PAM kannattaa orjatyötä

PAM keräilee jäsenmaksuja ja haluaa itse rikkoa TESsiä.

Palvelualojen ammattiliiton PAMin kaupan alan neuvottelupäällikkö Juha Ojala pitää hyvänä asiana, että työvoimapoliittisilla ratkaisuilla saadaan nuoria mukaan työelämään.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/58972-50-000-suomalaista-kaunistaa-tilastoja-hyvaksikayttoa
5183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No kerroppa miksi työnantajat, tämän maan tukipylväät kaiken hyvän alku ja juuri eivät lopeta orjatyön teettämistä??

PAM ei kannata orjatyötä siitä ei jäsenmaksutuloa kerry ja jos PAM pistää lakon pystyyn orjatyötä vastaan niin mitä tapahtuu?

Tämä media räjähtää välittömästi, taivastelee kuinka vastuuton PAM on kun ei salli nuorten "työllistyä", tutustua työelämään saada arvokasta kokemusta ja pälä pälä plää!

Äänestä
  • Koska orjatyötä teettävät työnantajat pvat valtio ja kunnat.

    Äänestä

Yrityksen eli työnantajan tehtävä on tehdä maksimaalista voittoa omistajille. Yritys ei ole sosiaalinen laitos, eikä verovapaa aatteellinen yhdistys, kuten PAM ja kaikki muutkin ammattiliitot ovat.

PAMin lausunnon mukaan orjatyö on hyvä asia. Jäsenmaksuja PAM kerjää jo oppilaitoksen opiskelijoilta. Lakkoa ei voi aloitta, koska kaikki toimivat lain mukaan.

PAM ja SAK käyttävät myös itse tukityöllistettyjä.

Äänestä
  • Ay on pahin huijariryhmittymä Suomessa.

    Äänestä

PAM ja SAK käyttävät tukityöllistettyjä, onko se lain vastaista tai rikkooko jotain sopimusta?

Mikään ei MUUTU jos lakkoa ei aloiteta, tapella ja taistella!! Jos aina eletään lakien ja sopimusten mukaan niin mikään ei koskaan ikinä muutu!

Olen vasuri ja kannatan ammattiliitoja, mutta siitä huolimatta minäkin haluan työskennellä yrityksessä, joka tekee voittoa, pärjää kilpailussa, sillä se on tervettä touhua.

Ei niin, että pärjääminen tapahtuu lakeja ja sopimuksia kiertämällä vaan yksinkertaisesti olemalla kilpailijoita parempi.

Yritys saa ja vähentää tuloksestaan kiinteät ja muuttuvat kustannukset, poistot investoinneista, yritysten maksuja on alennettu ja arvonlisäveroa nostettu, minkä veron yritykset saavat tuotannon osalta vähentää.

Yritys ei todellakaan ole sosiaalinen laitos, mutta yrityksen kustannuksia on hyvin tehokkaasti sosialisoitu niin eläkeläisten kuin työttömienkin maksettavaksi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loisliitot kirjoitti:

PAM keräilee jäsenmaksuja ja haluaa itse rikkoa TESsiä.

Palvelualojen ammattiliiton PAMin kaupan alan neuvottelupäällikkö Juha Ojala pitää hyvänä asiana, että työvoimapoliittisilla ratkaisuilla saadaan nuoria mukaan työelämään.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/58972-50-000-suomalaista-kaunistaa-tilastoja-hyvaksikayttoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu