opetusministeri jukka gustafsson (sd.) aikoo käynnistää uskonnon opetuksen korvaamista kaikille yhteisellä uskontotiedon ja etiikan oppiaineella käsittelevän selvitystyön. selvitystyötä tehdään "resurssien määrittelemissä puitteissa.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11097-gustafsson-uskonnonopetuksesta-selvitys
mitä tämä tarkoittaa?
no, tietenkin sitä, että koulujen uskonnon opetus muuttuu piakkoinkin kaikille yhteiseksi uskontotiedon ja etiikan oppiaineeksi perusopetuksen opetussuunnitelman perusteiden arvopohjan mukaisesti.
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_234_2013_p.shtml#VASTAUS
niin?
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/11097-gustafsson-uskonnonopetuksesta-selvitys
mitä tämä tarkoittaa?
no, tietenkin sitä, että koulujen uskonnon opetus muuttuu piakkoinkin kaikille yhteiseksi uskontotiedon ja etiikan oppiaineeksi perusopetuksen opetussuunnitelman perusteiden arvopohjan mukaisesti.
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_234_2013_p.shtml#VASTAUS
niin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin? Ettei sitten käy näin:
"Aidosti neutraali yhteinen katsomusaine ei vallitsevassa ilmapiirissä ole mahdollinen, eikä sen luterilaisuuteen kallistuva jäljitelmä poistaisi katsomusten välistä kitkaa. Vääntö vain siirtyisi aineiden välisestä uuden aineen sisäiseksi. Näin on käynyt esimerkiksi Ruotsissa ja Norjassa, missä yhteinen uskontotieto on aiheuttanut ongelmia oikeusjutuiksi asti.
Käytännössä uusi oppiaine tarkoittaisi suunnilleen nykyistä uskonnonopetusta – erona lähinnä se, että kukaan ei saisi siitä vapautusta. Et:n ja uskonnon sulauttaminen muistuttaisi Itä- ja Länsi-Saksan yhdistymistä: toinen katoaa kartalta. Uudistus siis heikentäisi tuntuvasti uskonnottomien asemaa. Siksi onkin erikoista, että juuri uskontokriittiset punavihreät ajavat yhteistä katsomusainetta."
http://www.opettaja.fi/pls/portal/docs/PAGE/OPETTAJALEHTI_EPAPER_PG/2011_16/158957.htm
tuo perusopetuksen opetussuunnitelman perusteiden arvopohja ei taida antaa myöten "tunnustuksellisen" uskonnonopetuksen jatkamiselle, ja siksi olen luottavainen sen suhteen, että jatkossa peruskouluissa opetetaan uskonnoista ainoastaan kultturihistoriallisesta näkökulmasta perustietoja.
Minä en siihen luottaisi. Ei uskonnonopetus nytkään väitteen mukaan ole tunnustuksellista, vaikka se sitä tosiasiassa on. Vain nimi muuttui, sisältö säilyi.
tilanteessa on se hyvä puoli, että asia otetaan selvitettäväksi ja siten avataan aihe yleiselle keskustelulle. monikulttuurisissa kouluissa varmasti tulee kitkaa tuosta uskonnon opetuksesta muutoinkin, ja ainakin näin "paperilla" tuollainen yhteinen uskontotiedon ja etiikan opetus kuulostaa tasapuolisimmalta.
omaa uskontoa voi harjoittaa siellä omassa kotonaan.
Olen ihan varma ettei pienet kunnat esim lestadiolaisvyöhykkeellä keski-pohjanmaalla tule muuttamaan opetuksen tapaa/sisältöä mitenkään. Kristinuskoa opetetaan tunnustuksellisesti, kirkossa ravataan tämäntästä, on uskonnollisia aamunavauksia joissa rukoillaan, kristillisiä juhlia ja piste ii:n päälle on alakoulussa ruokarukoukset jotka muistan kun olin itse ala-asteella. "kiitos jeesus ruasta, ole aina luonamme, aamen".
Ajatuskin saa melkein oksennuksen lentämään. Umpi hihhuli lestadiolaisopettaja nostatti luokan seisomaan, ristimään kädet ja yhteen ääneen rukoilemaan. Vittu sairasta, aivan helvetin sairasta. Melkein tekisi mieli käydä kyläilemässä kyseisessä koulussa kyselemässä että vieläkö te sairaat juntit pakkorukoilutatte lapsia oman paimentolais-pedofiili-jumalanne edessä.
Älä meee ampumaan ketään, pliis.
Kerran oli sellainen opettajansijainen alaluokilla joka oppilailla laulatti lisäksi ennen koulun päättymistä iltavirrenkin!
Uskonnollinen pakkosyöttö ei siis rajoittunut aamuhartauksiin, koululaisjumalanpalveluksiin, uskonnontunteihin ja ruokarukouksiin.