Sähkökitaroiden hintojen nousu/lasku

kitara kuuseen?

Onko järkevää säilyttää kitaraa, jotta sen hinta kasvaisi ajan myötä vai olisiko parasta päästä kitarasta heti mahdollisuuden tullen eroon? Kehittyvätkö sähkökitarat siihen malliin, ettei kukaan enää vanhempia malleja halua?

Nurkissa pyörii ainakin 5v vanha sähkötara Ibanez, joka TUSKIN on nostanut hintaansa, vaan paremminkin laskenut. Lähes uudenveroinen kapistus äänenvahvistimen kanssa.

Mitä sanoo yleisö?

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skittaaja

      Riippuu kitarasta, mikä kitara?

    • uejgneyw9hwhf7wte6rf

      No se riippuu täysin kitarasta mikä kannattaa säilyttää ja mikä ei.

      Pitää muistaa, että hyväkin ja arvokas kitara ei välttämättä ajan saatossa pidä sitä arvoaan esim. joku laadukas Gibson joka on normaali mallistoa ja jota on valmistettu paljon ei välttämättä nosta sitä hintaansa, toki voi sen pitää muttei ole ns. varsinaisesti keräilykitara.

      Kitaran olisi hyvä olla laadukas, valmistusmääriltään pieni ja haluttu malli sekä yksikö, silloin kitaran hinta voi hyvinkin nousta huomattavasti vuosikymmeninen saatossa, mutta ei tälläisiä kitaroita hirveästi ole.

      Joku perus Ibanez ja laadukaskin ei välttämättä täytä tätä kriteeriä joten kandee miettiä pitääkö vai ei.

      Hyvä esimerkki laadukkaasta Ibanezista on esim. joku 70 luvun akustinen teräskielinen Gongord mallin jumbokoppainen kopio jostain Gibsonin alkuperäisestä, hemmetin hyvä ääninen kitara ja hyvin tehty ja laadukas mutta jos tuollaisen löydät niin hinta ei pahemmin ylitä 600 euroa vaikka kitaran laatu ja sointi näin antaisi ymmärtää että kyseessä on monen tonnin soitin ja ei noita Suomessakaan montaa ole ja siitä huolimatta ei ajan saatossa hinta ole noussut useaan tonniin.

      Kerropas mikä kitara kyseessä niin osataan arvoida paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4457
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1178
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      913
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      847
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe