Eli pari kertaa ennen nukkumaan menoa on yhtäkkiä tuntunut kun sydän olisi jättänyt lyönnin välistä ja hengitys salpaantunut, tämän jälkeen tulee lievä kylmä hiki pintaan ja unen päästä on erittäin vaikea saada kiinni tuollaisen jälkeen.
Jokunen yö heräsin silmänräpäyksestä tuohon tunteeseen kuin sydän olisi pysähtynyt, vaistomaisesti asetin käteni samantien rinnalle ja en tuntenut sykettä
(tai olin vain liian uninen jotta en havainnut sitä)
Siinä sitten koittaa saada unta kun pelko valtaa mielen, että entä jos se pysähtyy kokonaan
Toivoisin apua tälläiseen ettei tarvitse pelätä sydämmen pysähtymistä lopullisesti
Jokunen yö heräsin silmänräpäyksestä tuohon tunteeseen kuin sydän olisi pysähtynyt, vaistomaisesti asetin käteni samantien rinnalle ja en tuntenut sykettä
(tai olin vain liian uninen jotta en havainnut sitä)
Siinä sitten koittaa saada unta kun pelko valtaa mielen, että entä jos se pysähtyy kokonaan
Toivoisin apua tälläiseen ettei tarvitse pelätä sydämmen pysähtymistä lopullisesti
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinulla on turha pelko. Ei tuollaiseen kuole.
Käy EEG-tutkimuksessa jos asia sinua painaa, hyvänlaatuiset muljahdukset ym. ovat hyvn yleisiä, mutta ei vara toki venettä kaada...
Ja kyllä se sydän on sykkinyt, et vain ole havainnut sitä..(kannattaa ranteesta sitä pulssia muutoinkin kokeilla)
Ranteesta en tunne sykettä kovinkaan hyvin, poikkeusellisesti tunnen sykkeeni erittäin voimakkaasti rinnasta. Jos minä asiasta kysyisin samalla terveydenhoitajalta kun kutsunta -terveystarkastukseen menen, ihan vain varmuuden vuoksi.
Ja ihan uteliaisuuttani tahdon tietää että mistä erottaa vaarallinen rytmihäiriö tai muuten vain vaarallinen sydämmen hetkellinen "häiriö"
EEG sen kertoo.
Th ja ,,,,,: Oliskohan kuitenkin EKG eli sydänsähkökäyrä parempi tässä tilanteessa kuin tuo EEG eli aivosähkökäyrä. Pidempään sydämen seurantaan voisi sitten sopia Holter.
Lisälyönnit aiheuttaa tuntemuksen kuin sydän pitäisi tauon.Käy ihmeessä vaikka ottamassa sydänkäyrä.Vältä stressiä niin vaiva helpottuu.
Juotko kahvia tai energiajuomia? Kofeiini ja guarana saattavat lisätä sydämen lisälyöntejä ja ne kannattaa jättää vähemmälle tai kokonaan pois, ei sen takia, että muljahtelu olisi vaarallista, vaan koska se on inhottavan tuntuista :)
Itselläni on samaa vaivaa ja se on kyllä ahdistavaa. Mutta itselläni olen huomannut, että näitä tulee jos syön liian paljon hiilihydraatteja. Ja runsas vedenjuominen ennen nukkumaan menoa poistaa nämä myös minulta. Tietysti silloin joutuu heräämään yöllä vessaan, mutta mielestäni se on niin paljon pienempi paha ettei haittaa :) Ja muutenkin kannattaa juoda paljon. Älä pelkää, elämäsi on Jeesuksen käsissä, Hän pitää kyllä sinusta huolta
Kuulostaa kyllä ihan viattomalta lisälyönniltä, joita tulee kaikille joskus. Olitko poikkeuksellisen väsynyt tai muuten rasittunut? Ehkä humalassa tai nauttinut niitä pirun energiajuomia? Ne voivat altistaa lisälyönneille. Toisaalta taas sydämen kanssa ei kannata leikkiä. Jos rytmihäiriöön liittyy jotain muita oireita, on ehdottomasti mentävä lääkäriin. Ja kannattaa muistaa että säännöllinen elämä on sydämelle parasta.