Itäsataman ruoppaukseen lisää 300.000 euroa

ja lapsilla ei ole koulussa kirjoja.
12294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Näin on, on se kumma. että aina löytyy tällaiseen turistien palveluun ja muutaman alalla toimivan yrittäjän toimintaan varoja. Ei myöskään hankolaisten opiskelijoiden ja koululaisten kesätöihin löydy riittävästi rahaa. Nyt saavat ihailla turistien muskeliveneitä koko kesän kun ei muuta tekemistä ole!

Äänestä

Vieressä hangon lehdesdsä oli uutinen että ei tullut koulun pihalle liikuntatilaa

Äänestä

Ja samaisessa lehdessä oli kuva Casinon edestulla olevasta laiturista, joka olis siis kelvottomassa, jopa vaarallisessa kunnossa.

Äänestä

Suhteutetaan vähän, mitä tuo Itäsataman ylimääräinen 300.000 euroa tarkoittaa?
Vuoden 2013 budjetissa
Hanseaan eli turismiin panostus on 165.000 euroa!
Nuorisotoimen koko henkilöstön kulut ovat n. 300.000!
Summalla katetaan puolet kirjaston kaikista kuluista!
Peruskoulujen tarvikehankinnat, kirjat jne ovat puolet tuosta summasta!

Ja toimialoilla on jouduttu juustohöyläämään niin, ettei esimerkiksi kouluissa ole varaa ostaa kirjoja!

Anteeksi vaan, mutta en ymmärrä.

Äänestä

No kaupunginjohtaja jo ilmoitti että tuki valtiolta ei ole varma. Että menee tuokin raha ihan meidän Hankolaisten veromarkoista.

Äänestä

Vieressä Hangon Lehdessä luki, että keskustan lähiliikuntapaikka nimenomaan aloitetaan muutaman päivän sisällä. Älä eva 2 jauha skeidaa.

Äänestä

Jos nyt menee Itäsataman pohjaan Hangonkyläntien kevyenliikenteen väylän parannusrahat, niin tana sentään!

Äänestä

Kannattaa varmaan Painaa mieleen ketkä äänesti puolesta ja ketkä vastaan. kavanderilla oli muuten paras slougan.Jätetään pari kadunpätkää uusimatta

Äänestä

Mää luulen, että jos valtuusto olis lähtenyt persujen ja Kolin kelkkaan ja ei olis hyväksyny lisämäärärahaa niin silloin olis jääny tiilitehtaantie ja kalastajakatu rakentamatta. Nyt ei jää. Itäsatamaan olis revitty rahat just näistä kohteista. Kaupungille toi itis tulee kustantamaan tukien ja muiden jälkeen 400.000 tonnia.

Äänestä

400.000 LAINA YRITYKSELLE 600.000 JOSTA EI TIETEO MAKSAAKO KOSKAAN. Sinne on lainattu meidän rahaa. Raha on se mistä on pula.

Äänestä

Leijonapatsaiden vieressä oleva kaide ei ole tältä vuosisadalta!

Äänestä

Kaupungin johtavat virkamiehet selvittävät Hangonlehdessä, että Itäsataman aallonmurtajahanke on työllisyyttä edistävä ja yritystoimintaa lisäävä investointi.

Kuinka monta hankolaista on nyt saanut työtä työmaalla?
Kuinka monta hankolaista yrittäjää on työmaalla töissä?
Kuinka monta uutta työpaikkaa tulee näiden uusien allonmurtajien ja venepaikkojen myötä Hankoon?
- Aallonmurtajien valvoja? Tuleeko muutamalle kymmenelle uudelle venepaikalle joku uusi rahastajan virka? Perustaako joku työtön kaupan Vuorikadulle muutaman sadan lisäveneyöpymisen takia? Kuka?

Hyvä, että valtiolta saadaan tukea yllämainituilla kriteereillä, mutta jääköön ne jorinat tukien hakupapereihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikä meno? kirjoitti:

ja lapsilla ei ole koulussa kirjoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu