Kun jää lomarahat tai muu palkka saamatta tai viivästyy niin muistakaa pyytää saatavien päälle 6pv odotusajanpalkka. Jos muutamaan yhteydenottoon ota yhteyttä niin asia vain vireille liitossa tai oikeusavussa.
Jotakin lomakorvaustakin pitää tulla jo 6h/pv kestävän työn jälkeen(yleensä 9/11% palkasta) ja 35h/kk jälkeen sitten päiväpalkka oikeutena. Tälläistä ettei lomakorvausta makseta kun ei ole ollut 14-työpäivää niin ei ole edes yleisessä työehtosopimuksessa.
Kun noudatetaan jotain työehtosopimusta niin silloin palkka kuuluu tulla sen Tessin mukaan, samoin lisät/korvaukset.
Palkkoja voi vaatia jälkikäteenkin, n.2v sisältä.
Vuokratyö ja palkanmaksuhaluttomuus.
Sinappisilmä
0
212
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774642- 1801947
- 1241630
- 1321186
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161121- 351056
- 78953
- 52916
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78882- 4848