Kuiviketurpeesta...

Iinasofia1

Hei!

Osaisiko joku neuvoa kuinka paljon kiloina menee vapon kuiviketurvetta 8neliön hevosen karsinaan? Niitähän myydään noissa 30 kg paaleissa. Jos ajattelisi, että pitäisi hevosia kesän ajan vain öisin ja huonoina ilmoina tallissa.

Kuinka pitkään pidätte samaa turvepatjaa, kunnes otatte sen kokonaan pois?

4

1765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei kai kukaan laske kiloissa sitä turvemäärää mitä hevonen tarvitsee. Meillä on melkein saman kokoinen karsina ja talvella menee kuution verran kuukaudessa, kesällä ehkä neljännes siitä. Kiloista ei aavistustakaan.

      Se kuinka usein turvepatja pitää vaihtaa kokonaan, riippuu hevosesta. Toiset sotkevat enemmän kuin toiset eikä siihen ole olemassa mitään nyrkkisääntöjä. Jotkut vaihtavat automaattisesti esim viikon välein, mutta se on minusta turhaa jos turve pysyy puhtaana. Siinä kun ei ole parasta ennen-päivämäärää. Meillä vaihdetaan kokonaan viikon parin välein jos ilmat ovat huonot, hyvällä säällä paljon harvemmin.

    • Kasiro

      Sama juttu kuin Lampinajadilla, turve vaihdetaan vain tarvittaessa. Koska minulla on kimoja niin siivoan boxit kahdesti päivässä joten turve pysyy puhtaana pitkään. ( Muuten kimoni ovat keltaisia. ) Noin kuution verran kait meilläkin kuluu kuussa per heppa. Kesällä tietysti vähemmän kun hepat ovat laitumella.
      Ja kysymyshän on siitäkin kuinka paksusti turvetta haluaa pohjalla pitää, meillä on tosi paksu patja.

    • Ravijokke

      Itsellä ei ollut vara vapon turvepaaleihin, ostimme virolaisesta firmasta konehalli.com ja samalla rahalla monta paalia enemmän

    • turve

      Meillä myytävänä 150 L säkeissä kuiviketurvetta. Säkin hinta 4,-. Sijainti Huittinen /Loimaa. puh 0445641512

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe