kun mietin tällaisia..
Tykkään aidosti anopistani.. Mutta..
Minusta anopin ja pojan välit liian tiiviit. Mieheni.. Tai no, poika omaksuu tosi paljon äitinsä mielipiteitä. Esimerkiksi minulla ei ole töitä täällä. Olen ehdottanut muuttoa aika kauas. Anoppi luo koko ajan tunnelmaa, että eihän kukaan halua sinne. Mies menee anopin mukana.
Ei olla vielä naimisissa, mutta oon vakavasti miettiny, että onko nämä miehen mielipiteet hänen omiaan, vai haluaako anoppi pitää miehen lähellään?
Olenko hupsu
9
220
Vastaukset
- ap.vastaa
tarkennan vielä..
Eli siis oon miettinyt sitä, että muuttaisko mies minun perässä? Nyt ehkä näyttäis siltä, että ei.
Rakastan miestäni, mutta hän tuntuu rakastavan enemmän äitiään ja elämäänsä täällä. - 10+1
Tee koe ja hae työpaikkaa sieltä toisaalta? Kokeile, miten etäsuhde toimisi? Jos lapsia ei ole, olet aika vapaa lähtemään.
- realismia.....
Miten on voitko olla tasan varma siitä että sille miehellesi löytyisi töitä sieltä toiselta paikkakunnalta? vai haluatko miehen muuttavan kanssasi tyhjän päälle työttömyyteen?
Ehkä sen pojan äiti on vain realisti eikä halua poikansa putoavan tyhjänpäälle uudessa paikassa.- ap.vastaa
entä jos realismia on sekin, että minun ja hänen poikansa suhde katkeaa?
Entä jos realismia on se, että anoppi pelkää jäävänsä yksin? - yritä vielä
ap.vastaa kirjoitti:
entä jos realismia on sekin, että minun ja hänen poikansa suhde katkeaa?
Entä jos realismia on se, että anoppi pelkää jäävänsä yksin?Ehkä. Onko appi vielä elossa, onko anopilla ystäviä?
Jotkut haluavat asua koko ikänsä samalla paikkakunnalla, ja niin saa tehdä. Voithan jatkaa asiasta puhumista. Ehkä miesystäväsi täytyy käsitellä asiaa, ennen kuin hän hyväksyy ajatuksen.
Oletko miettinyt hakea töitä myös lähempää? Esimerkiksi 100km:n säteellä? - realismia......
ap.vastaa kirjoitti:
entä jos realismia on sekin, että minun ja hänen poikansa suhde katkeaa?
Entä jos realismia on se, että anoppi pelkää jäävänsä yksin?Vaikutat kovin itsekkäälle.... enpä usko että suuria menettää jos vaikka suhteenne katkeaisikin. Valtameressä riittää kaloja.......
- ap.vastaa
realismia...... kirjoitti:
Vaikutat kovin itsekkäälle.... enpä usko että suuria menettää jos vaikka suhteenne katkeaisikin. Valtameressä riittää kaloja.......
hehee, näin sanoo "realismia" muutaman viestin perusteella.
Minua niin naurattaa ja huvittaa ja yhtäaikaa kaikkea: olet niin itsekäs.. Just! Tähän se avoin keskustelu sitten tyssääkin. Haukkumiseen. Kivat sulle epäitsekkäälle.
Välillä miettii, että onko mitään järkeä alkaa pohtimaan asioita, koska joku tulee ja lyttää kuitenkin.
Ja niin.. Ainahan sitä voi pohtia kuka tässä se itsekäs on. Mutta jotta sen voisi tehdä, täytyisi tietää enemmän, jotta voisi toimia itsekkyystuomarina.
Aikuismaista keskustelua kiitos!
- et ole sinut itsesi
Tykkäät aidosti anopista, mutta miehestä tykkäämisestä et sano sanaakaan? Olisiko teille kaikille parempi, että etsit miehen, josta tykkäät enemmän kuin anopista?
- Liina Anniina
Onhan selvää, että anoppi pitäisi poikansa mieluummin lähellä kuin kaukana. Ei tällaistakaan ajatusta voi tuomita.
Joten sitä ei tarvitse miettiä sen enempää.
Kai miehellä on perusteluita sille, miksi ei halua muuttaa? Onko se työpaikan saamisen vaikeus toisella paikkakunnalla.
Pidän järkevänä sitä, että ihminen miettii kaksi kertaa muuttoaan... työpaikka, asunto, uusien ystävien saaminen. Jos mies miettii muuttoaan näillä perusteilla, niin tuskin siinä pelkästään on kyse anoppisi mielipiteistä.
Onko sinulla työpaikka jo katsottuna ja sovittuna uudella paikkakunnalla?
Vai onko nyt tässä mukana myös rakkauden testaaminen? Haluat laittaa miehen valinnan eteen... äiti vai tyttöystävä...
Jos et millään ole löytänyt töitä nykyisestä asuinkunnasta, niin sinuna muuttaisin pois silläkin riskillä, että mies ei ehkä tule perässäsi.
Tai jos tuleekin, niin tulee aina silloin tällöin vain kyläilemään.
Aina ei tarvitse laittaa kumppania tiukan paikan eteen, vaan rakkautta on antaa asioiden kypsyä omalla painollaan.
Antaisin miehelle aikalisän, ehkä vuoden päästä muuttaa luoksesi tai sitten tienne ovat lähteneet omiin suuntiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962092Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121939Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821049Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734