Oon 18-vuotias tyttö. Pituutta on 170cm ja painoa 77kg. Mulla on ainakin 15 kiloa ylimäärästä läskiä jota oon yrittäny tiputtaa nyt vuoden ajan. Mun ongelmana on ahmimishäiriö, syön pari kertaa viikossa ihan valtavat määrät herkkuja: sipsiä, jäätelöä, keksejä, suklaata, pullia..... Jonka jälkeen olo on tietenkin ihan hirveä ja itseinho suunnaton.. Syön vain siksi, koska tykkään syödä: ruoka on hyvää. Ehkä myöskin syön iloon ja suruun ja ketutukseen.. Haluan päästä tästä eroon. Mutta miten?
Miten eroon ahmimishäiriöstä?
Läskikasaa
3320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hanki ammattiapua. Syömishäiriötä ei yksin tehokkaasti hoideta :)
Ei hoideta tehokkaasti ammattiavullakaan. Aseet on lääkkeet ja keskusteluapu. Ruokahalua vieviä lääkkeitä ei ole, eli masennuslääkkeet ovat ainoa mitä heillä on tarjota. Keskusteluapua saa jos on hyvä tuuri. Itsellä oli hyvä tuuri, sain 3 vuotta terapiaa, mutta se että 3 vuotta selittää jollekin tyypille "vittu mä syön liikaa, pitäis syödä vähemmän, miksköhän mä syön liikaa" ei muuta sitä että ihminen vetää kaksin käsin ruokaa. Eli tervehdi loppuelämääsi, samaa paskaa se tulee olemaan kuin tähänkin asti. Sori vaan.
Terveisin ammattiapua syömishäiriöön jo 5 vuotta saanut.
On siihen apua! Tämä on hurjan hyvä, jollei halua heti ekana lähteä lääkäriin. Jos toi ei auta yhtään, sitten tarvitset jonkun auttamaan sua ymmärtämään noita harjoituksia.
https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsehoito/irtiahminnasta/Pages/default.aspx
"ammattiapu ei auta", ei varmasti auta jos odotat suu auki jonkun muun kuin itsesi parantavan sinut! Se on lähdettävä omasta itsestä ja ymmärrettävä ettei kukaan tai mikään muu sinua paranna kuin sinä itse.
Töitä täytyy tehdä ihan tosissaan ja laittaa itsensä likoon!