Vuosiloma ja työaika

kehityskeskustelu

Kertyykö vuosiloma siis samalla tavalla oli työtuntien määrä sitten viikossa 37,5, 39,5 tai 40? Onko työntekijöillä kaikki samat oikeudet mm. lomiin yms jos työajat ovat edellemainitut vai onko erit untimääriä tekevillä eroja asian suhteen.
Entä kuinka käy pekkaspäivien ja onko kaikilla aloilla toimivilla työntekijöillä oikeus niihin?

Eikö kehityskeskustelu pitäisi pitää työajalla?

1

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vast.

      Ihan sama onko 40 vai 36 tuntia viikossa. Vasta kun on vähätuntinen osa-aikainen, sillä rupeaa olemaan vaikutusta loma-ajan palkkaan.
      Lue tuosta lomanmääräytymiskuukausista http://www.vuosilomaopas.fi/fi/maaritelmat.html ja kysele lisää luottamusmieheltä.

      Pekkaspäivät on työehtosopimuksissa sovittuja vapaita. Pekkaspäiviä ei pääsääntöisesti ole, jos viikkotyömäärä on alle 40. Silloin pekkasia vastaava työajan lyhennys on siirretty viikkotyöaikaan. Kuuklaa, niin löydät tarkempia selityksiä.

      Kehityskeskustelu on työajalla. Pomon kanssa voi käydä työajan jälkeen kaljalla ja samalla keskustella, mutta se ei ole kehityskeskustelua.
      http://www.ahjo.fi/portal/suomi/ahjo_verkkolehti/?a=getArticle&issueId=70&articleId=898

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      315
      3694
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2038
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1664
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      92
      1584
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      101
      1344
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1205
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1084
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      100
      1080
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      87
      814
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe