Minkähänlainen mahtaa olla palomiehen, pelastajan, tai pintapelastajan kuukausiansiot. Ammatti kiinnostaisi.
Palomiehen/Pelastajan palkka?
14
32950
Vastaukset
- molli
www.mol.fi ja etsi sieltä ammattikuvaukset
- Palomies
No täällä Päijät- Hämeen alueella perusliksa on vähän alle 1500 euroa ja siihen tulee vielä lisät päälle eli yhteensä noin 2000-2100 euroa. Kuulemma ihan kohtalaisen hyvin muun suomen liksoja kuunnellessa. Ylitöitäkin pääsee tekemään! Eikun alalle vaan!
- Eikka on Apina!!
Aika huonot palkat on teillä siellä Päijät-Hämeessä...
- timantti mies
onko kellään tietoo kauanko palomieheks koulutus kestää.. 22 wee mies?
- nniko
jeah.. suomessa voi kahessa paikassa kouluttautua palomieheks. kuopiossa ja helsingissä. kuopiossa koulutus kestää puoltoista vuotta ja helsingissä kaks ja puol vuotta. helsingissä opinnot kestää vuoden pidempään koska opiskeluun sisältyy kaksi neljä kuukautta kestävää PALKALLISTA työharjottelua ja helsingissä pelastajilla on muita erityistehtäviä, mitä muualla suomessa ei tarvita.
- Timo90
nniko kirjoitti:
jeah.. suomessa voi kahessa paikassa kouluttautua palomieheks. kuopiossa ja helsingissä. kuopiossa koulutus kestää puoltoista vuotta ja helsingissä kaks ja puol vuotta. helsingissä opinnot kestää vuoden pidempään koska opiskeluun sisältyy kaksi neljä kuukautta kestävää PALKALLISTA työharjottelua ja helsingissä pelastajilla on muita erityistehtäviä, mitä muualla suomessa ei tarvita.
Täsmennykseksi haluan vielä mainita että Helsingin Pelastuskoulu kouluttaa ainoastaan Helsingin Kaupungin pelastuslaitoksen tarpeisiin.
- JUH
Timo90 kirjoitti:
Täsmennykseksi haluan vielä mainita että Helsingin Pelastuskoulu kouluttaa ainoastaan Helsingin Kaupungin pelastuslaitoksen tarpeisiin.
Saapa sieltä nykyisin parin työssäolovuoden jälkeen lähteä muuallekin Suomeen. Mutta ideahan heillä lienee se, että mahd. moni jäisi sinne. Ja lisäksi erona Kuopioon on se, että Helsinkiin sisään päässeet ovat jo käytännössä viran varmistaneet. Toki nykyisellään jo alkaa olla sen verran pulaa, että Kuopiostakin melko lailla kaikki töitä saavat.
- jokapväinen sankari
Koulutus kestää 2,5 v joka sisältää kahden kesän 4kk mittaisen palkallisen ja pakollisen työharjoittelu jakson.
- Peruspalomies
Tarkennus ammattinimikkeeseemme, virkasuhteinen palomies.Vuosiansioni vaihtelee 34000-36000€ välillä, kk peruspalkka 1804€.Vuorolisät450€ ja 700€ välillä eli yhteensä 2400€ paikkeilla/kk.Työjaksot 24h jonka jälkeen 3vrk vapaata. Palomiehen palkka muodostuu monesta eri osatekijästä mm: koulutus eli pätevyydet eri tehtäviin esim. sairaankuljetuksesta maksetaan hoito- tai perustason mukaan palkkiot,sukeltajien lisät ammattialalisä 9 prosenttia ja henk.koht.lisät noin 9 prosenttia lisää peruspalkkaan.Toivottavasti tämä hiukan antaa suuntaa missä mennään
- ihmetelijä/kiinnostu
Mitä vaaditaan että pääsisi opiskelemaan esim. helsinkiin? lukion päättätoditus?
- tavalihm
Mä en ymmärä miksi hengenpelastajat saavat huonoa palkkaa ? Haloooo Valtio !!!! Pelastajien pitäisi saada parempaa palkkaa He pelastavat ihmisiä omalla hengellä ja se on raskasta työtä .
Kaikki nää tämmöset Vartijat, Poliisit , Pelastuslaitokset ... jne Miksi ei ? Onko ihmishenki halpaa .
Korjatkaa jos olen väärässä tai olette erimieltää . ..
-tavallinen ihminen- 5t6i56i
Syy on ihan suoraan siinä ettei nämä alat suoranaisesti tuota mitään... Niin karulta kuin se kuullostaakin. Ihan sama se on hoitajillakin yms. Monen tuollaisen alan palkan laahaavat vuosikymmenen ajastaan jäljessä, mutta minkäs teet kun ei ole rahaa niin ei ole rahaa.
- kohtuu helppoa
Työaika on pelatuspuolella vähäinen 1 vrk töitä ja sitten kolme vapaata. Työaikana voit nukkua, urheilla jne. jos keikkoja ei ole.
Monet pelastuslaitoksella tekevät muitakin töitä. - palomara
kohtuu helppoa kirjoitti:
Työaika on pelatuspuolella vähäinen 1 vrk töitä ja sitten kolme vapaata. Työaikana voit nukkua, urheilla jne. jos keikkoja ei ole.
Monet pelastuslaitoksella tekevät muitakin töitä.Juu tua palomasaki sano et sen palkka on noin 2€kk ja se asuu tua keskustan pahvilaatikos ja ajelee vanhalla ladalla ja se kiihtii nollasta kahteenkymppiin pualestuntii et seki on palomiäs et on sänky et emmä palomiehes itte rupeis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764977Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2502924Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522491
- 271919
- 341733
- 221727
- 641685