Kärsin PCO-syndroomasta, joka vaikuttaa hormooneihin, mutta johon ei kuulosta olevan mitään parannuskeinoa. Kohtaloni on olla 28-vuotias ikäneito, jolla kasvaa karvaa pakaroissa asti, eikä mitään keinoa nyhtää niitä sieltä pois niin ettei unelmissa oleva mies ikinä saisi tietää häpeästäni! Ainoa mahdollisuus parisuhteenkaltaiseksi on jokin äijä jolla on vakava perversio karvapersauksisista naisista, mutta itse en ikinä nauttisi karvaisuudestani! Olen vastenmielinen ja inhottava naisenkuvatus, mutta kukaan ei tiedä niin kauan kuin voin pitää vaatteet päälläni...
Jos joku on kokenut saman ja löytänyt ratkaisun, kertokaa hyvät ihmiset! :(
Jos joku on kokenut saman ja löytänyt ratkaisun, kertokaa hyvät ihmiset! :(
Vastaukset 8
Vanhimmat
eikös sinne pakaroille pysty ite levittää mitää karvanpoisto ainetta, veet esim. hieroo vaa kankut täytyy ja kohta on siloset pakarat
Karvanpoistomenetelmiä on erilaisia... lue vähän tätä ryhmää niin huomaat. Paljon riippuu millaista karvaa sinulla on ja missä.
keskustele asiantuntijan kanssa vahaamisesta...se ohentaa ja pehmentää karvankasvua ja pysyt siloisena reilun kuukauden!
Hoida ihmeessa ensin hormonitoiminnan hairio pois e-pillereilla, ja sen jalkeen poistata karvat esim. laserilla tai valoimpulsilla lopullisesti. Toki vahalla voit aloittaa karvojen poiston.
Mulla on myös ongelma tosta karvankasvusta, takapuolesta törröttää karvoja, rinnoissa ja vatsassa kasvaa tummia haihtuvia. Yleisillä paikoilla ei kehtaa käydä suihkussa. Kerran jopa uimassa ollessa huomasin, kun jotku kuiskutteli vieressä sen näkösinä, että oli huomanneet rumat karvani. Kyllä siinä itku pääsi myöhemmin.
Seurustelu, taikka seksin harrastaminen tuntuu kaukaiselta haaveelta. Ehkä sekin päivä vielä koittaa, kunhan ensin pääsee näistä pahuksen karvoista eroon. :(
En suosittele e-pilsuja karvojen hoitoon. Jonain päivänä jokainen nainen lopettaa pillerit ja silloin tuo samainen ongelma todella räjähtää käsiin. E-pillereiden jälkeen oma karvan kasvuni kiihtyi entisestään, eikä sille voi mitään.
Niin eikö ne pillerit voi vaikka kiihdyttääkkin sitä karvankasvua, yksi sivuvaikutus saattaa kuulemma olla juuri hirsutismi, siis liiallinen karvankasvu...onko joku huomannut pillereitten vaikuttavan karvankasvuun? Tuntuu että pillerit aiheuttaa muutenki vaan ongelmia: selluliitti, katkenneet verisuonet, masennusta etc..
Minulla on ollut hirsutismi sitten teini-iän: tummaa karvaa koko alavartalo täynnä, alaselästä aina varpaisiin asti. Kauhea salailun aihe ja häpeä. Mutta kyllä minä miehen olen löytänyt, toisenkin (mutta vasta sen ensimmäisen jälkeen :) jotka ovat olleet vaivani kanssa täysin sinut. Eivätkä tosiaankaan ole olleet mitään pervertikkoja. Oma skitsoiluni on korkeintaan aiheuttanut joskus ongelmia asian suhteen. Saman ikäinen olen muuten kuin sinäkin. Tänä syksynä tosin aion hankkiutua karvoistani eroon laserhoidolla. Ei jaksa enää vahata tai olla naturelli...