Eli on parin viime viikon aikana tullut sääriin punaisia pienen hyttysenpureman tapaisia kutiavia puremajälkiä. Niitä on noin kuusi oikeassa sääressä sukanvarren yläpuolella n. 1-2 cm päässä toisistaan. Puremia on myös muutamia käsivarsissa ja pakaroissa, uusimmat kuitenkin vain jaloissa.
Onko kellään vastaavia oireita? Luin eri sivustoilta, että juuri nyt on otollisin aika lintukirpuille, ja puremajäljetkin näyttäisivät täsmäävän esimerkkikuvan kanssa. Myös kissa löytyy taloudesta, joten luultavasti sen mukana tullut. Muistelen myös, että joskus aiemminkin keväisin ihmetellyt vastaavaa.
Mutta voisiko kyseessä kuitenkin olla jotain muuta (luteet, syyhypunkki, lievä vesirokko tms.)? Kutiaminen ei kuitenkaan ole niin suurta, mitä muilla keskustelupalstoilla annettiin lintukirppujen puremista ymmärtää. Ja ainuttakaan lintukirppua en ole löytänyt. Onko kellään vaihtoehtoisia tulkintoja?
Lintukirppuja vai jotain muuta?
4
71
Vastaukset 4
- lintukirppuja on
Mulla on koira ja joka kevät siitä tulee jotain, joka saa ihon kutiamaan ja paiseita tulee myös.
- Riips raaps
Meille tuli riesaksi syyhypunkki, eikä viikkoihin tajuttu, mistä on kyse. Poika sitte amiksessa kuuli tämmöisestä vitsauksesta ja sehän se meitäkin piinasi. En ollu koskaan kuullutkaan, että ihmiselläkin semmoinen vois olla.
Netistä löytyy esimerkkejä, miltä puremajälki näyttää, niissä on kylläkin ihmisillä karseat määrät näppylöitä. Mulla oli alle 10, mutta ihan riittävästi syhysi sekin vähä. Apteekista haettiin voidetta, aika tyyristä oli ja jokaiselle perheenjäsenelle piti olla oma tuubi, kun levitettiin päätä lukuunottamatta kaikkialle.
Mulla puremajälkiä säären alaosassa, pakaran alla ja yleensäkin vyötärön alapuolisissa osissa. Viikon verran voiteen levittämisestä vielä kutisi, sitte loppui kokonaan meillä kaikilla. Kaikkea sitä oppii. - sukupuoli
Syyhypunkin saa yleensä sukupuolisessa kontaktissa, kun toisella on tartunta.
- Riips raaps
No joo mulla on sitte ollu suhde meidän sähköasentajan kanssa. Pitääpä varoa jos sen palveluksia vielä tarttee, kun en itse huomannut noin läheistä kanssakäymistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2052177Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591439Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271081- 71927
- 58918
- 50842
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72841- 93787
Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta115717Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200707