yöllinen virtsaamistarve

hieman huolestuttaa

mikäköhän on vialla kun herään kaksi kertaa yössä siihen kun on kova pissahätä vaikka en juo ennen nukkumaanmenoa kuin lasin vettä. Tiedän että yöllinen virtsaamistarve alkaa yleensä joskus 60 ikävuoden jälkeen mutta kun itse olen vasta 36 vuotias mies niin panee epäilemään että jokin on vialla. Onko kellään samoja vaivoja samassa ikäluokassa ja jos olette käyneet tutkimuksissa niin mikä on ollut diagnoosi?

7

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • II-tyyppi
    • featuring Duodecim

      Käytätkö verenpainelääkkeitä tai nesteenpoistolääkkeitä? Tai mitä jos sulla on eturauhasessa jotai häikkää, ei ne sen alueen ongelmat ole vain vanhojen miesten vaiva.

      Ettei vaan kumminkin ois kyse siitä, et kun munuaiset paahtaa makuuasennossa ollessa turbobuustilla verrattuna siihen et jos seisoo, niin se illan vesilasillinen tulee korkojen kanssa yöllä ulos. Jos ei oo kipuja tai verta virtsassa, ni tuskin sulla mitään vialla on. Jos kyseessä diabetes, ni sit ramppaisit vessassa yötä päivää ja ois koko ajan kova jano ja väsymys.

      Tee testi ja älä juo paria tuntia ennen nukkumaanmenoa mitään. Auttaisko se?

    • Tautiarpajaiset

      Ei välttämättä mikään ole vialla. Tosin et kertonut että onko muita oireita. Jos se on ainoa oire, niin saattaapa olla että suotta hermoilet. Mä olen koko elämäni ajan ollut "yök*sella" ramppaaja. Joskus kerran, joskus useammankin kerran yössä. Koskaan ei ole mitään sairauksia todettu, jotka tuota yötarpeillakäyntiä lisää. Sitten jos k-hätä tuntuu epämiellyttävältä ärsyttävältä tunteelta, niin sitten voi olla virtsarakon tai eturauhasen tulehdus. Jos on lisäksi yöhikoilua, tai muuten yhtäkkisiä hikoilukohtauksia, tai ärtyneisyyttä, tai masentuneisuutta... jne. niin kilpirauhasen toimintahäiriöt olisi yksi aiheuttajaehdokas ja suht yleinen. Eikun arpomaan:)

    • syy kyl löytyy

      Katkonainen uni vain sitten väsyttää päivällä.

      • kokeillut

        On paljon sellaisia elintarvikkeita, jotka saavat kusettamisen aikaan. Esim. iltapalana syödyt raa'at porkkanat, omenat ja monet metsämarjat.


    • syy kyl löytyy

      Kahvi ja tee aiheuttaa nesten poistumísta.

      Sitten on paljon lääkkeitä myös.

      Ja sitten on päivällä syöty ja juotu.

      Perusterve ei ravaa yöllä pissalla.

    • featuring...

      Älä jaksa, kyllä terveetkin käy yöllä vessassa. Et sitte muka ikinä ole herännyt yöllä ja joutunu raahautumaan vessaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      172
      1445
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1029
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      640
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      583
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe