Elisiis. Sain juuri suoritettua huilun pt2.sen ja minulle suositeltiin kitaran tai pianonsoiton opiskelua, koska jatko-opintoja ajatellen minulla täytyisi olla yksi "säestävä soitin". Jos tiedätte, voisitteko kertoa, onko kitaransoitto vaikeaa? Ja minkä hintaisia "oppilaskitarat" maksaisivat ?
Pianonsoittoon en aijo ryhtyä, sillä en kamalasti halua soittaa pianoa, ja en tiedä, kuinka kauan sitä tulisin soittamaan, joten en aijo mitään tuhansien eurojen pianoa sen lystin takia hankkia. Kiitos, jos vastaatte !!! :)
Pari kysymystä kitaransoitosta !!
5
172
Vastaukset
- Ibanezilainen
Saahan niitä midi koskettimia tai halpis syntikoita jo 100€-200€ hintaan, midikoskettimista saa jo kunnon laatuvehkeitä.
Kitaroita saa kans, hommaa vaikka 200-300€ metallikielinen Ibanez niin on passeli soitin.- asdfdsa
Ok, kiitti (: !
- Ibanezilainen
asdfdsa kirjoitti:
Ok, kiitti (: !
Lisään kuitenkin sellaisen asian jos et tiedä että midi koskettimissahan ei itsessään ole soundeja vaan se pitää kytkeä tietokoneeseen, iphoneen tai vaikkapa ipadiin jotka toimii soundimoduulina.
Ilmaiseksi saa tietokoneeseen loistavia soundeja, nistä voit kysyä sitten lisää jos midikoskettimiin päädyt.
Kannattaa ehkä hommata halpa syntikka joka tapauksessa jossa on myös midi ulostulo ja sisäänmeno.
Kitaroissa kannattaa kokeilla liikkeessä mikä parhaiten sopii käteen. - asdfdsa
Ibanezilainen kirjoitti:
Lisään kuitenkin sellaisen asian jos et tiedä että midi koskettimissahan ei itsessään ole soundeja vaan se pitää kytkeä tietokoneeseen, iphoneen tai vaikkapa ipadiin jotka toimii soundimoduulina.
Ilmaiseksi saa tietokoneeseen loistavia soundeja, nistä voit kysyä sitten lisää jos midikoskettimiin päädyt.
Kannattaa ehkä hommata halpa syntikka joka tapauksessa jossa on myös midi ulostulo ja sisäänmeno.
Kitaroissa kannattaa kokeilla liikkeessä mikä parhaiten sopii käteen.Okk. Luulen kyl, et alotan sen kitaransoiton. (:
- Ibanezilainen
Niin, ja on vaikeaa oppia soittamaan mutta ei mahdotonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 153960
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2251085Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 124881
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2836Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10805
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks45789