Raskainta on kipu,hoitotyö pisara siitä.

kärsivä vaimo

Miten osaisin unohtaa mieheni kivun,hän on nyt vuorohoidossa,Hän vastaa vielä puhelimeen ja kun hän valittaa kipua on minulla tunne että minun täytyisi olla hänen vierellään ja ottaa osa siitä kivusta pois.Miten voi tulla näin osaksi toista ihmistä.Eilen oli varmaan vuoden onnellisin päiväni tuttavien kanssa,tunsin elämänilon jota en ole tuntenut aikoihin.Itse olen iloinen luonteeltani mutta tuo mieheni kipu tekee kuin kivirekeä laahaisi.

8

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierellä kuljen.

      Meillä sääli ja myötäeläminen on myös raskasta. Olen tehnyt kaikkeni helpottaakseni läheiseni oloa, vaikka se tuntuu aina liian vähältä. Enenpään en pysty.
      Tuntuu liian julmalta katsoa kun rakas ihminen kärsii.

    • Raskasta se on katsella vierestä.Tuska ja epätoivo,ne liian tuttuja kun puoliso sairastaa.Itse kävin "kuopassa" talven aikana,mutta löysin meidän alueelta kriisikeskuksen.Siellä on hyvä psykologi,olen oppinut kohtaamaan tuskaa,sääliä ,epätoivoa,ja jopa katsomaan eteenpäin.Kannattaa hakea ihan apua,ei siitä ole kuin hyötyä vaan.
      Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.
      Suru ja tuska nyt vaan pitää käydä läpi,pimeimmätkin hetket....

      • hoitaja-anna...

        Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.


      • soilikki
        hoitaja-anna... kirjoitti:

        Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.

        Anna ihmisten puhua, kyllä mölyä maailmaan sopii.Tämä on sinun elämäsi eikä muille kuulu.Meistä jokainen tarvitsee olkapään johon voi nojata,kun maailma ympärillä meinaa romahtaa,muuten emme jaksa.Ystäviä on harvassa ,suurin osa pistää oven hiljaa kiinni eikä sen jälkeen ketään näy.Tiedän sen omasta kokemuksesta.Et lopeta tapaamisia kun olet ystävän löytänyt,kaikkea hyvää sinulle ja ystävällesi.


    • kärsivä vaimo

      Käyn vertaistukiryhmissä niissä tunnen puhuen saavani apua mut kesäks ne loppuu.Onhan ne päivät harmaita katsoessa kipua,ehkäpä menen liian lähelle toisen kipua,Kun oppisin ajattelemaan että olen yksilönä eri ihminen.Tämä kai on jo etukäteen sitä surutyötä jonka tulen läpi käymään puolisoni lähdettyä.
      Joskus ajattelen voi miten kauan minun täytyy seurata tätä kärsimistä.Sitten tulee ajatus että enhän minä vielä antaisi häntä pois kun me pystymme vielä keskustelemaan kuitenkin vaikka useat yhteiset muistot ovat rakkaaltani hävinneet.
      Tämä keskustelupalsta on myös kuin vierellä kulkemista vaikka emme tunne toisiamme,Kiitos teille nimimerkit vierellä kuljen ja ristiina-tytar! Helpotti kun saa puhua,ei tavallinen tallaaja ymmärrä omaishoitajien tuskaa vaan vaihtavat puheenaihetta mielellään.

    • Tuo ajatus luopumisesta,menettämisestä se rassaa minuakin päivittäin.Mieheni oli nyt äskettäin todella huonossa kunnossa,ajattelin että nyt hän menee.Huomasinkin,etten ollutkaan valmis vielä,suru oli aivan valtava kun kävin sairaalassa katsomassa sitä räpiköivää ihmisrauniota.Ei saakeli,toisaalta haluan että hän pääsee pois,kärsimästä,toisaalta ,kait sitä haluaa pitää niistä pienistä asioista kiinni,elämästä.Nyt hän kotona,ja oli niin riipasevaa,kun hän tunnisti peipposen äänen keinussa istuessaan "peippo " hän toisti.Sitten olin taas onnellinen,en vieläkään joutunut lopullisesti eroon äijänmurusesta.Meillä kyllä tuo lopullinen ero,kuolema hiipii koko ajan lähemmäksi.Mutta ei ihan vielä...sitä ennen tunteiden vuoristorataa,jospa sitten joskus,on rauha,minullakin ,sydämessä.

    • kärsivä vaimo

      Ehkäpä meitä valmistetaan näin luopumisen kipua kohtaamaan.Olen nähnyt miten kauheaa on jos luopuminen tulee yhtäkkiä tapaturman kautta läheisteni kohdalla.
      Meidän täytyy oppia elämään jo nyt niiden tunteiden kanssa kun lopullinen ero tulee,en osaa sanoa onko se helpompaa sitten vain kuvittelisin niin.
      Luulen että ei hirvittävästi vuosia ole,onhan hän puolessavälin yhdeksääkymmentä.
      Itse olen huomattavasti nuorempi.
      Koitetaan ristiina pinnistää päivästä toiseen,kaipa se elämä jakaa niitä pieniä onnenmurusiakin kaiken tämän keskellä,

    • JJKIO

      NIIINKÖ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe