Eilen hommasin siis ensimmäisen, 2mm venytyksen korvaani. Laitoin sen eilen, ja meni aika helposti. Tuntui samalta kuin silloin kun reikä tehtiin. Tänään päivällä puhdistin sitä (käytin lämmintä vettä, desfiointi ainetta VÄHÄN ja lopuksi bepantheenia) ja se oli hieman arka, ja kun liikuttelin korua vähän tunui pikkaisen, mutta meni ohi. Nyt sitten illalla huuhtelin sitä vielä vedellä ja laitoin bepantheenia. Liikkuttelin sitä taas, ja nyt siihen sattuu ja polttelee. Pitäisikö huolestua? Vai onko ihan normaalia näin alusa? En tiedä mitä tehdä, auttakaa?!?
Venytys korvassa... APUA!
Kipuyltyy
4209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Venytit liikaa liian nopeasti, tai lävistys on liian tuore/ammuttu koneella. Suosittelisin vaihtamaan takaisin normaaliin koruun. Parantumisen jälkeen älä survo koko venytyskorua kerralla, vaan laita niin pitkälle kuin menee helposti ilman kipuja, ja annat olla siinä jonkun aikaa ennen kuin siirryt paksumpaan kohtaan. Venytyksessä kipu ja polttelu on aina huono merkki, pieni "tykytys" on ok.
Venytys on ollu kolmisen vuotta, että ei se kovin tuore ole, mutta se oli kyllä ammuttu.. Kiitos neuvoista!
mä luulen että liian tuore reikä, kun kerran muistat miltä se lävistäminen tuntui.
Jaa, eiks nää ammutut reiät oo vähä alle 1mm, jos on, niin se venytyshän on yli 1mm, eli yli suositusten. Ehkä parempi olis ollu hankkia lävistyskorun paksuinen koru ensin, (1,2mm- 1,6mm). Kun muistelen niin oli se venytys alussa paljon hankalampaa ku isommissa koissa, kun viimistään 10 millissä voidaan alkaa jo mennä 2mm kerralla. Ja ite en laittas mitään voiteita tai puhdistusaineita ei parantuneeseen lävistykseen, koska se ärsyttää sitä. (tuoreet venytykset siis ovat ei parantuneita). Hankala sanoa mutta kaipa se siitä rauhottuu, jos selvästi revenneet, verta siis jne., niin palaa aiempaan kokoon ja anna parantua.