päivärahat

hipsu

onko kellään tarkempaa tietoa siitä että päivärahat menevät verolle??? Kuulemma ovat vielä tulleet veromätkyjen muodossa!!!(telakkatyö)
Miten ammattiliitot suostuvat tälläiseen???
Sitten ihmetellään miksi ei kukaan lähde reissuhommiin...

4

1945

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tutkain

      Päiväraha on kulukorvaus, joten se ei ole veronalaista tuloa.

      http://www.vero.fi/default.asp?path=5,363&article=177&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=

      "
      Päiväraha on korvaus kohtuullisesta ruokailu- ja muiden elinkustannusten lisäyksestä, joka palkansaajalle aiheutuu työmatkasta. Päivärahaan ei sisälly matkustamisesta eikä majoittumisesta aiheutuvia kustannuksia.
      "


      Tässä tarkemmin:
      http://www.vero.fi/default.asp?path=5,363&article=177&domain=VERO_MAIN&language=FIN&index=

      "
      Päivärahat
      Verovapaat päivärahojen enimmäismäärät:

      kokopäiväraha 29,00 euroa
      osapäiväraha 13,00 euroa
      Ateriakorvaus
      Ateriakorvaus on 7,25 euroa

      Kilometrikorvaukset
      Oman auton käytöstä työmatkoihin maksettava kilometrikorvaus on 38 senttiä/km sekä käyttöetuautosta maksettava korvaus 9 senttiä kilometriltä. Kilometrikorvausten lisäksi maksetaan korvauksia esim. perävaunun kuljettamisesta.

      Ulkomaan päivärahat
      http://www.vero.fi/nc/viewarticle.asp?article=2732&language=FIN
      "

      • vanhaan

        En katsonut niitä linkkejä, mahtaako olla niissä tästä asiasta. Ollessani vielä töissä, noin 3 vuotta sitten, myyntiedustajille maksettiin päivärahaa erittäin hyvin. Olin palkanlaskija ja sitten verotuksen selvittyä tulivat minulle valittamaan, että meneehän tästä vero. Silloin ainakin oli joku sellainen pykälä, jossa katsottiin mikä on kohtuullista, lopusta meni vero. Siinä oli jokin markkamääräkin, joka katsottiin kohtuulliseksi. Samoin oli kilometrikorvauksen kanssa. Molempia olisi pitänyt alentaa sen rajan jälkeen ja kun ei alennettu, meni vero. Huomautan, että minun piti tehdä kuten pomo käski, vaikka tiesin, että olisi pitänyt maksaa pienempi korvaus. Oli pomolla oma lehmä ojassa. Joka tapauksessa syy oli minun. Näinhän se menee! Kyllästyin tällaiseen, että piti tehdä toisin kun pykälät sanoivat ja otin lopputilin.


    • iii

      Ei ole päivärahat menossa verolle, eikä niitä ole mikään taho ollut verolle laittamassakaan.

    • ooo

      Voipi mennä. Yksi kaverini on työnantaja ja jokin esitys on menossa asiasta.

      En tiedä kuinka mahtaa olla. Huhua on aineski.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3682
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      32
      3257
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2888
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2730
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      81
      1709
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1539
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1517
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1484
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1478
    Aihe