Lempilakkamerkkisi?

pohdiskelin

Mua kiinnostaisi tietää, että mitä lakkamerkkejä pidätte parhaina ja miksi. Itse olen aika epäluuloinen kaikkia mulle uusia merkkejä kohtaan, ja tykkään ostella lakkoja niiltä merkeiltä, jotka olen aikaisemmin todennut hyväksi. Tällä hetkellä lempimerkkejäni ovat China Glaze, Color Club, A-england ja Orly.

Mikä on sun lempilakkamerkki ja miksi?
Tai ehkä jopa lempilakka?

Voit kertoa myös, mikä on inhokki lakkamerkkisi. :)

8

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fuyguhi

      essie ja O.P.I on aika hyviä mistä oon tykänny :)

    • Nufu4ever

      Kyllä Nfu Oh on ehdottomasti kaunein kynnellä. Siihen vielä A&A top Coat päälle ja parempaa saa hakea. Varsinkin Nufun Hologrammit rokkaa. Saa nykyisin suomestakin parista paikkaa kun vaan viitsi googlettaa.

    • alessandr

      alessandron lakat on olleet mun suosikkejani jo useamman vuoden, paljon sävyjä ja pysyy hyvin!

    • Dixiedixie

      MIYO- lakat, kauniita värejä, pigmenttirikkaita, helposti levittyviä ja ihan ok kestäviä lakkoja. Hintakaan ei kirpaise.

      Wild And Mild- lakat on myös pigmenttirikkaita ja värivalikoima on todella laaja. Eivät kyllä kovin hyvin pysy kynnellä. Edullisia.

      Essie- lakat ovat tietysti aivan kärjessä, pysyvät todella hyvin, ovat peittäviä ja helposti levitettäviä. Ja sävyt aivan ihania. Kuitenkin vähän liian hintavia mulle, vaikka kosmetologiopiskelijana saankin niitä vähän halvempaan tukkuhintaan.

    • Kauniit kynnet

      Moikka kaikki!
      En tiedä onko tämä nyt oikea keskustelu kysyä tätä, mutta uskon että kynsifiilistelijät vois tietää vastauksen. Oon tässä miettinyt että haluaisn osta geelilakkaus setin kotiin. Onko aineet samat kuin geelikynsisetissä? vai jotenkin erilaiset? Lisäksi olis kiva tietää mitkä on parhaita merkkejä, mistä starter kit kannattaisi edukkaasti ostaa?
      Kiitos!

    • lakkaaja

      Menee aiheen vierestä, mutta olen tilannut itselleni Sinan uv-lakkoja spashopista. Pysyvät erittäin hyvin (paremmin kuin joskus hoitolassa laitattamani) ja ovat edullisia! Sävyjä oli kanssa paljon! :)

    • Gynnet

      Itse ostin Rion halpis-setin Kodin1:stä, tätä ei pidetä hyvälaatuisena tuotteena ;). Hyvää tossa setissä on edullisen hankintahinnan lisäksi se, että setin uv-lakka on väritöntä, ja omia vanhoja lakkoja voi siis käyttää sen kirkkaan uv-lakan välissä tai päällä. Eka uv-lakkaus lähti vähän lipsumaan etusormien kynnen päistä heti viikon päästä, mutta harjoittelulla on tullut pysyvämpää tulosta, kun ymmärsi sen kynnen pään sulkemisen tärkeyden. Nytkin on menossa jo kolmas viikko samoilla uv-lakkapohjilla.

      Rion ohjeissa sanotaan, että sen oma värilakka laitetaan uv-kerrosten alle, ite tykkään kuitenkin vaihdella lakkaa useammin kuin 2 viikon välein, ja olen laittanut värilakan vasta 3:n uv-lakkakerroksen päälle. Tällä systeemillä sitä väritöntä uv-lakkaa ei tarvii poistaa 2:n viikon välein, vaan voi vain poistaa tavallisella kynsilakanpoistoaineella värilakan, väritön geelilakka ei siitä ole moksiskaan. Värittömän geelilakan juurikasvu on helposti hiottavissa bufferilla näkymättömiin.

      Mun lempilakkoja on essie, Mavala ja Gosh. :)

    • jen815

      Zoyan kynsilakat (saa nykyisin myös Suomesta, googlaamalla löytyy), koska niissä ei ole kaikkia myrkkyjä :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2152
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1815
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1314
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      960
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      950
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      875
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      139
      824
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      740
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      726
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      709
    Aihe