Onko järkevää säilyttää kitaraa, jotta sen hinta kasvaisi ajan myötä vai olisiko parasta päästä kitarasta heti mahdollisuuden tullen eroon? Kehittyvätkö sähkökitarat siihen malliin, ettei kukaan enää vanhempia malleja halua?
Nurkissa pyörii ainakin 5v vanha sähkötara Ibanez, joka TUSKIN on nostanut hintaansa, vaan paremminkin laskenut. Lähes uudenveroinen kapistus äänenvahvistimen kanssa.
Mitä sanoo yleisö?
Sähkökitaroiden hintojen nousu/lasku
2
110
Vastaukset
- Skittaaja
Riippuu kitarasta, mikä kitara?
- uejgneyw9hwhf7wte6rf
No se riippuu täysin kitarasta mikä kannattaa säilyttää ja mikä ei.
Pitää muistaa, että hyväkin ja arvokas kitara ei välttämättä ajan saatossa pidä sitä arvoaan esim. joku laadukas Gibson joka on normaali mallistoa ja jota on valmistettu paljon ei välttämättä nosta sitä hintaansa, toki voi sen pitää muttei ole ns. varsinaisesti keräilykitara.
Kitaran olisi hyvä olla laadukas, valmistusmääriltään pieni ja haluttu malli sekä yksikö, silloin kitaran hinta voi hyvinkin nousta huomattavasti vuosikymmeninen saatossa, mutta ei tälläisiä kitaroita hirveästi ole.
Joku perus Ibanez ja laadukaskin ei välttämättä täytä tätä kriteeriä joten kandee miettiä pitääkö vai ei.
Hyvä esimerkki laadukkaasta Ibanezista on esim. joku 70 luvun akustinen teräskielinen Gongord mallin jumbokoppainen kopio jostain Gibsonin alkuperäisestä, hemmetin hyvä ääninen kitara ja hyvin tehty ja laadukas mutta jos tuollaisen löydät niin hinta ei pahemmin ylitä 600 euroa vaikka kitaran laatu ja sointi näin antaisi ymmärtää että kyseessä on monen tonnin soitin ja ei noita Suomessakaan montaa ole ja siitä huolimatta ei ajan saatossa hinta ole noussut useaan tonniin.
Kerropas mikä kitara kyseessä niin osataan arvoida paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233123Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3743Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68740Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3660Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591- 40521
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19520Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 36505