Ponin ruokinta

omppuponi

Otan ylläpitoponin kesäksi ja mietin kovasti miten sitä ruokkisin koska minun luona sillä on täysin erilainen liikuntarytmi kuin kotonaan eikä siellä sillä ole hirveän säännöllinen ruokinta joten omistajalta on hankala kysyä apua tähän. Mutta poni on peruskuntoinen (ehkä hieman lihava) eestin risteytysponi ja 6 vuotias. Minun luonasi se liikkuisi n. tunnin päivässä monipuolisesti. Kotona se on saanut yhteensä päivässä: neljäsosa litraa kauraa, puoli litraa kivennäispellettiä ja kerran viikossa hieman vitamiineja (heinät kanssa tietenkin mutta nyt en puhu niistä). Yrittäisin itse syöttää ponin mahdollisimman monesti päivässä joten jakaisin koko päivän ruoka-annokset kolmeen tai neljään osaan. Mikä olisi hyvä ruokamäärä ja mitä tälle ponille teidän mielestä? Kommentoikaa ja kertokaa mielipiteitänne vapaasti :) Olen kiitollinen kaikesta avusta!

4

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Tuo ruokamäärä vaikuttaisi hyvältä mutta lisäisin liikuntaa 1,5 - 2 tuntiin päivässä. Jos voit niin anna mieluummin neljä kertaa päivässä ruokaa. Tee oma aikataulusi kunhan se on säännöllinen.

    • katherine__

      Huomaa, että jos hevonen on ollut hyvin kevyellä liikutuksella, ei sitä liikuntaa voi yllättäen lisätä reilusti. Liikuntaa kannattaa lisätä vähitellen, pitkiä maastolenkkejä yms. voi tietysti tehdä, mutta alussa on tärkeää huolehtia myös vapaapäivistä.

      Ruokintaa ei kannata erityisemmin muuttaa, koska kesä on lyhyt aika. Kuitenkaan ruokintaa ei voi muuttaa kerralla ja jos omistaja palauttaa ruokinnan takaisin nykyiseen, on aika turhaa vaihtaa ruokia vain pariksi kuukaudeksi.

      Kauraa voi lisätä, jos hevonen alkaa vaikuttaa vetelältä ja loppukesästä, jos treenimäärä on selkeästi kasvanut, voi kenties joku energiapitoinen lisärehu olla tarpeen. Mutta se riippuu ihan hevosesta.


      Noin pieni ruokamäärä on aika turha jakaa kovin moneen annokseen. Tuon saa jaettua korkeintaan kahteen osaan. Jos kauramäärää nostaa, voi ruokintaa myöhemmin jakaa enemmän.

    • Riippuu liikunnan laadusta paljonko sitä voi tai kannattaa lisätä. Jos se tunti päivässä on raskasta liikuntaa, sitä ei pidäkään kerralla tuplata, mutta jos liikunta on kevyttä (paljon käyntiä ja rauhallista ravailua), niin normaalikuntoinen poni jaksaa hyvin sen 1,5-2h.

      Heinää voisi antaa sen 4 kertaa päivässä jos mahdollista,mutta kaurojen ja muiden "tilpehöörien" määriä en jakaisi kovin moneen osaan kun noin pienistä määristä puhutaan. Tosin Katherine on oikeassa siinä, ettei välttämättä kannata muuttaa ruokintaa kovin paljon parin kuukauden takia. Minä luultavasti jakaisin kaurat ja pelletit kahtia ja antaisin niitä aamulla ja illalla.

    • Kasiro

      Anteeksi, Katherine ja Lampinajadi ovat oikeassa, nuo kaurat ym todellakin enintään kahteen osaan ja heinät neljään. Sitä tarkoitin, ajattelen aina ruokintaa kokonaisuutena, en pelkästään väkirehuina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe