Eli otsikko kertookin siis kaiken: olen 16 vuotias tyttö joka asuu metsän keskellä ja harrastus mahdollisuuksia ei ole. Pituus 169cm ja paino 78kg... tarvitsen apua nyt ihan oikeesti
Niksejä laihduttamiseen?!
Zuliaaz96
7298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja olen tosi nirso kasvisten ja hedelmien suhteen ainoot mitkä jotenkin maistuu on kurkku/omena/salaatti/banaani, ja marjat jotenkin pirtelössä
juokse 15 kilsa päiväs jä vältä hiilareita niin laihdut. Osta myös käsipainot.
Kokeile ostaa kaupasta vaikka karkkipussin sijaan uusi hedelmä/kasvis/marja (mitä et ole koskaan syönyt) joka viikkoa, valmista/kokkaa se (jos täytyy tehdä jotain, esim. kuoria tai keittää), maista sitä ja kirjaa ruutuvihkoon arvosana ja oma mielipide siitä. Jo kolmessa kuukaudessa olet ehtinyt maistaa 12 eri hedelmää tai vihannesta.
>opettele syömään kasviksia, marjoja ja juureksia. uuteen makuun tottuu kun sitä maistaa yli kymmenen kertaa. ruokaronkelin terveys ei kohoa tai keho tykkää kun valikoima on rajattu.
>metsissä voi kävellä, lenkkeillä poluilla jne
>olet nuori etkä edes kauhean lihava joten fiksaa vaan ruokavalio terveelliseksi (älä laske kaloreita) niin paino putoaa hitaasti.
Siellä metsän keskellä ei mitään muuta olekkaan kun harrastus
mahdollisuuksia, itse olen kävellyt 20 km päivä ja ihan hyvin on mennyt kun yhdessä kuukaudessa lähtenyt 3 kg. Eli jos oisit mennyt siellä älypuhelin taskussa ja ämpärit korvilla viimeisen kuukauden painaist nyt 75 kg. Niin tai näin kahden kuukauden päästä painat 70-72 kg samoin voit nostella puita metsässä se käy punttisalista kun nostelee 45 min.
Tääl on hyvii vinkkejä ainaki: http://www.laihduta-helposti.net/laihdutus-vinkkeja/
mutta tuo on höpöhöpöpuhetta että ei ole mahdollisuuksia laihduttaa tai harrastaa, tekosyitä. riisu itsesi niistä ihan ensimmäiseksi....
Hyvä Laihduttaja!
1. Mistä mahd ylipainosi johtuu- ruoka ja/ tai liikkumistottumuksista? Miten kotonasi syötiin jossa kasvoit? Miten kotiväkesi liikkui? Syötkö ahmiaksesi?Miten näitä tottumuksia voisit rikkoa ja muuttaa auttaaksesi itseäsi?Syötkö lämpinän ruoan päivittäin? Tee näissä molemmissa toisin kuin olet elämässäsäi aikaisemmin tehnyt. Käveleminen, pyöräileminen, juokseminen on muotoja, jotka eivät maksa mitään. Yleensä syyt jotka kestävät meitä liikkumasta on tekosyitä. Hissi vai rappuset? Pyörä vai auto, matkoissa jotka olisi mahd mennä polkien?
2. Hyvä laatuinen ruoka: HUOMIOI että vehnä on ruoka-aine jonka ravintoarvo on niin alhainen, että puutostautisille lapsille emme voi suositella sitä. Tuotteiden ravintoarvot näkyy pakkauksissa. Kotikokkauksen parasta antia on se, että tietää mitä ruat sisältää. Urheilijat voivat syödä esim 10 000 kaloria/pvässä koska kulutus on niin suuri. Mikä on Sinun kulutuksesi? Ja jos kävelet ne matka, mitä voit, mitkä ennen menit vaikka autolla? Ihminen saa energiansa syömällä, joten kunnon kotiruoka, hyvistä raaka-aineista on satsaamista itseesi, kuntoosi ja terveyteesi. Jos et ole tottunut kokkaamaan- niin opettele ruanlaittoa.
Terve keho ei totu syömään pizzaa tai hamppareita, mutta kun siitä tulee tottumus keho rupeaa janoamaan näitä, sama juttu kunnon kotiruuassa, tottumiskysymyksiä. Valinta on Sinun: haluatko itseesi ravinteikasta ruokaa vai et?
SAMA HOMMA juomisessa: alkoholi. Alkoholi kohtuudella ja alkoholin laatu on oleellista. Sokeriset aspartaamilonkerot- ja siiderit ei tee kenellään hyvää. Päivittäinen oluen juonti lisää hiivaa kehossa, joka voi käydä vatsassa ja jos syö vehnätuotteita ja sokeria niin vatsassa on ns.pieni panimo- aivan kuin leipoessakin, jossa juurikin noita elintarvikkeita käytetään. Drinkit jossa on mehua ja kirkasta viinaa on erijuttu- se terveellisempi juhlijan vaihtoehto.
Jos on tottunut virkokkeisiin, energiajuomiin niin valinta on Sinun. Mehua saa kaupasta, niitä voi valmistaa itse, vettä tulee hanasta ja tee on myös loistava nesteentuoja keholle.
Kaksi lämmintä ateriaa pvässä on ihanne. Nauti hyvästä ruoasta. Jos Isoäitisi ei tunnista niitä ruoiksi, niin kannattaa miettiä vielä.
Netti, kirjasto on täynnä ihania reseptejä ja ruoka-oppaita!
3. Realistisuus
Anna Itsellesi aikaa paljon - paljon - paljon!
Tottumusten muuttaminen on oma prosessinsa, ja se tapahtuu että ajatuksista, valinnoista tulee arkisia näkyviä tekoja. Anna itsellsi ja keholle aikaa tottua, sopeutua muutokseen. Muutos virkistää. Roomaa ei rakennetu pvä:ssä. Laihtuaksesi siihen kokoon mihin toivot tarvitsee jokaisen vaiheen--- ei ole oikoteitä. Jos olisi niin ihmiset eivät epätoivoisesti koittaisi lapamadoista julluihin pikadietteihin.
LAIHDUTTAMISEN syvin tarkoitus on lisätä elämää, hyvinvointia, terveyttä elämääsi ei viedä sitä-- joten tämä prosessi saa ottaa kunniakkaan aikansa mitä se ansaitsee.
Oman veriryhmälle on suosituksia ruoka-aineiden suhteen.