155 kiloa

vuoden loppuun on 18 viikkoa,tavoite on 10 kiloa pudottaa siihen mennessä,ellei enemmän noin 0.5 -1 kg viikko.
alkupainoa on 155 kg :/
mutta ens kesäksi jos sais 20 kiloa pois ja vuoden 2005 loppuun olis 30 kiloa veks niin elämä hymyilisi :)
vinkkejä???
254098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

koska sinähän et ole mikään painava..

Äänestä
  • tämän näköistä palautetta en toivo enempää kiitos

    Äänestä

Sähköpostiosoitteeni on

[email protected]

Voin antaa sinulle hyviä vinkkejä.

Äänestä
  • kerro vinkkisi tällä kiitos ei ole mitään syytä että sinulle kirjoittaisin

    Äänestä

Heippa vaan,

Onnea laihdutukseen. Tässä vaikkapa pieni ohjelma!
Ennen aamiaista iso lasillinen vettä berocca

Aamiainen: (eri vaihtoehtoja)

1) Omeletti 2-4 munaa -kinkkusuikaleita
loraus öljyä
vihanneksia Vaikkapa tomaatti viipaleita/paprikaa
lasi maitoa

2) Iso kulho kaurapuuroa paljon marjoja
Lasillinen maitoa

3) 3dl naturelle jugurttia 1 dl rahkaa makeutumisainetta ja hedelmiä

Saa juoda kahvia/teetä jos pakko

Välipala:

Hedelmä/jugurtti-rahka/ruisleipää jonka päällä vähärasvaisia lekkeleitä ja vihanneksia
Lasi maitoa

Lounas:

Runsas salaatti jossa paljon vihanneksia ja vähänrasvaisia proteiineja kuten kinkku/kana/tonnikala/feta/raejuusto Lorus kastiketta
Kastikkeen voi tehdä jugurtista/kermaviilistä(kevyt)/öljyista(ole säästäväinen)/sitrus hedelmistä!
Ruisleipää/näkkäria
Pari lasia maitoa/vettä

Välipala

Illallinen:

Paistettua/höyrytettyä/uunissa valmistettua -kanaa/kalaa/naudanlihaa/lammasta. vältä rasvaisia lihoja.
Runsaasti vihanneksia, mausta hyvillä yrteillä ja mausteilla.

jälkiruoka vaikkapa hedelmä
Juo taas maitoa/vettä

Muista että vihanneksia ja marjoja voi syödä niin paljon kuin haluat. Syö runsas aamiainen niin pysyt kylläisenä. Vältä valkoisia jauhoja ja muita huonoja hiilihydraatteja kuten sokeri, pasta ja peruna!

aloia liikunta hissukseen. Hyötyliikunta on hyvä. Kävele kauppaan, parkkeraa auto vähän pidempää määränpäätä. Kävele rappusia.
Ui, sauvakävele, jumppaa kotona!

Äänestä

Älä vaan ala millekään atkinsille tai vastaavalle. Syö ihan normaalia ruokaa. Käy vaikka tuolla osoitteessa www.kutri.net vilkaisemassa niitä juttuja. En nyt tarkoita sitä keskustelupalstaa. Oletkos käynyt terveydenhoitajalla, yleensä heillä on ihan hyviä vikkivihkosia.Liikunta auttaa energian kulutuksessa, joten mene vaikka uimaan, ellet heti jaksa muuten liikkua.

Kasapäin voimia Sinulle. Ja sitä suomalaista SISUA!

Äänestä
  • Miksi et suosittelisi Atkinsonin dieettiä? Eikö se toimi? Oon kuullut paljon hehkutusta siitä, mutta en usko että niin epäilyttävä meininki voisi toimia...

    Äänestä

  • Aasi kirjoitti:

    Miksi et suosittelisi Atkinsonin dieettiä? Eikö se toimi? Oon kuullut paljon hehkutusta siitä, mutta en usko että niin epäilyttävä meininki voisi toimia...

    että kilot tulee nopeasti takaisin, normaaliin ruokavalioon palattua ?

    Äänestä

  • nunnulle: Älä helvetissä jaa typeriä neuvojasi todella ylipainoisille ihmisille. Atkins on erinomainen ja terveellinen tapa laihduttaa - varsinkin kun painoa on noin paljon.

    Kunpa nämä vanhoja neuvojansa jakelevat paskapäät pysyisivät joskus poissa tyhmine neuvoineen.

    Äänestä

  • atkinsilla kuntoon tullut kirjoitti:

    nunnulle: Älä helvetissä jaa typeriä neuvojasi todella ylipainoisille ihmisille. Atkins on erinomainen ja terveellinen tapa laihduttaa - varsinkin kun painoa on noin paljon.

    Kunpa nämä vanhoja neuvojansa jakelevat paskapäät pysyisivät joskus poissa tyhmine neuvoineen.

    Ja esitä ennemmin perusteluja dieetin puolesta.

    Äänestä

ei mulla ole sulle neuvoja antaa, koska itsekkin taistelen tuon painon kanssa.
Halusin vain tulla toivottamaan isot zemit ja onneksi olkoon päätöksestäsi!
Itse aloitin eilen low carb:illa, mutta jokaisen täytyy löytää se oma tyylinsä laihduttaa.
t:140kg nyt :)

Äänestä

kerronpas mitä tapahtui äsken. olin laittamassa koiralleni iltasapuskoita keittiössä, koirani hääräili tietysti siinä innoissaan odottaen ruoka-annostaan. käännähdin kaappia kohti ja jotenkin kompastuin, ja rojahdin lattialle koirani päälle. koko painollani!(jota on siunaantunut tähän mennessä 132kg). koira ei ehtinyt väistää. voi jukra. :( olisi pitänyt uskoa työterveydenhoitajaa ja laihduttaa ajoissa ennen kuin mitään tällaista pääsee tapahtumaan. :(

Äänestä
  • Paksu koipeni on upponut nimimerkillä "ruho ja koira" leikkivän ihmisen takamukseen...eikä siinä mitään, mutta siellä on jo hänen päänsä.

    Äänestä

Hei,
onneksi olkoon hyvän päätöksen johdosta. Mä voin sulle suositella sydämeni pohjasta painonvartioiden pistelaskusysteemiä. Itse olen kirjekurssilainen ja painoa on tippunut kuudessa viikossa 7 kiloa! Vaikka se on hieman hinnakas, niin en kadu tippaakaan että sen tilasin, sillä tuloksia tulee. Motivoi itseäsi sillä, että tämä on viimeinen kerta kun sinun tarvitsee laihduttaa! =)

Äänestä
  • Myös minä onnistuin painonvartioissa laihduttamaan 19 kg 4 kuukaudessa ja pysyivät poissa kunnes rupesin odottamaan. Sen myötä tulivat takaisin ja aloittelen samaa urakkaa uudelleen, mutta ilman painonvartijoita. Toivottavasti joulukuussa pääsen lähtemään etelän lämpöön hiukan kepoisampana kuin nyt. Tsemppiä kaikille laihduttajille!

    Äänestä

  • Pullukka kirjoitti:

    Myös minä onnistuin painonvartioissa laihduttamaan 19 kg 4 kuukaudessa ja pysyivät poissa kunnes rupesin odottamaan. Sen myötä tulivat takaisin ja aloittelen samaa urakkaa uudelleen, mutta ilman painonvartijoita. Toivottavasti joulukuussa pääsen lähtemään etelän lämpöön hiukan kepoisampana kuin nyt. Tsemppiä kaikille laihduttajille!

    Kolme viikkoa Painonvartijoiden cd:n avustuksella ja -3,5kg (tekee 7 margariinipakettia!).

    Olo on loistava!!

    Äänestä

olet päättänyt itses tuohon kuntoon? 155 kiloa!!

Äänestä

vaatii ruokatapojen muutoksen ja se pitää ohjelmoida aivoihin , ts inhota läskiä .

Tuttavani pudotti 42 kiloa ( 130 - 88 ) 9 kk:ssa pistesysteemillä : http://gcms.weightwatchers.com/WWI_WrapperHome.aspx?Params=1012192|f|11||, alussa lähti 2,5 kiloa viikossa . Itse pisteillä 130 -105 8 kk , syön täysin samaa kuin ennenkin mutta vähemmän , tavoite 85 kiloa noin vuoden päästä .

Eli , syödään vähemmän kuin kulutetaan , kaikki ruoka kaloreina tai pisteinä paperille , vaaka , peili ja suurenevat vaatteet ja liikkuvuuden paraneminen antaa kummasti potkua , kokemusta on .

Sinunkin on täysin mahdollista päästä tavoitteeseesi , vaatii itsekuria , mutta vuoden päästä voit mennä neuvolaan punnittavaksi .( Alle 100 kiloiset on riisitautisia ja punnitaan neuvolassa ..... )

Äänestä

Sinun kannattaisi ehkä harkita menemistä omalääkärille, tms. Jos saisit sitten tietoa laihdutusryhmistä ja mahdollisista laihdutuksen apuna käytettävistä lääkkeistä, liikunnasta , ruokavaliosta ym.

Tää ei oo varmaan netin asiallisin laihdutuskeskustelupalsta, joten jos joku idiootti tulee jotain haukkuu, nii ei kannata ottaa nokkiinsa. :)

Tsemppiä! Terv. 91 kg -> nyt 65 kg.

Äänestä

Kuulehan lillukka.
Tahtoisin kysyä yhtä asiaa!
Toivottavasti et pahastu! Kerroit että alkupainosi on siis 155kg. Miten olet onnistunut mittaamaan painosi? Tarkoitan vaan että itse en ole koskaan löytänyt sellaista henkilövaakaa jonka enimmäis punnituskyky olisi yli 150kg.

(tietysti on olemassa kalliita erikoisvaakoja, teollisuusvaakoja joiden punnituskyky on yli 150kg tai voi käydä lääkärissä punnittavana)

Kysyn siis miten tiedät oman painosi noin tarkalleen???

Äänestä
  • siis painan noin 150 mutta välil vaaka ei näytä mitään niin tuo arvio on vaan 155 voi olla kyl joku 151-155...
    en kans tiijä muita vaakoja kuin noita 150 asti.

    Äänestä

  • lillukka kirjoitti:

    siis painan noin 150 mutta välil vaaka ei näytä mitään niin tuo arvio on vaan 155 voi olla kyl joku 151-155...
    en kans tiijä muita vaakoja kuin noita 150 asti.

    Eli et siis tiedä omaa painoasi aivan tarkkaan ja tuo 155kg on siis arvio?

    Pari tarkentavaa kysymystä.
    Mihin asti oma vaakasi sitten näyttää painosi? Näyttääkö se tasan 150 kiloon asti, ja sitten ei mitään, niinkö??

    Tarkoitan että ovatko nuo vaa'at kuinka tarkkoja??

    Oletko koskaan muuten kokeillut kahta henkilövaakaa yhtäaikaa?? (siis toinen toiselle jalalle ja toinen toiselle)

    Äänestä

  • lillukka kirjoitti:

    siis painan noin 150 mutta välil vaaka ei näytä mitään niin tuo arvio on vaan 155 voi olla kyl joku 151-155...
    en kans tiijä muita vaakoja kuin noita 150 asti.

    Hei!
    Muistan, että Lidl myi viime syksynä vaakaa, jonka punnituskyky oli max 180 kiloa. Kysypä sieltä. Muuten toivon menestystä, vaikka rakastankin todella lihavaa naisvartaloa yli kaiken.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lillukka kirjoitti:

vuoden loppuun on 18 viikkoa,tavoite on 10 kiloa pudottaa siihen mennessä,ellei enemmän noin 0.5 -1 kg viikko.
alkupainoa on 155 kg :/
mutta ens kesäksi jos sais 20 kiloa pois ja vuoden 2005 loppuun olis 30 kiloa veks niin elämä hymyilisi :)
vinkkejä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu