurin osa suomalaisista luulee , että "Terveisiä perseestä" -kappale on sinänsä ansiokkaan Vexi Salmen keksimä ja niin muodoin sanoittama iskusävelmä.
Kaikki kunnia Irwinin taannoin levyttämälle Vexi Salmen tekstille, mutta nyt viimeistäänmeille on korkea aika antaa hiukan valaistusta pimeässä turvesuon yössä vaeltavalle synkkien salomaiden udmurttien jälkeläisille täällä Hikiä-Tyrnävä akselin molemmin puolin.
Alkuperäisen Terveisiä Perseestä kappaleen esitti kantaesityksenä Kauhavan kansanmusiikkijuhlilla v 1978 STP eli Sörnäisten Työväen Pierijät . Kuoron johtajana toimi dir.cant. Holger Horola.
Tämä verraton tulkinta löytyy sekä Youtubesta , että Spotifysta.
Olkoon tämä opetuksena kaikille pösseille, jotka helposti äityvät äkisemään, että: " Olisinhan minä muuten tän muuten tienny, mutta kun ei kukaan kertonut"

4

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Irvinin perseterveiset lähetettiin jo vuonna 1975.

      Joten irvinin terveiset valtiovallalle ovat vanhemmat.

    • Anonyymi

      Hyvä kappale on kyllä että tykkään kappaleen tekstistä erityisesti jonka Irwin esittää tyypilliseen tappaan uskottavasti. Kassu halonen tietääkseni sävelsi kappaleen että kassu minusta ei ihan ollu yhtä hyvä säveltään tällaisia biisei kuin Irwin itte että minusta kassu oli parempi säveltämään biisejä Kirkalle , muille + oma sooloura jossa rokin ja popin sekaista AOR-tyylistä meininkii.

      kommentoija Juha pohjola

    • Anonyymi

      Eikös se ollut Haistakaa paska koko valtiovalta. Irwingin biisi vain elämässä siis.

      • Anonyymi

        No Irwing bitäs kyllä saada Vain Elämäänkin :D!!! Vaikka sitten kuolleen ruuminsa yli.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      2007
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1701
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1190
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1172
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      917
    Aihe