Raskainta on kipu,hoitotyö pisara siitä.

kärsivä vaimo

Miten osaisin unohtaa mieheni kivun,hän on nyt vuorohoidossa,Hän vastaa vielä puhelimeen ja kun hän valittaa kipua on minulla tunne että minun täytyisi olla hänen vierellään ja ottaa osa siitä kivusta pois.Miten voi tulla näin osaksi toista ihmistä.Eilen oli varmaan vuoden onnellisin päiväni tuttavien kanssa,tunsin elämänilon jota en ole tuntenut aikoihin.Itse olen iloinen luonteeltani mutta tuo mieheni kipu tekee kuin kivirekeä laahaisi.

8

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vierellä kuljen.

      Meillä sääli ja myötäeläminen on myös raskasta. Olen tehnyt kaikkeni helpottaakseni läheiseni oloa, vaikka se tuntuu aina liian vähältä. Enenpään en pysty.
      Tuntuu liian julmalta katsoa kun rakas ihminen kärsii.

    • Raskasta se on katsella vierestä.Tuska ja epätoivo,ne liian tuttuja kun puoliso sairastaa.Itse kävin "kuopassa" talven aikana,mutta löysin meidän alueelta kriisikeskuksen.Siellä on hyvä psykologi,olen oppinut kohtaamaan tuskaa,sääliä ,epätoivoa,ja jopa katsomaan eteenpäin.Kannattaa hakea ihan apua,ei siitä ole kuin hyötyä vaan.
      Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.
      Suru ja tuska nyt vaan pitää käydä läpi,pimeimmätkin hetket....

      • hoitaja-anna...

        Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.


      • soilikki
        hoitaja-anna... kirjoitti:

        Minäkin rakennan hoitoelämän rinnalle jo omaa elämää,koska tiedän että tämä omaishoitajuus päättyy,niin en putoa tyhjän päälle.

        Anna ihmisten puhua, kyllä mölyä maailmaan sopii.Tämä on sinun elämäsi eikä muille kuulu.Meistä jokainen tarvitsee olkapään johon voi nojata,kun maailma ympärillä meinaa romahtaa,muuten emme jaksa.Ystäviä on harvassa ,suurin osa pistää oven hiljaa kiinni eikä sen jälkeen ketään näy.Tiedän sen omasta kokemuksesta.Et lopeta tapaamisia kun olet ystävän löytänyt,kaikkea hyvää sinulle ja ystävällesi.


    • kärsivä vaimo

      Käyn vertaistukiryhmissä niissä tunnen puhuen saavani apua mut kesäks ne loppuu.Onhan ne päivät harmaita katsoessa kipua,ehkäpä menen liian lähelle toisen kipua,Kun oppisin ajattelemaan että olen yksilönä eri ihminen.Tämä kai on jo etukäteen sitä surutyötä jonka tulen läpi käymään puolisoni lähdettyä.
      Joskus ajattelen voi miten kauan minun täytyy seurata tätä kärsimistä.Sitten tulee ajatus että enhän minä vielä antaisi häntä pois kun me pystymme vielä keskustelemaan kuitenkin vaikka useat yhteiset muistot ovat rakkaaltani hävinneet.
      Tämä keskustelupalsta on myös kuin vierellä kulkemista vaikka emme tunne toisiamme,Kiitos teille nimimerkit vierellä kuljen ja ristiina-tytar! Helpotti kun saa puhua,ei tavallinen tallaaja ymmärrä omaishoitajien tuskaa vaan vaihtavat puheenaihetta mielellään.

    • Tuo ajatus luopumisesta,menettämisestä se rassaa minuakin päivittäin.Mieheni oli nyt äskettäin todella huonossa kunnossa,ajattelin että nyt hän menee.Huomasinkin,etten ollutkaan valmis vielä,suru oli aivan valtava kun kävin sairaalassa katsomassa sitä räpiköivää ihmisrauniota.Ei saakeli,toisaalta haluan että hän pääsee pois,kärsimästä,toisaalta ,kait sitä haluaa pitää niistä pienistä asioista kiinni,elämästä.Nyt hän kotona,ja oli niin riipasevaa,kun hän tunnisti peipposen äänen keinussa istuessaan "peippo " hän toisti.Sitten olin taas onnellinen,en vieläkään joutunut lopullisesti eroon äijänmurusesta.Meillä kyllä tuo lopullinen ero,kuolema hiipii koko ajan lähemmäksi.Mutta ei ihan vielä...sitä ennen tunteiden vuoristorataa,jospa sitten joskus,on rauha,minullakin ,sydämessä.

    • kärsivä vaimo

      Ehkäpä meitä valmistetaan näin luopumisen kipua kohtaamaan.Olen nähnyt miten kauheaa on jos luopuminen tulee yhtäkkiä tapaturman kautta läheisteni kohdalla.
      Meidän täytyy oppia elämään jo nyt niiden tunteiden kanssa kun lopullinen ero tulee,en osaa sanoa onko se helpompaa sitten vain kuvittelisin niin.
      Luulen että ei hirvittävästi vuosia ole,onhan hän puolessavälin yhdeksääkymmentä.
      Itse olen huomattavasti nuorempi.
      Koitetaan ristiina pinnistää päivästä toiseen,kaipa se elämä jakaa niitä pieniä onnenmurusiakin kaiken tämän keskellä,

    • JJKIO

      NIIINKÖ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3518
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1536
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1269
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      988
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      92
      794
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe