Matkaoppaaksi

Olisin kiinnostunut "opiskelemaan" matkaoppaaksi lukion jälkeen siksi olisi mukavaa kuulla mielipiteitä kyseisestä ammatista. Olisiko halvempia opiskelupaikkoja kuin päivölä? Onko aurinkomatkoilla joku oma opisto?
2536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei ole halvempia, matkanjärjestäjien kurssit maksullisia n. 500-600 ekiä
ilmankin voi päästä jos osaa markkinoida itsensä sisään, niinkuin minä tein

Äänestä

Oppaaksi tuskin pääsee suoraan heti lukion jälkeen, joten kuten kirjoititkin, opiskella kannattaa muuallakin ennen matkanjärjestäjien omia parin vkon kursseja. Kaikki heidänkään opaskurssinsa eivät muuten ole maksullisia, kuten eivät ole esim. Deturin. Tsekkaa myös OK-matkat, Tjäre yms. Matkamessuilla tammikuussa kaikki alan lafkat ovat esillä.

Matkailualaa voi opiskella toisella asteella tai amk:ssa. Voit siis suorittaa esim. matkailualan pt:n tai at:n ja siellä valita eri koulutusohjelmien välillä oman suuntautumisesi. Toisaalta alemman korkea-asteen tutkinnon eli restonomin koulutuksen jälkeen pohjasi on kyllä laajempi... AT maksaa jotakin, mutta AMK ja toisen asteen perustutkinto ovat valtion kustantamia.

Tätä ei ole tarkoitettu pelotteluksi, mutta...ennen uravalintaasi pohdi, oletko oikeasti kiinnostunut alasta ja miksi sekä jaksatko joskus 19 h venyviä työpäiviä ja humalassa saapuvia ryhmiä klo 04.30... Tärkein pointti: on _hallittava_ väh. 3 kieltä, mutta lukiopohjalla asia lienee ok.

Toisaalta duuni on myös palkitsevaa ja jopa ihanan vaativaa. Eikä tarvitse olla aina jossakin Euroopan rantakohteessa, vaan myöhemmin pääsee suurkaupunkeihinkin/kaukokohteisiin. Aina voi/saa/pitää opetella uusia juttuja kohdemaasta, historiasta, kulttuurista ja tavoista sekä jakaa tämä tieto hymyillen aina uusille ryhmille.

Onnea urallesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outi kirjoitti:

Olisin kiinnostunut "opiskelemaan" matkaoppaaksi lukion jälkeen siksi olisi mukavaa kuulla mielipiteitä kyseisestä ammatista. Olisiko halvempia opiskelupaikkoja kuin päivölä? Onko aurinkomatkoilla joku oma opisto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu