Mistä hyvä ja luotettava äänitysstudio?

Rääkytään

Nyt olis hakusessa etelä/keski-Suomessa hyvää ja luotettavaa äänitysstudiota!

Onko heittää kehiin nimiä ja arvioita?

Monet mainostaa editoivansa yksilöllisesti ja ammattitaidolla ja mitä milloinkin, mutta pari viimeistä kokeiluamme oli syvältä. Tyyliin: otetaan purkkiin ja vielä varalta toisenkin kerran, miksataan heittämällä laulu ja instrumentaalit yhteen ja kaikkeen menee aikaa viisi tuntia yhteensä (hyvä kukkarolle sinänsä), mutta lopputulos on, että instrumentaali ja laulut ei kulje samassa rytmissä, käytetty jotain automaatioita niin että kaikki kuulostaa samalta puurolta. Jee. Ja kun ehdotetaan, että eiköhän oteta uusiksi, niin kundi katoaa kuin pieru Saharaan eikä edes vaivaudu vastaamaan.

Ollaan siis amatööriimmeisiä, mutta sen verran asialla oltu kuiteskin, että on tietoa, että duunit voi tehdä paremminkin kuin nuo kaksi heeboa.

Joten - mistä kunnon studio ja äänittäjä, jolla on rytmitajua ja korvat päässä?

10

2113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitunkova
    • laulaja81

      Dreamhouse Studiolle peukut ylös täältäkin, Jykä on mukava,hyvä tyyppi ja tekee todella hyvää jälkeä taidolla ja pitkällä kokemuksella. Kerrankin oli sellainen olo studiossa,että homma toimii,eikä vain tehdä rahat pois meiningillä "jotain"...

      • Bassoplayer

        EI ainakaan Valtone Turussa. Toiminta hidasta, äijä laahustaa kuin unissaan pitkin studion tiloja, räpeltää faceen omia juttujaan kesken hommien. Miksausvaiheessa tehot liian lujilla, punaselle paukkuu niin, että joudutaan masterointivaiheessa korjailemaan. Kierrä kaukaa!!!


    • tsekkaa
    • Anonyymi

      Dreamhouse, Lempäälä. Hyvää jälkeä syntyy taidolla ja nopeasti.

      • Anonyymi

        Jep, toi on hyvä !


    • Anonyymi

      Dreamhouse ! 👍

    • Anonyymi

      Joskus vähempi on hyvä ja joskus liika on liikaa. Riippuu paljon myös musan muodosta toisaalta. Johonki ei sovi kovin paljoa studiolla "ylikikkailu".

      • Anonyymi

        lisään sen että nykyisistä vanhan liiton muusikoista edu kettunen tekee kaiken melkein itse vai onko ihan niin?? Mut josttain muistan lukeneeni että näin on tai sinne suuntaan päin.


    • Anonyymi

      Turussa ainakin VR Studio, Joona Lukalan Noice For Fiction ja Sakon studio tulee ainakin nyt ihan ekana mieleen. Kahdella ekalla on myös isot tilat. Viimeinen on erikoistunut enemmänkin pelkän laulun äänittämiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe