Mistä tuo väite on reväisty ettei henkilöstä voi tulla hyvää soittajaa, jos ei ole aloittanut harrastustaan lapsena, esim. 4-vuotiaana?
Jatkuvasti tuota saarnataan joka paikassa, mutta kukaan ei ikinä perustele asiaa. Ihme juttu.
Liian vanha-myytti, perusteluja kiitos?
15
143
Vastaukset
- Kalakkuna
Enemmän se on halusta oppia ja musikaalisuudesta kiinni mutta tosihan se on että mitä nuorempana oppii tai aloittaa niin sitä helpompi se on omaksua.
Vanhempanakin oppii jos haluaa oppia. - Joopajoo123456789
Kun soittamisen aloittaa jo kohdusta käsin niin on mestari syntyessään ;)
- Kalakkuna
Varmasti mutta jos ei ole musikaalisuutta niin ei tule kuin teoriatietoutta ja konemaista väkisin soittoa.
- Joopajoo123456789
Kalakkuna kirjoitti:
Varmasti mutta jos ei ole musikaalisuutta niin ei tule kuin teoriatietoutta ja konemaista väkisin soittoa.
Totta, lahjat on hyvät olla messissä ;)
- Ammuuskit
Ei mun mielestä tuosta kukaan saarnaa ja päinvastoin, täälläkin on hyvin sanottu, että kannattaa aloittaa myös vanhempana ja voi kehittyä hyväksi soittajaksi.
Tosin mitä nuorempana aloittaa niin sen parempi, se motoriikkakin menee paremmin junnuna perille ja tämä väite perustuu tätä alaa tutkineisiin tiedemiehiin ja tutkijoihin eli ei ole tuulesta temmattu väite, mutta ei tämä tarkoita sitä, etteikö vanhemmalla iällä aloitanut soittaja voisi kehittyä hyväksi.
Homma on monen tekijän summa, jossa se halua oppia on tärkeä.
Eri ihmiset oppii eritavalla, toiset nopeasti ja toiset hitaammin ja jotkut ei pääse puusta pidemmälle ja yleisesti ottaen mitä nuorempana sen parempi. - näinhän se on.
Tarkoittaiskohan näin rivien välistä sitä, että nelivuotias ei tee päätöstä musiikin oppimisesta. Sen päätöksen tekevät vanhemmat. Se tarkoittaa sitä, että usein vanhemmilla on itsellään musiikillista taustaa, ehkä vähän sitä nuottikorvaakin, jota pidetään perinnöllisenä lahjana, ja kunnianhimoa lastensa puolesta.
Kaikki edelliset ovat yleensä merkki sivistyksestä ja luokkataustasta. Duunariperheissä ei komenneta lapsia konservatorion pianotunneille, eikä pakoteta opettelemaan tuntikausia pianon ääressä.
Musiikki on kaikista taidemuodoista ehkä se snobimaisin (ja konservatiivisin). Turha siis ihmetellä, jos porukkaa jaetaan jyviin ja akanoihin alusta saakka. - simon5
ei voi olla mestari syntyessään jos ei aloita kohdussa soittamista.. mut jos tarpeeksi lähellä aloittaa niin se lasketaan jo sit..=D
- musikkia
Lapsi oppi nopeammin kuin aikuinen mitä musiikinopiskeluun tulee. Ei uskois mutta niin se vain on. Kun ikää tulee niin oppiminen hidastuu koska elämässä on "miljoona" muutakin mielenkiintoista asiaa opittavana. Pikku taapero pysytyy laittamaan kaikki ajatukset siihen yhteen hetkeen, musiikkiin. Suosioon nousseet artistit ja muusikot ovat koko ikänsä lapsesta asti harrastaneet musiikkia ja se on ollut kova koulu menestykseen. Hyviä soittajia on suomi pullollaan, mutta huippu soittajat kyllä ovat harjoitelleet osaamisensa ihan pienestä pitäen.
- Pakko opiskelua
Ttaperot ei edes ymmärrä mitä on musiikki.
- 20v
Oon jo päälle 20v ja aloittanut eräänlaisen kosketinsoittamisen n. 2kk sitten. Koskaan ennen en ole soittanu mitään ja nuotitkin piti opetella varta vasten tota varten. Itellä painuu melkein saman tien mieleen että mitä nappuloita mun piti painaa missäkin järjestyksessä., nopeat biisitkin onnistuu aika helposti, kun on siunattu järkyttävillä ADHD käsillä ;)
Vanhuuden heikkous ei siis vaivaa. Koulun jälkeen on vapaata aikaa koko ilta, joten muutaman tunnin treenaa helpolla putkeen.
En tiedä minkä takia olisin huonompi oppimaan kuin pikkulapsi, varsinkin kun olen niin innokas tämän kanssa :)- ammuuskit
Pääsääntöisesti lapset oppii sen motoriikan paremmin, toki kyse on myös yksilöiden eroista eli poikkeukset vahvistavat sääntöä eli joissain tapauksissa vanhempi oppii asiat paremmin (mutta yleensä se ei ole tuo motoriikka asia) vaan monet muut sen aiheuttavat kuten parempi motivaatio, aikuisen kyky käyttää hyväksi tietoa joka tehostaa oppimistapahtumaa eli yksinkertaisesti on tehokkaampi eri oppimistekiikoiden suhteen.
Soittamisessa on monta eri osa-aluetta, joista motoriikka on vain yksi tekijä :-)
- Kykyjen mukaan
Älykkyyteen/lahjakkuuteen vaaditaan sopivat geenit ja sopivat olosuhteet. Ennen on paasattu syntymän jälkeisten vuosien merkitystä kaikkien perustaitojen oppimisessa, mutta itse asiassa ensimmäinen tärkeä etappi on kohdun olosuhteet (eli adoptio ei mahdollista lapselle optimaalisia kehittymisen edellytyksiä, jos kohdussa olosuhteet ovat olleet epäedulliset).
Joka tapauksessa tiettyjen asioiden oppimiselle on herkkyysvaihe. Jos lapsi ei opi kieltä ensimmäisten vuosiensa aikana (elää esim. eristettynä eläinkarsinassa, eikä kukaan puhu hänelle), niin hän ei kykene oppimaan kielioppia lainkaan, mutta pystyy oppimaan sanat.
Eli uskon, että jos aikuinen opettelee soittamaan, hänellä on kuitenkin olemassa taitoon vaadittavia perusvalmiuksia. Hän on kuullut ja kuunnellut musiikkia elämänsä aikana, on ehkä harrastanut jotakin käsien näppäryyttä kehittävää (vähintäänkin käyttänyt kymmensormijärjestelmää tietokoneen näppäimistöllä), laulanut suihkussa tms., ehkä kehittänyt rytmitajua tanssimalla. Eli hänellä on olemassa perusvalmiuksia. Oppiminen voi olla hitaampaa kuin lapsella, mutta aikuinenkin oppii. Oppiminen olisi varmasti vaikeampaa tai mahdotonta, jos aikuinen olisi elänyt koko ikänsä musiikin suhteen tyhjiössä.
Itselläni on jonkin verran hahmotushäiriöitä ja vielä enemmän muistin kanssa ongelmia. Silti olen auttavasti onnistunut opettelemaan reilussa puolessa vuodessa nuotit lähes 40-vuotiaana siten, että pystyn soittamaan laulunuoteista melodikalla. Kahdella kädellä soitto tuottaa vaikeuksia, mutta nyt olen hankkimassa sähköpianoa, ja aion vain omaa tahtiani opetella, menköön vaikka eläkeikään saakka. Kukin taitojensa mukaisesti. Tuskin minusta olisi mestaria tullut lapsenakaan aloittaen, mutta paljon iloa soittaminen itselleni tuottaa nyt, ja on samalla terapeuttista toimintaa. - menestyksen salat
Huippu-urheilijoiden opit ja kyvyt on ammennettu jo lapsuuden ensi askeleista. Kuten SuperMarjo tosi-tv-ohjelman lapsista näkee sen todellisuuden. Näistä lapsista voi kehittyä huippumuusikkoja tai huippuhiihtäjiä. Kansa on päivitellyt kuinka Supermarjon lapset joutuvat uurastamaan eikä heidän anneta olla lapsia. Kun he aikuisiällä voittavat olympiakultaa on suomen kansa hurmiossa. Se on kova koulu päästä huippuosaajaksi. Mikään ei tule taivaan lahjana. Menestys on kovaa työtä työtä ja työtä, lapsesta asti.
- jfjsfuherhwrhdfnsfo
Sen verran on pakko kommentoida sun kirjoitusta että harvoin niistä lapsista, jotka pakotetaan tekemään jotain vasten tahtoaan ilman että heillä on siihen motivaatiota ja halua tulee harvoin huippuja siinä mihinkä heitä pakotetaan, on vaikka kuinka lapsia jotka on pakotettu viulu ym. tunneilla jne. ja heistä ei ole koskaan tullut maailman huippuja koska he eivät sitä itse halua.
SuperMarjon juttua mun mielestä on aika turha ottaa hyvänä esimerkkinä, ei millään pahalla mutta kyseisen naisen edesottamukset ja varsinkin ajatusmaailma ei ole ihan kohdillaan, enkä varmaan tämän mielipiteen kanssa ole lähellekkään yksin.
- niinpäniin
Juha Tapiokin aloitti kitaran soittelun teininä vasta ja mitä hän nyt on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83913Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816