Vaimon sukulaiset tulevat käymään

p3rs3

Monesti tulee riitoja kun vaimon sukulaiset tulevat käymään yllättäen ja sitten ei huvita jutella niitten kanssa ja olen mieluummin yläkerrassa tietokoneen kanssa. Tai jos minut väkipakolla haalataan sinne lätisemään joutavia minual alkaa raivostuttaa ja puhun ja kommentoin kyrpiintyneellä äänellä.

Sen jälkeen vaimo pitää mykkäkoulua kun olen epäkohtelias.

Mutta neuvokaapa jos on ollut rasittava päivä ja olen muutenkin kohtuu hermoheikko ja sitten asunto onkin täynnä porukkaa kun tulee töistä niin kuka vitt.u siinä jaksaa leperrellä mukavia, kun vaimon sukulaiset odottavat että olen joku pelle joka pitää mukavaa seuraa yms.

10

892

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Me, myself and I

      No, viihdytkö appivanhempiesi seurassa edes silloin kun sulla on hyvä päivä takana, oot saanu tarpeeksi piparia ja kaikki skulaa plussalla?

      Ei tarvi kuin ajatella tuo asetelma toisinpäin: vaimo yläkerrassa tietokoneella kun sun vanhemmat tulee yllättäen kylään. Syyksi selittää rasittavan työpäivän, joten jättää sut yksin kestimään ja viihdyttämään mukavana pellenä vanhempias.

      Miltä tuntuisi?
      Reilulta?
      Oikeutetulta?

      Yhden osapuolen lähes ehdoton itsekkyys ei vaikuta muista läheisistä aina ihan kivalta, valitettavasti.

    • riidänkylväjä

      Minä annoin tyttöystäväni vanhemmille porttikiellon talooni aikoinaan. Ne alkoi väittää et tyttöystäväni elättää mua ja vien sen rahat vaikka tyttöystäväni olisi kadulla ilman minua. Hommasin tyttöystävälleni töitä ja asunnon aikoinaan ennen kun se muutti mun luokse. Asumme sittä paitsi minun omistamassa asunnossa josta ei ole velkaa enään yhtään. Sitten ne luulee että juopottelen joka viikonloppu ja väittivät että olen pahoinpidellyt tyttöystävääni.

      Haastoin sitten oikeuteen tyttöystäväni vanhemmat. Todisteet sain tyttöystäväni sähköpostista. Ne vanhemat oli myös soittaneet mun työpaikalle ja väittäneet että käytän huumeita mut onneks pomoni ei uskonut. Kostin niille hajottamalla niiden auton ja päästämällä niiden koiran vapaaksi jota ne ei ole vieläkään löytänyt.

      No sain sitten 6000 euroa korvauksia oikeudesta mut ne on senkin jälkeen jatkaneet mun mustamaalamista joten tulossa on toinen oikeudenkäynti. Ne tekevät kaikkensa että tyttöystäväni ottaa eron. Minä puolestani otin kovt keinot käyttöön ja väitin tyttöystäväni isän olevan pedofiili joten se on kai saanut potkut omasta työstään.. Lähetin sen pomolle viestin jossa esitin sen edellistä työnantajaa ja kerroin epäilyksistäni että tyttöystäväni isä on pdofiili ja että poliisi on epäillyt sitä jo kauan. Kyllä minä kin osaan satuilla.

    • Tee näin

      Ennen vanhaan tultiin kyläilemään yllärinä ilman ennakkovaroitusta. Nykyään kun on puhelimet ja muut, fiksut ihmiset soittavat hyvissä ajoin, mieluummin ed.pvänä, ja kysyvät onko vierailuun aikaa ja mahdollisuutta. Appivanhempasi ovat ajattelemattomia vanhan kansan ihmisiä, jos eivät ilmoita tulostaan. Vaimosi on tytärmoodissa, koko poppoo taitaa ajatella että ovat yhtä perhettä ja saavat mielin määrin pamahdella toistensa koteihin milloin lystäävät.

      Se että pakenet yllätysvieraita yläkertaan tai tulet 'pakotetuksi' lätisemään, ei ole aikuisen käytöstä vaan pikkupojan kiukuttelua. Yllätysvieras tai ei, sivistynyt isäntä käyttäytyy vieraitaan kohtaan aina kohteliaasti.

      Pohdi asia loppuun ensin omassa mielessäsi ja ota sitten vaimon kanssa esille. Kotinne on molempien, ja molemmilla on oikeus vaatia säännöt ulkopuolisten, kenen tahansa, vierailuita koskien. Koeta keskustella asiallisesti, että sukulaisten ja ystävien osalta, kaikkien, toimitte molemmat niin, että kauniisti pyydätte heitä ilmoittamaan tulostaan etukäteen. Voitte myös sopia, kunika usein isäntänä tulet olemaan paikalla, kun etukäteen tulostaan ilmoittanut appipari tulee käymään. Tottakai sinun pitää olla silloin tällöin isäntänä paikalla, puhumassa ka käyttäytymässä sivistyneesti, appiparia kunnioittavalla. Aina ei tartte olla paikalla, vaimosi voi aika ajoin vastaanottaa sukulaisensa yksin.

      Fiksulla keskustelulla ja kodin säännöt selviävät. Jos aikuisen puhe, pitkään toistettuna, kuukausia kauniisti keskustellen, ei auttaisi, vaan vaimo vaartisi itsekkäänä, että hänen vanhempansa saavat tulla koska haluavat, niin sitten vasta voit poistua yllätysvieraiden tullessa. Mutta silloinkin, heiidän edestään poistutaan aina kohteliaasti ja aikuismaista, hyvää omaa käytöstä osoittaen.

    • srhsrjej

      Ikävä kyllä, sen vaimon mukana tulee myös vaimon suku. Sama homma toisinpäin... sun mukana tulee sun suku.

      Olet aikuinen ihminen jonka pitäs omata pikkasen koheliaita käytöstapoja. Kuka tahansa kokisi loukkaavana tollasen käytöksen, kun vieraaksi menee.

      Mun ex oli just tommonen, mutta sen takia takia siitä tuli ex kun kitisi kaikesta kun koiranvinkulelu, aina kun sitä vähän puristi.

      Ikävä kyllä parisuhteessa tehdään toisinaan asioita, mitkä miellyttää kumppania, vaikkakin se ei itseään satu aina miellyttämään.
      Joustoa puolin ja toisin!

    • Tohvelisankariko

      Vaimon sukulaisten käytöksestä se johtuu. Meillä juovat kaikki talon alkoholit. Myös laatuviinit. Odottavat kaikkien keskittyvän heihin ja vaimo höösää ja väsyy. Hammasta purren menee pari päivää mutta ei enempää. Vaimon pinna yhtä kireällä vierailujen aikana ja syyttää siitä minua. Jos jotain sanon, niin aina menee väärin. Yleensä kun tulevat kylään niin linulla on ylitöitä tai työmatka. Näin rauha säilyy, mutta vaimo väsyy yhtä paljon enkä voi auttaa. Yrittänyt olen, mutta kun täydellisyyttä vaaditaan niin en pysty. Vaimo esikoinen jolla selvästi jonkinlainen mielyttämiskomplekti. Silti rakastan tuota upeaa naista ja koitan käyttäytyä kuin kaikki olisi hyvin. Mitä pitäisi tehdä kun puhua ei voi?

    • oppeliini1

      Sukulaisten soittaessa ovikelloa, äkkiä perhekalleudet, viinit ja suosikkiherkkunne lukittujen ovien taakse. Teidän ei missään tapauksessa tarvitse juottaa heille arvoviinejänne, joita olette säästäneet juhlahetkiänne varten, ellette halua. Vesi on LOISTAVA seurajuoma, siinä ei ole mitään vikaa!!!

      Sinun, ollessa talon isäntä, kuuluu käyttäytyä aikuismaisesti. Vaikka olisit kuinka väsynyt , se ei oikeuta kiukutteluun eikä epäkohteliaisuuteen.
      Voit muutaman tuokion jutella heidän kanssaan, kysellä pikaisesti kuulumiset ja sitten, tyomäärääsi pahoitellen poistut yläkertaan hoitamaan muita asioita.
      Tuo on luonnollista ja korrektia käytostä.

      Kaikkien kuullen ilmoita että juodaan vaikka iltakahvit yhdessä ennen heidän poistumistaaan (tai nukkumaanmenoaan - jos majoitatte heidät yoksi) .
      Tuolloin olet hoitanut velvollisuutesi asiaankuuluvalla tavalla.

    • Anonyymi

      Meillä ei ongelma ile sukulaiset vaan vaimon suhde sukulaisiin. Asumme ulkomailla ja baimon mielestä kaikkiin kissanristiäisiin mihin anoppi tai erityisesti veli meidät haluaa. Eivät vaan tajua että meille tilaisuuksiin meno ei ole kymppien vaan satasten juttu. Miten kertoa tämä vaimolle kenelle sukulaiset ovat kaikkein tärkeimpiä ylitse kaiken muun.

    • Anonyymi

      Vaimos kannattaisi hommata itselleen mies, joka osaa käyttäytyä, ettei tarvitse hävetä.

    • Anonyymi

      No pitikö mennä parisuhteeseen.

    • Anonyymi

      Heitä pihalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe