Ruotsin rekkareissa

Tiedoton 2013

"Niinistö on paljastanut tapahtuneen samalla, kun hän selittää, miksi on käyttänyt Suomessa Ruotsiin rekisteröityä autoa ilman, että auton omistaja on mukana. Auto kuuluu Niinistön ruotsalaiselle ex-puolisolle."

Ilman, että auton omistaja on mukana...???

Tarkoittaako tämä sitä, että jos auton omistaja olisi ollut mukana, Niinistö olisi saanut ajaa autoa...???

23

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zuristi

      Nimenomaan näin. Eli jos ajat esimerkiksi ulkomaisen puolisosi ulkomaille rekisteröidyllä autolla - puolisosi on oltava autossa mukana. Tämä on yksiselitteisesti kirjattu lakiin.

      Tämä oli sen sijaan uutta, että tulli ei rankaise takautuvasti. Olen ymmärtänyt, että tulli voi nimenomaan määrätä takautuvasti verot maksuun jos narahdat toistuvasta ajelusta ulkomaille rekisteröidyllä ajoneuvolla.

      • Faktaa pöytään!!!

        Saanko siis ajaa ystäväni (joka asuu vakituisesti ulkomailla) toiseen EU-maahan rekisteröityä autoa kun hän on suomessa käymässä - jos hän on mukana ajossa. Faktaa pöytään, kitooos!


      • ---
        Faktaa pöytään!!! kirjoitti:

        Saanko siis ajaa ystäväni (joka asuu vakituisesti ulkomailla) toiseen EU-maahan rekisteröityä autoa kun hän on suomessa käymässä - jos hän on mukana ajossa. Faktaa pöytään, kitooos!

        saat ajaa jos se ulkomaalainen ystäväsi on puolisosi.


      • FAKTA HOMMA
        --- kirjoitti:

        saat ajaa jos se ulkomaalainen ystäväsi on puolisosi.

        Ei tarvitse olla puoliso. Riittää, että on auton virallinen omistaja/haltija.

        Tämä tieto tullin edustajalta.


      • Asia varmistettu
        --- kirjoitti:

        saat ajaa jos se ulkomaalainen ystäväsi on puolisosi.

        Tässä TAAS nähdään, että ei kannata uskoa kaikkea hömpää, mitä näiltä palstoilta saa lukea.

        Ei liity mitenkään tuohon "puolisoon"

        Riittää, että auton omistaja/haltija on mukana kyydissä.


      • Mediapeli käyntiin

        Vaikuttaa siltä, että nyt painetaan tätä veronkiertotapausta villasella ihan tosissaan. Onhan tuo sikamaisen vaikea tilanne kun yksi omistaan joutuu päättäjien koukeroisten pykälien uhriksi. Jos vertaa Hautalan muutaman kympin aiheuttamaa mediahärdelliä tähän usean tuhannen selkeään veronkiertotapaukseen niin missä mediahaloo?

        Nyt on hyvä hetki nostaa asia kunnolla esille vaikkapa kirjottamalla adressi verkossa jossa pari nimeä jo. Sitten vaaditaan tällaisten hullutusverolakien poistoa.


    • Kävelevä laattamies

      No näinhän nämä kotimaiset liikenteen päästöongelmat pikku hiljaa mukavasti ratkeavatkin. Nyt myös ympäristöministeri on ulkoistanut päästölähteensä ulkomaiseen rekisteriin. Me pikkuyrittäjäthän olemmekin jo aikaa sitten siirtäneet vanhat Hiacemme Viroon. Ja työt perässä.

      Päästötilastot sen kun paranevat ulosliputuksen lähtömaassa. Ja tilastohan se vain jotain merkitsee, järjellä ei siinä asiassa sijaa ole. Jokunen vuosi vielä, niin Suomen liikenteen päästöt ovat tasan nolla. Ainakin Suomeen rekisteröityjen ajoneuvojen, siis.

      Jokos tämä saadaan jopa lailliseksi tämän hallituksen aikana?

    • Kefiiri 1

      Laki on selvä, vaan ei näytä koskevan vihreitä.
      Tavallininen tallukka menettäs kortin 39 -ylinopeudesta.
      Autovero tulisi takautuvasti maksuun.

      Jos kaikki ois vihreitä tai ministereitä, niin kuka maksaisi verot ja hoitaisi heikko-osaiset.

      • Kyyninen ihminen

        Ei tuo ole ollenkaan selvä. Suomen valtio on hävinnyt tasalta ja puolelta oikeusjutut EYT:ssä.


    • tapana on

      Joo joo, onhan se laki... mutta kun me täällä vihreissä on totuttu siihen, että meidän käyttämät remonttimiehetkin ajaa ihan kaikki ulkomailla rekisteröidyillä autoilla... selvästihän se on maantapa.

    • vanha syntisäkki

      Ja että ylinopeuttakin vielä!! Sillä samalla autollako??

      Kyllä ny -perkules sentään - alkaa olla maksun paikka.

      • Kyyninen ihminen

        Mitkä ylinopeudet? Missään muussa maassa ei puututa 139 km/h nopeuteen moottoritiellä! Suomalainen käytäntö on täyttä pelleilyä.


    • dgfsdfdsd

      Oliskohan joku ministerivaliokunta, josta Niinistö voitaisiin erottaa kansalaisille haittaa tekemästä? Tasapuolistahan se olis, kyllä juu.

    • asp viper

      Ulkomaille rekisteröityä autoa saa ajaa suomalainen jos auton omistaja on kyydissä ajohetkellä! Vihreä ministerikö syyllistynyt veropetokseen jos ei ex rouva ole ollut kyydissä? Onks oikeudenmukaista?

      • cvbgfdee

        Onko tällä nyt väliä, onko auton omistaja puoliso...? Eikö riitä, että omistaja.


      • Tullikyylä
        cvbgfdee kirjoitti:

        Onko tällä nyt väliä, onko auton omistaja puoliso...? Eikö riitä, että omistaja.

        Omistaja tai haltija. Puoliso tai ei. Selvä tai päissään. Riittää, että on kyydissä.


    • pilkettä pyttyyn

      Mutta kyllä kai nuo ajot nyt sentäs BIOBENSALLA tehtiin? Tai kalanmaksaöjyllä ainakin?

    • ex- kokonainen
    • kiisi sähköllä

      Päivän iltiksen mukaan Niinistö ajoi ylinopeutensa Lexus hybridillä, siis osittain SÄHKÖLLÄ. Autoverokin oli ilmeisesti maksettu.

      No eihän siinä sitten mitään. Antakee armoa.

    • iol--

      en kuitenkaan usko että viherniinistö on tyhmä, hän saattaa olla vaan hyvin yksinkertainen

    • lainmuutos

      Kyllä kai nyt muutetaan lakia taannehtavasti ministerin nahan pelastamiseksi.

    • Tämäpäkumma

      Aamulehti uutisoi (17.4.2013, s.A04) seuraavaa (sitaatti ympäristöministeri Ville Niinistön lausunnosta):
      "-En tiennyt, että Suomen kansalainen, joka asuu Suomessa, ei saisi ilman omistajaa ajaa ulkomaan rekisterissä olevaa autoa. Se on varsin tiukkaa perheelle, joka asuu kahdessa eri maassa, Niinistö sanoo." Sanatarkassa sitaatissa lukisi painovirheenä "massa", korjaus kommentin kirjoittajan.

      Nyt pitää esittää muutama kysymys. Kuka niihin vastaa?

      1) Kun tavallinen kansalainen rikkoo lakia, varsinkin verolakia, selitykseksi ei riitä "En tiennyt". Tiesit tai et, verottaja nylkee uhrinsa jos laiminlyönnin hajulle pääsee. Tietämättömyys ei ole lieventävä peruste eikä anna maksuaikaa. Onko ministeri siis lain yläpuolella tai sovelletaanko häneen toisenlaista yleisvastuun periaatetta?
      2) Se on todellakin varsin tiukkaa perheelle, joka asuu kahdessa eri maassa. Missähän nämä nykymaailmassa yhä tavallisempaa monikansallista perhe-elämää vaikeuttavat säädökset on päätetty? Onko mahdollista, että hallitus ja eduskunta olisivat tekemisissä asian kanssa? Vai ovatko ne pelkkiä valtiovarainministeriön virkamiesten kumileimasimia?
      3) Onko olemassa ihan oikeasti muitakin ministereitä, siis ainoan todellisen ministerin eli valtiovarainministerin lisäksi? Onko mahdollista, että ympäristöministeri on jossain tekemisissä valtioneuvoston kanssa?

      Ehkä kysymykset ovat vaikeita. Vaikeille kysymyksille on leimallista, että niihin on vaikea löytää vastausta. Mitä siis pitäisi vaihtaa, kysymyksiä - vaiko vastaajaa?

    • Kok puistoosasto

      Vihreiden ministerien ei näemmä tarvitse osata tai noudattaa lakia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe