Miesten pinnallisuudesta

Syvällinen mies

Monesti sanotaan, että miehiä kiinnostaa vain ulkonäkö ja seksi, eivätkä he ole kiinnostuneita naisen sisimmästä tai naisesta itsestään. Väärin. Vaikka itsekin kiinnostun naisesta monesti ensin ulkonäön ja olemuksen perusteella, niin kyllä minua kiinnostaa tutustua siihen hyvännäköiseen naiseen myös ihmisenä. Sille ei tietenkään voi mitään, jos se nainen on vain pelkkää nättiä pintaa eikä hänen sisimpänsä ole ollenkaan kiinnostava. Siitä ei voi syyttää miesten pinnallisuutta, jos nainen on itse pelkkää pintaa.

8

193

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies32

      Ainakin sen olen huomaavinani, että nykyisin miesten pinnallisuus on paljon paheksutumpaa kuin naisten.
      Nainen, joka vaatii isoa ja komeaa miestä, on vain rohkea ja uskaltaa sanoa mitä haluaa ja ottaa sen. Mies, joka vaatii isotissistä blondia, on pinnallinen kusipää.

      • Citynainen

        Ulkonäkö tulee ensimmäisenä. Olemus, iho, silmät, ryhti, koko, rentous jne.

        Nainen kyllä tykkää jos mies päättää ottaa ja nainen sitä haluaa.


      • hyi olkoon
        Citynainen kirjoitti:

        Ulkonäkö tulee ensimmäisenä. Olemus, iho, silmät, ryhti, koko, rentous jne.

        Nainen kyllä tykkää jos mies päättää ottaa ja nainen sitä haluaa.

        No en kyllä tuollaista naista haluaisi.


    • Citynainen

      On miehiä jotka haluavat selvittää juurtajaksain naiten taustat ja sisimmän. On miehiä jotka aistivat tietynlaisen syvällisyyden ja herkkyyden. Ulkonäön täytyy miellyttää, sitä tuskin kukaan kiistää. Ihastumisen ja kiintymyksen jälkeen astuu kuvioihin seksi j a se sujuu kun muuten on kaikki kohillaan.. Molempia tyydyttäen=)

      Ongelma lähinnä se kuinka näyttää olevansa kiinnostunut ja luottaa siihen että toinenkin on yrittämisen ja luottamuksen arvoinen.

    • "kyllä minua kiinnostaa tutustua siihen hyvännäköiseen naiseen myös ihmisenä"

      Eikös tämä nyt ole se pinnallisuuden ydin? Vain kauniit ihmiset ovat tutustumisen arvoisia, ne muut ovat vain jotain taustahyppelehtijöitä.

      • ...............

        Ei, vaan ainoastaan hyvännäköiset ihmiset näkevät vaivaa herättääkseen miehen huomion edes jollain tavalla. Miksi mies yrittäisi tutustua johonkin naiseen, joka ei herätä minkäänlaista mielenkiintoa? Hyvin harva nainen tekee aloitteita miehille, jolloin he voisivat esitellä myös sitä luonnettaan. Suurin osa luottaa ulkonäköönsä ja siihen, että mies lähestyy kun nainen vähän hymyilee tai katsoo silmiin. Toisekseen pitää huomioida, että jos haluaa suhteen naisen kanssa tai nainen miehen kanssa, niin pitää olla myös seksuaalista vetovoimaa ja jos nainen ei vaikuta hyvännäköiseltä, niin todennäköisesti tuollaista vetovoimaa ei synny tai ole.


      • ............... kirjoitti:

        Ei, vaan ainoastaan hyvännäköiset ihmiset näkevät vaivaa herättääkseen miehen huomion edes jollain tavalla. Miksi mies yrittäisi tutustua johonkin naiseen, joka ei herätä minkäänlaista mielenkiintoa? Hyvin harva nainen tekee aloitteita miehille, jolloin he voisivat esitellä myös sitä luonnettaan. Suurin osa luottaa ulkonäköönsä ja siihen, että mies lähestyy kun nainen vähän hymyilee tai katsoo silmiin. Toisekseen pitää huomioida, että jos haluaa suhteen naisen kanssa tai nainen miehen kanssa, niin pitää olla myös seksuaalista vetovoimaa ja jos nainen ei vaikuta hyvännäköiseltä, niin todennäköisesti tuollaista vetovoimaa ei synny tai ole.

        "Toisekseen pitää huomioida, että jos haluaa suhteen naisen kanssa tai nainen miehen kanssa, niin pitää olla myös seksuaalista vetovoimaa ja jos nainen ei vaikuta hyvännäköiseltä, niin todennäköisesti tuollaista vetovoimaa ei synny tai ole"

        Niinpä. Ja juuri se tekee jaosta pinnalliseen ja syvälliseen vähän kummallisen. Ellei kysymys ole valokuvasta niin luonnetta ja ulkonäköä on mahdotonta täysin erottaa toiststaan, ja ihmistä arvioidaan ja lähestytään kuitenkin kokonaisuutena. Joillain tietyt osa-alueet painavat ehkä enemmän kuin toiset, mutta tuskin kukaan pystyy käsittelemään henkilöä pelkkänä luonteena tai vastaavasti pelkkänä kuvana.

        En siitäkään huolimatta ole valmis nielemään määritelmää, että 'ei-pinnallinen' mies on sellainen joka jaksaa jopa kuunnella naisten juttuja, jos nämä vaan ovat hyvännäköisiä. :D Ei tässä nyt vielä niin syvälle pessimismiin ole vajottu.


    • näinhän se lie enim

      Aivan. Ja se on nimenomaan naiselle miehessä ulkonäkö se kaikkein tärkein asia joka merkitsee, ja monille naisille ehkä ainoakin asia meidän kulttuurissamme. Voin sanoa tämän sen kokemuksenikin pohjalta mitä minulla naisista on ollut ihan nuorena, se oli nimenomaan ulkonäköni millä oli merkitystä niille vähille naisille joita minulla ihan nuorena oli(en siis ole koskaan ollut mikään naistenmies enkä naisiin kiinni puskeva) Tämän asian ihan kirjaimellisesti sanoivatkin ja myös muutenkin osoittivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe