Mestaaja on yksi niistä ammateista jotka ovat vuosien saatossa kadonneet.
Mestaajilla oli varmasti kova palkka koska oli raskas työkin
Mestaajilla oli varmasti kova palkka koska oli raskas työkin
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Virallinen ammattinimike oli pyöveli. Saivat kohtuu korvauksen vaivoistaan. Työhön kuului joissain kulttuureissa myös rikollisten kiduttaminen. Ammatti oli silti halveksittu, valitettavasti. Joissain tapauksissa pyöveli saatettiin lynkata, jos hän epäonnistui tappamisessa.
Pyöveleille olisi käyttöä myös nyky-Suomessa. Sen verran heikoksi aines on päässyt käymään.
Mitäs sinä kokoomusnuori oikein meinaat?
Ei pyövelille mitään tarvi maksaa, saa seksuaalista nautintoa muita mestatessaan.
Tunteehan historia yhden tuomarinkin, joka todistetusti sai aina siemensyöksyn kun hän julisti kuolemantuomion jollekin toiselle miehelle. Perversioita on monenlaisia.
Pääsisköhän niihin hommiin vielä jossain niistä maista, joissa on kuolemantuomio voimassa? Töitäkään ei enää nykyisin olisi paljon joten vois päästä aika vähäisellä työmäärällä? Luultavasti laittaisivat työnkuvaan jotain OTO hommia kuten veren siivousta yms. p-hommaa.
Liity kokoomukseen siellä voit tuomia kansan henkisenä pyövelinä.
Aiemmin kunnon kokkare pääsi aseilla lahtaamaan köyhiä, mutta nykyaikana se ei ole mahdollista.