Heips! lääkäri määräs mulle muutama kk sitten (krooniseen)unettomuuteen mirtazapin 15mg/7,5mg.
Noh käytin alkuun viikon ajan jokayö ja uni tulis kyllä nopeesti, MUTTA n.30min kuluttua lääkkeen otosta, eli kun lääke alkoi vaikuttaa, iskee hirveä ahdistus. Haukotuttaa, ei saa kuitenkaan haukoteltua loppuun ja muutenkin tuntuu ettei henki riitä.. nukahdan vasta siinä kohtaa kun en yksinkertaisesti jaksa enää pysyä hereillä, sitä edeltävän ajan haukon henkeä epätoivoisesti.
Onko muilla kokemusta että mirtazapin/muut nukahtamis/unilääkkeet aiheuttaisi "hengenahdistusta"? (tosiaan ekat lääkkeet unettomuuteen menossa, ja vaihtoa aikaisintaan vasta kesäkuun puolella..)
Ps. seuraavana päivänä lääkkeen otosta haukon henkeä/haukottelen (jota en saa haukoteltua loppuun (SUPERRASITTAVAA)) pitkälle iltapäivään ja olo tuntuu tokkuraiselta.
Pitkä stoori, mut haluisin kuulla kokemuksia et onko muilla samaa vai oonko kenties allerginen tms jollekkin mitä lääke sisältää
Noh käytin alkuun viikon ajan jokayö ja uni tulis kyllä nopeesti, MUTTA n.30min kuluttua lääkkeen otosta, eli kun lääke alkoi vaikuttaa, iskee hirveä ahdistus. Haukotuttaa, ei saa kuitenkaan haukoteltua loppuun ja muutenkin tuntuu ettei henki riitä.. nukahdan vasta siinä kohtaa kun en yksinkertaisesti jaksa enää pysyä hereillä, sitä edeltävän ajan haukon henkeä epätoivoisesti.
Onko muilla kokemusta että mirtazapin/muut nukahtamis/unilääkkeet aiheuttaisi "hengenahdistusta"? (tosiaan ekat lääkkeet unettomuuteen menossa, ja vaihtoa aikaisintaan vasta kesäkuun puolella..)
Ps. seuraavana päivänä lääkkeen otosta haukon henkeä/haukottelen (jota en saa haukoteltua loppuun (SUPERRASITTAVAA)) pitkälle iltapäivään ja olo tuntuu tokkuraiselta.
Pitkä stoori, mut haluisin kuulla kokemuksia et onko muilla samaa vai oonko kenties allerginen tms jollekkin mitä lääke sisältää
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole ihan samankaltaisia kokemuksia mutta tuolla lääkkeellä tosiaankin nukkuu helposti vaikka 13 tuntia putkeen ja vielä senkin jälkeen on aivan tokkurassa aivan kuin olisi joku zombi.
Minulla myös aiheuttaa kauhean makean himon ja sitä vetäis vaikka monta suklaalevyä kerralla jos ei saa hillittyä itseään. Ei minun mielestä tuollaista lääkettä pitäisi määrätä unilääkkeeksi. Mieluummin vaikka imovanea tai tenoxia.
Käytin tuota lääkettä viime vuonna jonkun aikaa, ehkä puoli vuotta tai pidempään, en muista enää. Teki heräämisen vaikeaksi, teki aamuista tokkuraisia, turvotti, ruokahalun lisääntyminen vaikutti bulimareksiaani negatiivisesti. Kaiken kaikkiaan aika negatiiviset kokemukset.
Ei enää ikinä mirtazapiinia kiitos...
samanlaista kokemusta, otan hyvin pienen määrän n 2 mg mirtazapiinia ja alkaa yöllä hengenahdistus joka kestää pari tuntia...aamulla parempi olo.TPäivällä voi olla myös haukottelua..Tätä ei ole yöllä, voiko olla jokin yhteisvaikutus , tosin itselläni ei muuta lääkitystä kuin estrogeenilaastari...
Ihan ok. lääke ja kunnon unet saa.
Aiheuttaako kyseinen lääke lihomista & ruokahalun kasvua pienellä annoksella <7.5mg?