Makuuasennossa paheneva alaselkäkipu

nuori selkäkipuinen

Osaisiko joku sanoa mistä johtuu alaselkäkipu, joka pahenee makuuasennossa? Onko jollakin ollut samanlaista?

13

27594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LLL

      Nikamat liikkuu.

      • scolios colle

        Patjan tulisi olla riittävän jämäkkä, ettei selkä pääs nukkuessa notkolle meneen. Jos vatsalihaksesi ovat liian löysät, selkäkin kuormittuu herkemmin. Vatsa&selkätreenit korjais tilanteesi syksyyn mennessä kuntoon.


    • -----

      Alaselkäkipu on todennäköisesti rasituksesta johtuvaa.
      Makaa kovalla alustalla noin puoli tuntia ja laita pieni tyyny ristiselän alle.
      Vanhan ajan pukkisänky ei mene notkolle. Kuten kuoleentuneet joustinpatjat.

    • kysyjä

      Huono vuode .

    • apina12345

      Ja mikä tähän auttaa!!!!!!!!!!!
      Perkele ku pysty mitenkään olee

    • Minun kokemukseni

      Mulla oli selän kanssa ongelmia teini-iässä ja pahinta oli nimenomaan selinmakuulla. Siitä lähtien olen nukkunut kyljelläni ja jos jostain muusta syystä on selin pitänyt maata, olen laittanut toisen jalan koukkuun jolloin notko häviää, samoni kipu.

      Mulla kovan tutkimisen jälkeen syyksi löytyi yläselän jäykkyys, joka johti alaselän ongelmiin ynnä se, ettei lihasbalanssi ollut ollenkaan kunnossa eli toisen puolen lihakset olennaisesti vahvempia kuin toisen ja veti sitten selkärankaa vinoon niin, että näkyi röntgenissäkin.

      Yksi jippo, jolla painetta saa pois on maata selällään ja nostaa jalat esimerkiksi tyynykasan päälle niin, että lonkat ja polvet ovat yhdeksänkymmenen asteen kulmassa. Siinä sitten parikymmentä minuuttia pötköllään niin lähtee kivut taas joksikin aikaa. Kannattaa vaikeina aikoina tehdä parikin kertää päivässä. Samalla voi vaikka lukea tai jos tekee tän sohvalla niin voi katsoa telkkaria. Tai sit vaan voi mietiskellä.

      Jännä kyllä selkäni ei ole ollut kipeä sen jälkeen kun laitoin sänkyni pääpuolen jalat kirjakasan päälle, että pystyisin nukkumaan refluksitaudin kanssa. Kai sitä viistossa on sitten selkä sen verran eri asennossa kuni täysin vaakatasossa ettei selinmakuukaan haittaa. Vaivan ollessa pahimmillaan sain myös selkätuen (vähän niinkuin korsetti :D), jota käytin treenatessani. Pakotti ottamaan hyvän ryhdin ja siten kehitti selkää tukevia lihaksia. Oli kyllä aika kallis, mutta onneksi vakuutukseni korvasi sen. Muutenkin vatsoja ja kylkiä kannattaa vahvistaa sekä kiinnittää jatkuvasti huomiota hyvään ryhtiin. Tämä on se pitkän tähtäimen ratkaisu.

      • Anonyymi

        Hyvä teksti.

        Haluaisin kommentoida tätä ” Muutenkin vatsoja ja kylkiä kannattaa vahvistaa …”

        Olen samaa mieltä harjoittelusta, mutta liika on liikaa. Itselläni yliharjoittelu aiheutti pysyvän lihasjännityksen alaselän alueelle. Yöllinen alaselkäkipu vaan pahentui.
        Sain viikon lääkityksen lihasrentoutusta varten, josta oli jonkinlaista apua.
        Paras apu oli sähköllä toimiva lämpöpeitto, jota käytin nukkuma-alustana. Se rauhoitti selkää ja vei kivut. Nähtävästi lihakset saivat mahdollisuuden lepoon.


    • selkätuki
    • satulassa
    • Anonyymi

      en pysty satulatuolissa nukkumaan,joten en usko siitä olevan minun kipuuni apua

    • Anonyymi

      Ap;n kysymykseen. Hänellä on lantion alueella heikot lihas_ ja tukikudokset. Niin minullakin oli. Rtg-kuvissa näkyi lantion skolioosikehitystä n, 20 v. sitten. Aloitin voimistaa lannerangan kudosryhmiä ns. kuntorulla avulla.

      Ap voi kotitreenilläkin saada kiinteä lihas-ja "kudosliivi" tukemaan ilmeisesti jo alkaneita lannerangan nikamamuutoksia.
      Kuntouttaminen ns. ammattilaisilla tulee maksamaan vuosittain paljon euroja. Skoliaalitasolle selkääsi, ap ei pitäisi laskea.

      Ohjenuorani; se mikä sattuu selän vahvistamisessa, se saattaa aloittaa ala-tai yläselän vahvistumista vähemmän oireettomaksi.
      ( Näkisittepä lanne-tai rintarankani rtg nikamamuutostilan.Rankahan on sökö. Jatkuva kotikuntoutus pitää nikamien liikeratoja paremmin toimivina.) Vanhempi mieskarpaasi.

    • Anonyymi

      Joo menin sohvalle köllätellee terveenä vähän ajan päästä alaselkä tuli kipeeksi?!

    • Anonyymi

      Itsellä sama

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      156
      14894
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3745
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      136
      3037
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      274
      1497
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      49
      1449
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      157
      1395
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1264
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      207
      1022
    Aihe