välimatkaa 400km

kaukana...

Olen jonkinnäköisessä kaukosuhteessa ihanan miehen kanssa. Joka ilta keskustelemme skypessä hänen kanssaan mutta rassaa kun tapaamisväli on 2-3kk: tta. Seksuaalisesti aktiivisena ihmisenä väli on pitkä mutta silti ei tahdo minun olevan tekemisissä muiden miesten kanssa. Itsellä epävarma olo että olenko siltikään hänelle se ainoa. Sanoo kyllä että muita ei ole, mutta silti mietityttää. Onko hän tosissaan kanssani? Mistä tai miten voisi saada varmuuden asiaan? Mietityttää...

7

592

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomen kansa

      Iortto

      • kunnollinen3

        kaukana siitä!


    • Kaukosuhteessa elävä

      Kaukosuhteessa on se "huono" juttu, että oikeasti on pakko luottaa toiseen ihmiseen suunnilleen sata prosenttisesti. Epäily ei auta eikä siihen kuitenkaan voi saada varmuutta jos kerran toisen sanat eivät ole tarpeeksi vakuuttamaan. Sinuna lähtisinkin ehkä miettimään että onko kaukosuhteessa oleminen sopivaa sinulle. Jos hän ei ole käyttäytynyt mitenkään epäilyttävästi niin miksi sinua mietityttää? Siksikö, että itselläsi on tarve totetuttaa seksuaalisuuttasi useammin kuin mitä kaukosuhde sallii ja oletat että mies kokee asian samalla tavalla. Jos ei tämän takia niin mistä ne epäilykset kumpuaa?

      Sanoisin että sinun kannattaa keskustella aiheesta hänen kanssaan vakavasti, niin kuin vissiin olet jo tehnytkin. Vaikkapa siitä että onko hän tosissaan sinun suhteesi kun et siitä näköjään ole varma. Mutta jos ei miehen vakuuttelut riitä niin mikä sitten riittää? Omasta mielestäni jos on suhteessa tosissaan niin jaksaa kyllä odottaa toista kuukausiakin vaikka olisi kuinka seksuaalisesti aktiivinen. Sinullakin on vissiin käynyt mielessä pettäminen, joten ehkä vain heijastat omia ajatuksiasi siihen mieheen. Luottamus on kuitenkin se tärkein joten jos et pysty uskomaan häntä niin kannattaako suhdetta jatkaa? Kaikki muu näyttää kuitenkin suhteessanne ihan hyvältä, kun keskustelettekin päivittäin. Mietipä onko ongelma omien korvien välissä.

      Olen itse ollut nyt pari vuotta kaukosuhteessa, tapaamisten välillä usein kuukausia, joten ihan kokemuksesta puhun. Seksin suhteen sinun ei sinänsä pitäisi olla huolissasi koska sitten kun taas tapaatte niin sitähän riittää monta kertaa päivässä. Hyvää kannattaa odottaa, sanotaan. ;) Mutta jotkut ihmiset vain ovat sellaisia että heille pidemmät tauot asian suhteen ovat melkeinpä mahdottomia. Eikä siinä ole mitään pahaa, kaukosuhteeseen ei sellaisen kuitenkaan kannata ryhtyä jos siinä ollaan vakavasti mukana.

    • Tässä ja nyt

      Minullakin on kaukosuhde ja tällä hetkellä se on molemmille sopiva vaihtoehto, enkä edes ajattele yhteen muuttamista, koska molemmilla on oma arki töineen muualla. olemme tällä hetkellä onnellisia näin ja tapaamme kuin töiltä ehdimme.
      Mitä tulevaisuus tuo ,,, en ole murehtinut.

      Yleisesti ongelmana on varmasti jossakin vaiheessa näissä kaukosuhteissa se, että toinen ei enää halua elää kaukosuhteessa. Mitäs sitten? kumpi muuttaa vai jatkuuko suhde samanlaisena hamaan tulevaisuuteen?
      Tai mahdollisesti toinen löytää uuden kumppanin asuinkaupungista...

    • Tämä on totuus.

      Jos 400km saa aikaan sen ettei tapaamaan pysty kuin noin harvakseltaan, on tuo ilmiselvä merkki siitä, että joko toinen tai kumpikaan ei edes halua suhteen toimivan. Mitenkähän teille kävisi esim.jenkeissä, missä välimatkat voi olla huomattavasti suuremmat jopa toimivissa suhteissa :D

    • billyboy65

      jaa että toi on kaukosuhde, no kokeiles sitten mun tilannetta missä välimatkaa on jotain 9000km
      mutta niin vaan jotenkin ihmeessä ollaan vieläkin yhdessä koska olemme kuin luodut toisillemme
      vuosi on siitä kun viimeks tavattiin

    • saukkopoika

      Onpa tuota 600 km välimatkaa, mutta poiskaan ei osaa eikä hentoa, eikä tuottaa toiselle pahaa mieltä. Tapaaminen kerran 1-2 kuukaudessa, vähän ongelmallista intiimien suhteiden kanssa. Muuttamista en edes harkitse, asumisolot ja taloudenpito täysin erilaista... mihinkä lie vielä kääntyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      98
      3772
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      36
      3251
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      60
      3219
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3029
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      68
      2894
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2819
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2524
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2321
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2168
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2162
    Aihe