uskoisin että muillakin on samat fiilikset. Olen ihan yksin, kellään ei voi olla samanlasta elämä kuin minulla. Mielestäni on turha lähteä sille linjalle että syyllistetään miksi et vaan lähde, jokaisella lienee omat syynsä pysyä tai lähteä eikä ole yhtä oikeaa vastausta olemassa. Itse ainakin ajattlelen että tää kuvio mitä meidän suhde tässä on ollut...kellään ei voi olla samanlaista. Sitä fiksoituu siihen paskaan fiilikseen, ja turtuu. Kun yrittää tehdä loppua niin ei ei ja ei. Jos on lapsia on pakko tulla toimeen, ei voi vai heittää oviin rautoja ja uhkailla poliisilla. Pakko on katsoa toisen naamaa lasten merkeissä. Mies luikertelee muina miehinä aina asuntooni ihan kuin se vielä olisi hänen. Olisin iloinen jos voisi jakaa kokemuksia siitä kuinka vaikeeta ja monimutkaista on erota petturista. Joka yrittää kaikin keinon uida jatkuvasti liiveihin takaisin. Tuntuu että on ihan yksin, kellään muulla ei voi oikeesti olla tuollaista ex-miestä. Mitäpä kaikkea te muut olette konkreettisesti joutuneet sietämään?
kellään ei ole tällaista
tyhjä kuppi
2177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minull aei ole lapsia exäni kanssa joten en tarvi kokea samaa mutta neuvoisin sinua laittamaan säännöt miehelle.
Jos olette jo eronneet niin pyydä apua sosiaalista
Erossa lasten tapaamisoikeus ja -paikka tulee sopia etukäteen ja järjellä, jotta ei sitten tule juuri tuota tilannetta, jossa isukki tulee visiitille aina kun hänelle sopii - muka lapsiaan tapaamaan.
Se on madollista VAIN jos sinä lasten toisena vanhempana sen sallit.
Vastuutaan ei voi pakoilla loputtomiin ja itselleen ei voi valehdella ilman, että mieltä alkaa ahdistaa.
Niin avuton uhri ei saa olla, että uskottelee itselleen olevansa maailmassa täysin yksin. Jollet koe kykeneväsi itse asettamaan rajoja exäsi käyttäytymiselle, hae apua.
Suomessa, jos missä, on perheneuvojiakin, jotka auttavat kyllä yskinhuoltajaa pääsemään eroon jopa ex-miehensä ylläpitämistä kaavoista, sen kun marssit vaan luukulle apua vaatimaan.
Käytä hyväksesi tämän maan sosiaalitoimistoja sun muita, sillä kaikissa maissa ei todellakaan ole vastaavaa konaistoa olemassakaan.