Kun lataatte cd-levyltä kappaleen tietokoneeseen esim. iTunesiin, niin webin kautta Gracenoten näyttää biisin tiedot ja albumin kuvitus näkyville. Myös Cd-valmistaja on siis lisännyt informaation ja kopiosuojan valmistusvaiheessa cd-levyyn.
Entä nyt kun jokainen voi suoraan laittaa oman biisin myyntiin verkkoon, niin miten siihen MP3 formaattiin upotetaan kappaleen tiedot, mahdollinen kopiosuoja, bändi, tekijä ym info? Pystyykö kotikonstein tätä hoitamaan.
esim. Olen ladannut jonkun biisin verkosta ja olen kappaleesta "ottanut" vain 15 sekunnin otoksen. Gracenote ym kertoo heti kuka on tehnyt kyseisen kappaleen.
Musiikki jakeluun
jotain....
1
84
Vastaukset
- id takkila
Siis ihan normaalia id tag hommaahan se on, itunesillakin voi omat biisit idtagata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?815037- 794859
- 1324268
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103058- 522689
- 402596
- 532247
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102221Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211850