Siis, minulla ei ole mitään käsitystä siitä, mikä on oma "tasoni" sinkkumarkkinoilla. Yleensä olen vaan ihastunut johonkuhun, joka on osoittanut kiinnostusta. Ilman kuvaa siis ehkä vaikeahko sanoa, mutta tässä faktoja:
- 35-vuotias
- lapseton, en välttämättä halua omia lapsia, miehen lapset ok ja pidän lapsista muutenkin.
- normaali kroppa (bmi n.22, en ole ihan laiha mutta en missään nimessä lihava), urheiluharrastus löytyy
- vaaleat, keskipitkät hiukset, kuppikoko D
- on joskus sanottu nätiksi, mutta mikään päitä kääntävä kaunotar en ole
- koulutus: korkeakoulu
- töissä, mutta en omalla alalla valitettavasti (ei ole töitä)
- takana ei pitkiä suhteita, ei yhtään yhdenillan juttua ja miehiä ollut kaksi, siitäkin on aikaa...
- luonne: ujo,sopeutuva, ehkä vähän "alistuva" siinä mielessä että mielellään olisin suhteessa jossa mies määrää..
- muut elämä kunnossa. En juuri käytä alkoholia, ei tupakkaa, on ystäviä ja omia kiinnostuksia
- suurin miinus ujo luonne ja opintolaina (isohko).
-suurin syy sinkkuuteen (omasta mielestä): työ naisvaltaisella alalla, en käy koskaan baarissa, en tapaa miehiä missään..
En ole kranttu muuten, ulkonäkö ja muut ulkoiset asiat merkityksettömiä, mutta tarvitsen miehen joka on rohkea, aloitekykyinen, voimakastahtoinen- koska näitä en itse ole. Mutta mitkään pelimiehet ei sytytä. En haaveile mistään muusikonrentuista tai urheilusankareista, tavallinen miehekäs mies kelpaisi.
- 35-vuotias
- lapseton, en välttämättä halua omia lapsia, miehen lapset ok ja pidän lapsista muutenkin.
- normaali kroppa (bmi n.22, en ole ihan laiha mutta en missään nimessä lihava), urheiluharrastus löytyy
- vaaleat, keskipitkät hiukset, kuppikoko D
- on joskus sanottu nätiksi, mutta mikään päitä kääntävä kaunotar en ole
- koulutus: korkeakoulu
- töissä, mutta en omalla alalla valitettavasti (ei ole töitä)
- takana ei pitkiä suhteita, ei yhtään yhdenillan juttua ja miehiä ollut kaksi, siitäkin on aikaa...
- luonne: ujo,sopeutuva, ehkä vähän "alistuva" siinä mielessä että mielellään olisin suhteessa jossa mies määrää..
- muut elämä kunnossa. En juuri käytä alkoholia, ei tupakkaa, on ystäviä ja omia kiinnostuksia
- suurin miinus ujo luonne ja opintolaina (isohko).
-suurin syy sinkkuuteen (omasta mielestä): työ naisvaltaisella alalla, en käy koskaan baarissa, en tapaa miehiä missään..
En ole kranttu muuten, ulkonäkö ja muut ulkoiset asiat merkityksettömiä, mutta tarvitsen miehen joka on rohkea, aloitekykyinen, voimakastahtoinen- koska näitä en itse ole. Mutta mitkään pelimiehet ei sytytä. En haaveile mistään muusikonrentuista tai urheilusankareista, tavallinen miehekäs mies kelpaisi.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Tärkeintä on lähestyykö miehet, ja minkälaiset. Lähtökohta on aina KTM, siitä jompaankumpaan suuntaan.
En voi kommentoida kun sä et ole mun tasoani.
Kommentoit silti?
Ei kukaan lähesty minua, mutta toisaalta en käy missään baareissa tms.
Vai jos olisin laatunainen, niin ilmeisesti mua lähestyttäisiin myös kaupassa/ kirjastossa/ kadulla...?
Mä en usko, että ko. lähestymiset kertoo siitä tasosta. Tai no voihan olla, että mitä "tasottomampi", sitä helpompi sellaista alkaa jututtamaan missä vain.
Esim. minä olen varmasti ap:a tasottomampi, ja minulle tehdään noita lähestymisiä kadulla, kaupassa jne. Olen varmaankin aika "vaaraton kohde" - ei pelkoa itsetunnon murskaamisesta :). Keskimääräistä pidempänä saatan myös olla huomiotaherättävä vain sen vuoksi? Ainakin pituutta saatetaan kommentoida.
Tuo ujous ja "alistuvuus" on jotenkin ikävästi ristiriidassa kaiken muun kanssa. Ne miehekkäät ja voimakastahtoiset miehet saattavat kiinnostua hieman erityyppisistä naisista. Muutenkin on vähän huono lähtökohta hakea seuraa nimenomaan sillä periaatteella että tarvitsee jotain jota ei itse ole. Vähän kuin minä hakisin elämäniloista naista sillä itse olen masentunut. Tai sivistynyttä naista sillä itse olen järkyttävä juntti.
Itsetunto kuntoon ja olet ihan hyvä nainen sitten jollekin, perusasiat sulla on ihan kunnossa.
Olet selvästi YTN. Mitat, liikuntaharrastus ja koulutus viittaisivat siihen.
Vaikea muuten sanoa koska myös ulkonäkö ratkaisee. Ehkä enemmän kuin mitkään em. yhteensä.
Ahaa, et ole päitäkääntävä kaunotar mutta jos otetaan huomioon skew factor eli naisen mielipide omasta ulkonäöstään olet edelleenkin YTN-kandidaatti.
Täytyy tässä välissä muistuttaa myös että YTN:han määrittävät ensisijaisesti miehet joissa näennäisobjekti herättää seksuaalisia mielihaluja. Näennäisobjektilla tarkoitetaan että miehen alitajunta huomioi koko ajan naisen (myös muiden naisten) ulkonäköä ja -muotoa vaikkei sitä tiedostaisi ja siltä vaikuttaisikaan.
Vastaavasti YTM:n määrittävät seikat jotka näennäisesti ovat varallisuus, valta, ja ulkonäkö. Ja myöskin tässä järjestyksessä. Naiset preferoivat ensiisjaisesti varallisuutta, sitten valtaa ja viimeiseksi ulkonäköä.
Tähän asti olet siis osoittautunut YTN:ksi mutta piiloudut jostain syystä harmaahiirimäisyyten josta kukaan ei löydä sinua. Eli omaehtoisesti alennut alemmalle tasolle kun ehkä oletkaan. Samoin kuin moni ATM voi olla ihan kelpo mies mutta joka ei vain jostain syystä saa vihreää valoa naisilta.
Aloittaja ei ole YTN:ää nähnytkään.
KTM jolla ikä alkaa painaa.
Siihen kun päälle nostetaan korkeakoulutus joka takaa että nainen kuvittelee että koulutus ja status tekee miehestä todella jotain erikoista sekä mahdollisesti hieman ylpeä luonne niin ei se YTN ole.
Mitä olen pariskuntien muodostumista sivusta seurannut, niin voimakastahtoinen ihminen hakee parikseen juuri sitä alistuvaa ja heikkoa. Harvempi voimakastahtoinen ihminen pitää siitä että hänelle sanotaan vastaan.
Eikö sinun, aloittaja, ole aika turha pohtia omaa tasoasi? Sanot ettet käy missään ja olet ujo, joten et varmaan tee aloitteita? Sanot myös ihastuvasi miehiin, jotka osoittavat kiinnostusta sinuun.
Eli jos et tee itse mitään aloitteita miesten suuntaan, niin silloinhan sinun ei tarvitse tietää tasoasi jotta osaisit lähestyä saman tasoisia miehiä. Miehet hoitavat sen puolen (jos hoitavat).
"Mitä olen pariskuntien muodostumista sivusta seurannut, niin voimakastahtoinen ihminen hakee parikseen juuri sitä alistuvaa ja heikkoa. Harvempi voimakastahtoinen ihminen pitää siitä että hänelle sanotaan vastaan."
Se, miten itse ymmärrän sanan voimakastahtoinen, ei tarkoita samaa, kuin alistava. Voihan heikkotahtoinenkin olla alistava, jos ei kunnioita muiden oikeuksia.
Olen varmaankin itse voimakastahtoinen, mutta en minä ketään halua alistaa vaan tasavertaisuus on se ykkösjuttu. En myöskään viehäty parisuhdemielessä ihmisistä, joiden kanssa joutuu himmailee ts. "sammuttamaan" osan itsestään, varomaan, ettei ole liian voimakas/tunteva/eloisa tms.
Kaikki tavalliset ihmiset pitävät itseään voimakastahtoisina, mutta kuitenkin toiset huomioon ottavina. Kyllähän jokaisella normaalilla ihmisellä on oma tahto. Ei se ole mikään erityinen luonteenpiirre jos haluaa määrätä omista asioistaan ja tuo mielipiteensä esiin.
Sitten ne todella voimakastahtoiset ja määräilevät luonteet ovat niitä, jotka haluavat ympärilleen ihmisiä jotka eivät kyseenalaista heidän johtajanasemaansa.
"Voihan heikkotahtoinenkin olla alistava, jos ei kunnioita muiden oikeuksia."
Olen eri mieltä tästä. Heikkotahtoinen ei pysty alistamaan muita, vaikka voi kyllä haluta tehdä niin.
Mitä helvettiä tuo "sivusta seuraaja" on tarkoittavinaan? Vai onko tuo juuri sinun vakinikkisi? Ja miksi? Millä tavalla ja kenen sivussa sinä olet sen enempää kuin kukaan muukaan?
Useimmat miehet varmaan haluavat joko lapsia tai sitten on seksiseura haussa. Sinä et ilmeisesti tarjoa kumpaakaan ainakaan kovin innolla. Miehet, jotka ovat nuo vaiheet jo ohittaneet ja hakevat pelkkää seuraa, ovat varmaan siellä 50 iässä. Eli sinussa ei ole mitään pahaa vikaa, joten 'tasosi' on hyvä, mutta voi olla että kysyntä ja tarjonta ei kohtaa em. seikoista johtuen.
Kelpaako 10 kg ylipainoa omaava työtön mies jolla kuitenkin on kaksikin ammattia. Ei tupakoi eikä juurikaan juo alkoholia, käy salilla ja urheilee siis, vähän kavereita.
Eikä lapsia ole
Ilman kuvaa ei voi sanoa kuin, nojoo ei ehkä voi se ollakkin.
Mitä sillä on itsesi kannalta edes väliä mikä on "tasosi"? Ja mitä häviät jos pidät itseäsi korkeimman tasoisena? Et sinä sitä kaikille varmasti ole, et välttämättä suurimmalle osalle oikean ikäisistäkään, mutta et tarvitsekaan kuin yhden.
Niin on. Onko parempi jos ollaan samalla tasolla. En halua korkeatasoista enkä matalatasoista. Kun taso voi olla eri asioissa erilainen. Parasta jos toinen viihtyy toisen kanssa.
''Olet aika vanha. Onko lärvi silti pysynyt hehkeänä? ''
Nysvää sinä pippeliäsi itsesi kanssa, teinipoika.
Luin tekstisi kiiinnostuneena kunnes...
"tavallinen miehekäs mies kelpaisi. "
Eli mitä vittua tuo tarkoittaa?
Kerropa mitä on "miehekäs" mies ja mitä on "epämiehekäs"?
Henkilö joka käyttää tuollaista termiä ei voi olla kovin fiksu.
Kyse onkin lähinnä siitä että kokeeko miehet sinut sitten naiselliseksi naiseksi. Veikkaampa etteivät.
taisi kalikka kalahtaa johonkin neitimäiseen mieheen...? Ihan yleistä tietoahan on että tietyt piirteet on naisellisia ja toiset miehekkäitä, mitä tuollaista edes kyseenalaistamaan? Sukupuoli on kuitenkin myös roolikysymys, eikä ainoastaan riipu siitä mitä siellä jalkojen välissä on.
Kyllä vaan jotkut miehet on neitimäisiä, kuten naisetkin voi olla äijämäisiä. Esim. silloin kun henkilön tavatessa ei ole ihan varma mitä sukupuolta henkilö edustaa tai kun mies käyttäytyy kuin neiti tai kun nainen käyttäytyy kuin tukkijätkä. Eikä siinä mitään pahaa, molemmilla on faninsa ja jokainen olkoon omanlaisensa!
Korkeahko?
Ongelmasi voi olla, että "tasoisesi" miehet eivät hae alistuvaa kotirouvatyyppiä. Olisit suositumpi "alemmissa piireissä".
Ihan kuin "korkeatasoiset" miehet hakisivat jotain dominoivaa muijaa...
Tasavertaista voivat hakea.
Paitsi tietysti jos pidät lätkänpelaajia korkeatasoisina tässä mielessä.
Tästä se lähtee, tason laskeminen.
Sinun tasosi on ilman mitään muuttujia 10.
Ikäsi laskee tasoa vitoseen. -5
Lapseton ja normaali kroppa, plus kuppikoko nostaa tasoasi kahdella., eli tasosi on 7.
Aiemmat suhteesi eivät vaikuta tasoon mitenkään, sen sijaan korkeakoulutus nostaa tasoa yhdellä. 8
Luonteesi ei vaikuta tasoon. Tärkeimpiä tekijöitä on ystävyyssuhteet ja selkeät kiinnostuksen kohteet, sekä terveet elämäntavat. Nuo eivät vaikuta sinun tasoosi, mutta ne vaikuttavat miehen tasoon.
Taloudellinen tilanne naisella ei vaikuta tasoon lainkaan.
Tasoon vaikuttaa elinpiirin laajuus. Olet lukkiutunut turvalliseen ympäristöön, mikä laskee tasoa yhdellä. -7
Vaatimukset miehestä, nostavat miehen tasoa yhdellä, mikä aiheuttaa selkeästi vaikeuksia koska "tavallinen mies" on sinun kuvitelmissasi aika tasokas mies.
Eli, tasosi on seitsemän, mutta valtuutat kumppaniseksi ainoastaan tason kahdeksan miehiä.
Sellaiset miehet on jo rengastettu tuossa iässä. Sinun on pakko laskea odotuksiasi miehen suhteen jos aiot joskus pariutua, koska gaussin käyrän mukaan, tason kahdeksan miehiä on käytännössä todella vähän.
"rohkea, aloitekykyinen, voimakastahtoinen"
Niin, mitähän sinä näillä sitten käytännössä tarkoitat?
Jos olet ujo, ja kaikenlaista riskinottoa välttävä, niin todennäköisesti olen sinuun verrattuna noita. Toisaalta taas, jos haet tyyppiä, joka on huomattavasti *keskivertoa* enemmän noita, niin sitten en nosta kättä pystyyn, sillä en esim. ole niin rohkea, että haluaisin lähteä reppureissaamaan vaikkapa Kolumbiaan, niin aloitekykyinen, että kokisin tarvetta aikatauluttaa jokaisen tulevan viikonlopun ohjelmia puolta vuotta eteenpäin tai niin voimakastahtoinen, että haluaisin mennä vänkäämisen ilosta riitaiseen taloyhtiön hallitukseen.
Olet ATM.