Kuukausien käytön jälkeen (ketipinorista) , on alkanut tulla ajoittaisia kouristus/sydämenhakkauskohtauksia, muita oireita ovat: lihasnykäykset, tärinä, pahoinvoinnin väliaikainen tunne, silmävärve, hengenahdistus, viiltävä kipu päässä/kurkussa millon missäkin, sydämen käsittämätön rytmi.. Edellisestä kerrasta on 2-3 viikkoa, kuolenko? onko normaalia? mahdollisesti pysyvä haitta?
Lääkkeen vaikutukset.
,,,...---
399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On siis lopetettu useita kuukausia sitten.. en käytä enää.
Ketipinor aiheutti minulle niin pahaa sydänoiretta, että minun oli pakko lopettaa kyseisen lääkkeen käyttö. Ehdin käyttämään sitä melkein kolme vuotta annoksella 800mg. Lopetus ei ole helppo. Ei pysty nukkumaan ja mikä pahinta, ne sydänoireet jatkuvat. Päässä on raskas oli, jatkuvaa päänsärkyä, heikottaa ja pyörryttää. Kuitenkin lopettaminen on kestänyt lähes vuoden eli vähensin lääkettä hyvin varovasti ja pienillä annoksilla ja nyt olen ollut kuusi viikkoa täysin vailla Ketipinoria ja en aio koskaan enää, en missään olosuhteissa aloittaa lääkkeen käyttöä.
Mietin, miten kauan kestää, että vieroitusoireet katoavat vai katoavatko ne koskaan? Onko edessä nyt vain odotus, milloin sydän lopettaa toimintansa tai muuta yhtä tuhoisaa tapahtuu?
Kuolenko siis? Vai onko mulla joku harvinainen sairaus nyt? sydän?