Työnantajat (ja jotkut idiootti työntekijät) ovat tällä palstalla kertoneet kuinka AY liike on suurin syyllinen työttömyyteen. Mutta lähtisin purkaan asiaan niin päin että mikä olisi vaihtoehto jos työntekijöillä ei olisi etujen ajajaa. Sitten vasta huonosti meille kävisi. Itse pienipalkkaisena ja pätkätyöläisenä näkisin tulevaisuuden erittäin ahdistavana mikäli mentäisiin työnantajien ehtojen mukaan.. Se menisi sanelupolitiikkaan eli työnantaja voisi tiputtaa palkkaa omien tavitteiden mukaisesti lisäksi työnantajat todennäköisesti poistaisivat lomakorvaukset koska nehän ovat ylimääräisiä ja turhia kuluja kuten eräs työnantaja minulle kertoi.. Eikä varmaan kannattaisi odottaa ylityö tai palkanlisiä.. "Vakituisille" työntekijöidenkin etuja alettaisiin rukkaamaan uudestaan, siinä häipyisi talvilomat ja todennäköisesti kesälomienkin määrää tiputettaisiin.. En myöskään ollut yhtään yllättynyt siitä että samanaikaisesti kun työnantajat vaativat työsopimusten teon yritystasolle niin vaaditaan työttömyyskorvausten heikentämistä, silloin työnantajat voisivat senkin myötä tiputtaa työntekijöiden palkkoja..
Valitettavasti nämä teot eivät lisää Suomessa työpaikkoja, päinvastoin kun työntekijöiden palkkoja ja ostovoimaa tiputetaan niin se johtaa automaattisesti kotimarkkinoiden näivettymiseen sillä siloin jätetään ostamatta kodinkoneita, ruoka ostetaan halvin mahdollinen, vaatteita ei uusita kuin pakolla ja yhä useammat ostaa vaatteensa kirpputorilta jne.. Tällöin kotimarkkinoille syntyy lisää työttömyyttä ja palvelualan palkkataso ja työehtoja joudutaan rukkaamaan alaspäin. Myös julkisen sektorin alasajo kiihtyy kun verotulojen määrä tippuu samanaikaisesti.. Ainoa jotka tästä hyötyvät ovat vientiyritykset jotka pystyvät kasvattamaan voittoja Suomessa.. Häviäjinä ovat työntekijät ja kotimarkkinoilla toimivat yritykset joissa tulee joukkokato.. Ai niin ne työpaikat niitähän ei tule lisää ollenkaan päinvastoin ne tulee häviämään sillä ikävä tosiasia on että teollisuus on jo melko automatisoitu ja niitä tullaan edelleen automatisoimaan ja viemään edelleen lähemmäsmarkkinoita eli Aasiaa.. Ja palvelualan työpaikat tulevat vähenemään rajusti työnantajien toimien myötä.. Siteeraan tässä professsori Juha Siltalaa joka teki hyvän kirjan turbokapitalismista, kysymällä "millä hinnalla työnantajat eivät vie työpaikkoja pois Suomesta?" Niin kertokaa nyt millä hinnalla Suomeen tulee uusia työpaikkoja ja saataisiin pidettyä vanhat työpaikat Suomessa?? Itse saan vähän reilu 6 euroa tunti ja työnantajankin mielestä sekin on liikaa... Nytkin laskuja 100 euroa maksamatta että kiitos tyhjästä..
Työnantajille
Ihmettelijä?
1
171
Vastaukset
- työtön
Enpä ole tähän mennessä törmännyt keneenkään varteenotettavaan työnantajaan joka ei hyväksyisi ay-liikkeen olemassaoloa. Jotkut yksittäiset omistajayrittäjät saattavat laukoa mielipiteitään paineen alaisena, mutta ihmisiä he vain ovat. Eikä mitä tahansa ihmisiä vaan työllistäjiä.
Pelottelusi työnantajavallasta on vähän erikoinen. Ei markkinatalous toimi noin. Palkkojen mahdolliseti laskiessa työn tarjota lisääntyy ja työntekijät kilpailuttavat työnantajia. Liian alhaisia palkkoja ei siin voi maksaa jos haluaa työvoimaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511407- 639720
- 1405508
- 1443774
- 753730
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373625- 403368
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243153- 632783
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak782558