moi kaikki lukiat
olen 13w tyttö 156cm ja 46kiloa ok?miten pystyn laihduttaan?lahdutus tapoja?
olen 13w tyttö 156cm ja 46kiloa ok?miten pystyn laihduttaan?lahdutus tapoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
voi rakas nim.girl... olet jo niin hoikassa kunnossa että sinun ei kannattaisi lahduttaa yhtään. sen sijaan voin suositella kevyttä ja terveelistä ruokavaliota ja urheilun harrastamista. kuntosalilla saisit hieman kiinteyttä ja kaunista muotoa varmaloosi. olet niin nuorikin vielä että älä laihduttele liikaa jottei kehityksesi ym häiriinny.
...mä haluaisin laihduttaaa 40 kiloon kun mun vatta näyttäää nii isolta musta....kiitos neuvoista mitä annoit kai niistä on hyötyä :)
jos vatsa näyttää pömpöltä, koska se saattaa edelleen näyttää pömpöltä vaikka painaisit kuinka vähän. Vatsalihasliikkeet auttavat löysiin vatsalihaksiin.
pidetään mielessä
olet niin hoikka,ettei sinun missään nimessä kannata laihduttaa. yhdyn täysin ensimmäisen vastaajan neuvoihin,liikunta ei ole koskaan pahasta. se myös kiinteyttää,joka on useimmiten varsinaista laihduttamista parempi vaihtoehto. älä anna nykymaailman luoman tulitikku-naiskuvan nujertaa minäkuvaasi!painoindeksisi on ylöspäin pyöristettynä 19, 20-25 on normaali.
..haluasin laihduttaa 40kiloon
ei sinun niin paljon tartte laihtua silloin painaisit vain 6kg!! :/ :O
ei kun että mä olen nyt 46 kiloa ja haluasin laihduttaa 6 kiloa pois......
Olen saman pituinen kuin sinä mutta paljon vanhempi, ja 10 kg painavempi mutta yhä normaalipainoinen. 50 kg on minun tavoitepainoni. Sinun iässässi taisin vielä vähän kasvaa ja ainakin muuttua naisellisemmaksi muodoiltani, eli kiloja saisi laihduttamisen sijasta tulla vähän lisää sinulle. Tuo pömmpis on meidän naisten yleinen ongelma, joka kyllä häiritsee eniten itseä. Vatsalihaksia tekemällä, vaikkapa vaan vetämällä vatsan sisään säännöllisesti, saatat vähän litistyä.
..oot ihan oikeessa mut mulle ei ole vie tullu "kasvupyrähdystä"......
tuosta pömppömahasta vielä vähäsen... naiselle kehittyy rasvakerros alavatsaan,oli hän kuinka laiha tahansa. se johtuu yksinkertaisesti siitä,että tuo rasva suojaa vauvaa raskauden aikana. tuon ikäisenä maha tuntuu varmaan tolkuttoman suurelta kun muodot eivät ole vielä kehittyneet oikeassa mittasuhteessa.. lopetahan nyt se laihdutushöpinä ja katso peiliin. sieltä sinua tuijottaa takaisin varmasti täysin terve nuori nainen, joka ei vain osaa vielä sopeutua kehonsa muutoksiin.
.....okei oot ihan oikeessa :)