Tämä on varmaankin tuttu tilanne monille pitkän suhteen jälkeen eronneille, joten auttakaapa sisko-rukkaa. Olen 31v. ja erosin muutama vuosi sitten kymmenen vuoden suhteesta puolisoni uskottomuuden seurauksena. Exäni pettäminen vei minulta itsetunnon lähes kokonaan ja nyt olen saanut kursittua sen kasaan suurimmalta osin, jäljellä on enää ongelma seksin suhteen - exäni kun halusi vielä kertoa että olen huono sängyssä eikä seksi ole ikinä ollut kanssani kivaa. Toisaalta tiedän että se ei ole totta, mutta silti minun on nykyään vaikeaa päätyä lakanoiden väliin ennen kun olen tutustunut mieheen vähän paremmin.
Mutta varsinainen ongelma; Miten saan suhteen vietyä niin pitkälle että ehtisin tutustua mieheen sen verran hyvin että uskaltautuisin seksiin, kun lupaavatkaan suhteet eivät kestä niin kauaa? Tuntuu että kukaan mies ei halua jatkaa suhdetta muutamaa kertaa pidemmälle jos ei edetä seksiin asti, ja toisaalta jos kerron että minulla nyt on tällainen pieni ongelma niin siinä vaiheessa mies viimeistään juoksee karkuun "seksikammoista keski-ikäistä naista". Vaikka sinänsä seksin suhteen minulla ei ole mitään ongelmaa ja varsin avoimin mielin mennään, jotenkin en vain uskalla antautua arvosteltavaksi kovin lyhyen tuttavuuden jälkeen.
Kertokaaapa mielipiteenne, kuinka nopeasti pitää edetä lakanoidenväliin että suhdetta voi pitää edes jollain tapaa lupaavana? Kyllä tämäkin asia oli helppoa silloin 15 vuotta sitten kun oli nuori ja nätti - nyt on enää, öh varttunut ja kokenut- voi yäk!
Mutta varsinainen ongelma; Miten saan suhteen vietyä niin pitkälle että ehtisin tutustua mieheen sen verran hyvin että uskaltautuisin seksiin, kun lupaavatkaan suhteet eivät kestä niin kauaa? Tuntuu että kukaan mies ei halua jatkaa suhdetta muutamaa kertaa pidemmälle jos ei edetä seksiin asti, ja toisaalta jos kerron että minulla nyt on tällainen pieni ongelma niin siinä vaiheessa mies viimeistään juoksee karkuun "seksikammoista keski-ikäistä naista". Vaikka sinänsä seksin suhteen minulla ei ole mitään ongelmaa ja varsin avoimin mielin mennään, jotenkin en vain uskalla antautua arvosteltavaksi kovin lyhyen tuttavuuden jälkeen.
Kertokaaapa mielipiteenne, kuinka nopeasti pitää edetä lakanoidenväliin että suhdetta voi pitää edes jollain tapaa lupaavana? Kyllä tämäkin asia oli helppoa silloin 15 vuotta sitten kun oli nuori ja nätti - nyt on enää, öh varttunut ja kokenut- voi yäk!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Eka kohtaamisella esileikkiä harrastettiin jo autossa parkkipaikalla ja siitä jatkettiin minun luo ja aamuun klo 6.00 asti naitiin, että ajattelin pistää heti homman kunnolla käyntiin, niin ei tarvitse sitten jahkailla sitäkään asiaa, että koska ja miten...siinä kun himot heräsi, niin hyppäsin miehen päälle, eikä se vastustellut yhtään :)
Oliko tämä se kerta kun sulla meni neitsyys? Sähän kun olit kerran pantu? :D
"Tuntuu että kukaan mies ei halua jatkaa suhdetta muutamaa kertaa pidemmälle jos ei edetä seksiin asti, ja toisaalta jos kerron että minulla nyt on tällainen pieni ongelma niin siinä vaiheessa mies viimeistään juoksee karkuun "seksikammoista keski-ikäistä naista". "
Vaikutat vähän pihtarilta, anteeksi nyt vaan :D Oikeasti kun se seksi näyttelee aika suurta osaa miehen seuranhaussa, miksi sitä muuten hakisikaan?, niin jos mitään ei ala lohkeamaan tai mitään merkkiä näy on oikeastaan aika ymmärrettävääkin että mies katoaa maisemaan. Itse olisin sitä mieltä että niitä pieniä merkkejä fyysisestä yhteydestä voisi olla jo vaikka heti ekatapaamisella, hymyä, pieniä kosketuksia, ehkä suukottelua tms. jottei mies luule että hän on mielestäsi vastenmielinen, tälläisella "pelillä" voit pitää mielenkiintoa yllä koska jos mies vaan tietää sinun pitävän itseään puoleensavetävänä hän kyllä jaksaa odottaa. Itsekin pääset pikkuhiljaa "tunnnelmaan" ja itsertunto nousee kohisemalla, lakanoiden väliin päädytte sitten jossain vaiheessa jo ihan puolivahingossa.
Tässä ois mun ajatukset kirjoituksestasi.
"Kuinka pian lakanoiden väliin?"
Heti kun kummaltakin löytyy haluja.
"exäni kun halusi vielä kertoa että olen huono sängyssä eikä seksi ole ikinä ollut kanssani kivaa"
Yritä olla välttämättä tuosta ex:si tölväisystä.
"Miten saan suhteen vietyä niin pitkälle että ehtisin tutustua mieheen sen verran hyvin että uskaltautuisin seksiin, kun lupaavatkaan suhteet eivät kestä niin kauaa?"
Voisko vaikka tälläinen toimia sulla: Koita tustustua mieheen aluksi ihan vain ystävä linjalla, kuitenkin osoittaen samalla että pidät miehestä, (enkä nyt tarkoita välttämättä mitään fyysistä koskettamista). Meinaan että, jos naisen kanssa on mukavaa olla ja nainen tuntuu viihtyvän seurassa (eli jotain tunteita ja pitämistä on ilmassa) niin silloin on vaikee uskoo ett homma tyssäisi pariin kertaan, sillä ei mies kuitenkaan siinä tutustumisessa mitään häivä, (voihan se mies harrastaa seksiä sitten vaikka muiden tuttavuuksien kanssa sillä aikaa). Sitten kun olet valmis seksiin niin ota sitten ne suhde ja seksi asiat enemmän puheeksi, ja jos mies haluaa seksiä sulta aikaisemmin niin sano vain ettet ole vielä valmis mutta pidät kyllä miehestä. Tuo vois ehkä antaa sulle enemmän sitä aikaa tustusua mieheen, eikä mies välttämättä juoksisi karkuun.
"Kertokaaapa mielipiteenne, kuinka nopeasti pitää edetä lakanoidenväliin että suhdetta voi pitää edes jollain tapaa lupaavana?"
Heti, viikon päästä, kuukauden päästä, vuoden päästä. Suhde on vain toisella tapaa lupaava jos edetään heti tai jätetään menemättä. Jos mennään heti niin suhde voi jäädä vain yhdenyönsuhteeksi tai jos ei mennä pitkään aikaa niin suhde voi jäädä täysin seksittömäksi.
No kyllähän sen nyt aika nopeasti huomaa onko niin kiinnostunut toisesta että haluaa sänkyyn. Itselläni on se asenne että jo ekojen treffien jälkeen voi kumpikin huomata onko kiinnostusta. Siis toisella tapaamisella pitäisi päästä jo naisen aarteen sisään, jos näin ei tapahdu niin vedän johtopäätöksen että nainen ei ole kiinnostunut minusta
Näin sivukommenttina vaan sanon, että aika monilla miehillä taitaa kiinnostus lopahtaa naiseen, jos tyyliin ekalla tai tokalla kerralla ollaan jo vällyjen välissä. Siitä varmaan syntyy aika monille semmonen vaikutelma, että nainen on ''helppo'' ja sitten kunnioitus jollakin tapaa menee.
Että naisten on omasta mielestä yleisesti ottaen parempi vähän venyttää sitä sänkyyn menemistä, sitähän täällä palstallakin kovasti miehet huutelee, että kiinnostus loppuu siihen sitten jos liian nopeasti sänkyyn mennään..
Minä olen eri mieltä tuosta asiasta. Miehet menettävät kiinnostuksen, jos nainen ei ole mitenkään seksuaalisesti edes kiinnostunut miehestä, eikä viehety miehestä. Mies häipyy ja etsii heti uuden saaliin. Eivät nyky miehet välitä enää saalistaa, niillä on kiire päästä itse hommiin.
Äläs feikkinainen siellä huutele.
Erostanne on siis jo muutama vuosi ja siltikin entinen miehesi pystyy noin voimakkaasti ohjaamaan tunteitasi ja käyttäytymistäsi. Sehän tässä on ongelma eikä pieni odottelu seksin suhteen.
Mun mies ainakin odotti kaks vuotta että päästiin "tositoimiin".
Hellyyttä toki oli ennen sitä.
Ymmärrät kai että exäsi tölväisy oli tarkoitettu loukkaukseksi eikä sillä luultavasti ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.
Voisit sanoa uudelle kumppanille, vaikka siinä vaiheessa kun alatte kosketella, halata, suudella ym. että hänen täytyy olla kärsivällinen ja odottaa ennen kuin olet valmis menemään pidemmälle. erro että olet hitaasti syttyvää tyyppiä. Jos kaveri tuosta suuttuu tai lähtee niin joutaakin mennä. On meitä kärsivällisiäkin miehiä olemassa. Älä kuitenkaan viivytä sänkyyn menoa montaa viikkoa kertomatta syytä.
Huonot naiset antaa ennen kuin on vietetty vähintään viisi tapaamiskertaa miehen kanssa.
Amerikkalaisen asiantuntemuksen mukaan keski-ikä alkaa 40-vuotiaana.
Missään tapauksessa seksi ei takaa, että mies olisi ikuisesti sinun. Mitä nopeammin seksiä, sitä nopeammin selviää, mihin suhde johtaa. Nopea seksi voi johtaa nopeaan eroon, mutta seksi ei ole eron syy. Olisit voinut odotella pitempään ja tulos olisi silti ollut sama.
Sinä sovit seksikammoiselle keski-ikäiselle miehelle.