Mikä on suhde??

pihalla ja neuvoton

Keskustelimme aviomieheni kanssa tänään siitä, mikä on suhde. Hänen mielestään esim. puhelintekstailu/soittelu ja tapailu vieraan naisen kanssa ei ole suhde. Suhde ei ole myöskään maksullisissa naisissa käyminen ja eikä ilmeisesti nyt viimeisin pettäminenkään, jossa puhelinkeskusteluista alkanut sutina päättyi seksin yrittämiseen. Täytyy myöntää oma järkytys...Mielestäni yhteydenpito vieraan naisen kanssa aviovaimon siitä tietämättä täyttää aina suhteen kriteerit. Olen ihan "pihalla" tuon miehen ajatusmaailman kanssa. Nyt tietenkin mietin myös sitä, kuinka monta suhdetta hänellä mahdollisesti on 30 vuotta kestäneen avioliittomme aikana ollut?? Itse kokisin syyllisyyttä touhuilusta puolison selän takana. Kaikki eivät ilmeisesti niin tee...

7

338

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies sekaisin?

      Oikeastaan on turha lähteä kinaamaan miehen kanssa siitä mikä on suhde ja mikä ei. Jos on seksuaalista, eroottista tai romanttista viritelmää ilmassa, eikä platoninen ystävyys, niin se on hämärähommia. Joka ei kuulu parisuhteeseen. Ellei teillä ole avoin suhde, josta ei ole tehty sopimusta, eikä kannata.

      Seksin "yrittäminen"? Kai se aktiin asti meni, olisko tuo vaan selitystä... Mä kuule luulen että miehellä on ollut 30 vuoden aikana monta pettämistä?? Melkoisia selityksiä hänellä. Maksullisissakin siis. Oletko käynyt sukupuolitautitesteissä? Papakoe myös säännöllisesti. Kannattaisi mennä. Miten vasta nyt huomattu, miten mies on peitellyt. Jos mies ei tunnista että maksullisissa käyminen on pettämistä, on pahasti hakoteillä.... kannattaisiko erota sitten. Tai muut pelit...

      Hän siis ehkä puuhailee selkäsi takana, onko toinen nainen ja muitakin? Hän jatkaa peliään? Onko aika asua erillään? Ei hän kunnioita naisia jos nylkkii milloin missäkin? Mies piinapenkkiin. Ei sun tehtävä ole ymmärtää loputtomiin ja mies luottaa että annat anteeksi. "Ystäviä" niin varmaan juu, tuskin on esitellyt "platonisia" ystäviään. Mies käyttää kiltteyttäsi ja positiivisuuttasi hyväksi?? Ehkä löydät parempaa muualta?

    • Ehkä näin

      Jos toinen osapuoli on tavattu selkäsi takana, se on suhde. Jos tapailee muita naisia selkäsi takana, se on suuri loukkaus sinua kohtaan. Luulen, että miehesi on pettänyt sinuam kauan, sillä pitkäaikaisten pettäjien oikeudentaju on täysin hakoteillä, heillä on ihan oma todellisuus ja omat, monen vuoden aikana omassa päässään luomat kierot säännöt, joilla ovat oikeuttaneet valheensa ja tekonsa itse itselleen. Kun käry käy,juuri tuollaisia vastauksia saa, sillä miehen päässä on lujasti se oma todellisuus. Miehellä voi mennä kuukausiakin ennen kuin herää todellisuuteen. Ulkoruokintaan vaan miettimään, mikä on oikein mikä väärin.

      • ehkä on ehkä ei

        Komppaan nimimerkkiä Ehkä näin. Oma miheni jäi kiinni kuukausien viestittelystä ja soittelusta. Minä en tuota naista tunne - kuuluu mieheni vanhaan kaveripiiriin nuoruusvuosilta. Eniten loukkasi valehtelu. Kuinka kenellekään voi olla niin paljon asiaa, että soitellaan monta kertaa päivässä...Emme ole vieläkään päässeet yli tästä vaikka asiasta on kulunut jo pari vuotta. Mitäänhän ei kuulema ollut kun se akka on niin rumakin. Aika vaikeaa uskoa mitään kun alunperin valehdellaan. Tästä toisesta naisesta sen verran ettei taida olla hänelläkään kaikki ihan ok?? MIten joku jaksaisi kuunnella vaan kaveriaan aamusta iltaan tyyliin ilmoitan tekstarilla kun soitan - että ihan odotellaan soittoa.


    • totuuden myötä

      Luulen tosiaan itsekkin, että näitä viritelmiä on ollut koko aviolittomme ajan. Nyt yrittää pestä kilpeään, jotta eroa ei tulisi. Viimeisimmästä jäi kiinni, kun sattui ihan lähitieenoolla. Aiemmat on voinut peitellä reissuhommissa. Mitään ei taatusti tunnusta. Noilla suhteilla selittyy outo käytös minua kohtaan; väkivaltaisuus, syyttely, arvostelu. Nalkuttaa, kuin akat...pahimmat sellaiset nimittäin.
      Olen käynyt testeissä: hiv mukaanlukien. Kondylooma tul vuosia sitten. Silloin oli vielä lääketieteessäkin epäselvää, mitä kautta tarttuu, joten en voinut syyttää. Nyt tiedän, että tuli yhdynnästä, varmasti.
      Petturi hän on ja kuusi lasta meillä on tässä liitossa. Minä olen hoitanut kodin, käynyt töissä ja kasvattanut lapset. Nyt taitaa olla aika sanoa hyvästit tälle suhteelle. Ihan vain itsekunnioituksen vuoksi.

      • saat jättää

        Herttinen. Jos tyyppi on väkivaltainen ja pettäjä, oman turvallisuutesi vuoksi jätä hänet ajoissa! Juokse pakoon kun voit. Homma voi karata häneltä käsistä joku kerta.

        Nallkutus voi tappaa ihmisen oli yhdessä uutisessa ja syyttely, arvostelu. Henkistä väkivaltaa sekin. Ehdottomasti kannattaa lopettaa suhde lähtemällä hiljaa takavasemmalle, koska miehellä ei ole nyt kaikki ok vaan hänellä on ongelmia. Niitä ei saa muutettua ikävä kyllä. Hän vahingoittaa sinua ja mikä esimerkki hän on ollut poikalapsille? Ymmärtävätkö he ettei isä ole oikea esimerkki parisuhteeseen.

        Sun ei tarvitse keskustella väkivaltaisen kanssa erosta, voit lähetä lasten kanssa salaakin... Pyydä sukusi sinne hakemaan teidät pian, niin mies ei pääse kostamaan tai mitään muuta. Tai jos mies itse lähtee.


    • Vaikea kysymys

      Oikea neuvo, ero ja heti. Mielenkiintoinen kysymys on silti, ihan yleisesti on se, miksi pettäjämiehet haluavat kaikin tavoin salata uskottomuuttaan, jopa väkivallan (henkisen, fyysinen) avulla suojellen sitä. Miksi sallivat itselleen jopa näin kovat otteet, vain että omat pettämiset ei paljastu, että vaimo ei enää uskalla kysyä ja vaatia vastauksia?

      • nainen.

        Jotkut pelimiehet kovistelevat kakkosta, jottei tämä uskalla kysyä muista naisista mitään. Vaimon olemassaolo ei näin tule tietoon kakkoselle tai muut miehen seksijutut. Herätkää naiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3043
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      72
      2092
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      136
      1793
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1672
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      119
      1646
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1335
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1109
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe